hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Cserélje támogatói adományra az önkéntes pénztári hozzájárulást!

  • Surányi Imréné okleveles közgazda
1

Jövőre megszűnik a cafeteriajuttatások egyik kedvelt eleme, az önkéntes kölcsönös pénztárba fizetett munkáltatói hozzájárulás bérnél kedvezőbb adózása. Mivel helyettesíthető?

Az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. törvény (Öpt.) lehetőséget ad arra is, hogy természetes vagy jogi személyek eseti, illetve rendszeres pénzbeli vagy nem pénzbeli szolgáltatást (adományt) nyújtsanak a pénztár javára.

Támogatói adományt ellenszolgáltatás kikötése nélkül fő szabályként a szolgáltatási tartalék javára a pénztártagság egészének lehet adni, de a támogató a támogatói szerződésben meghatározhatja, hogy az adományt a pénztár milyen célra és milyen módon használhatja fel. Rendelkezhet arról is, hogy az adományt a pénztárnak az alapszabályában meghatározott tagsági kör egyéni támogatására kell fordítania [Öpt. 17. §].

A pénztár támogatója bármely magán- vagy jogi személy lehet, így a munkáltató is, függetlenül attól, hogy egyidejűleg a tagdíj átvállalására nyújt-e vagy sem hozzájárulást. Támogatói adomány formájában eddig jellemzően a társas vállalkozások támogatták a személyesen közreműködő tagjaikat, mivel a személyes közreműködők jogviszonya nem munkaviszony, így esetükben az Öpt. szerint nem köthető munkáltatói hozzájárulásra szerződés.

A jövő évtől viszont a munkáltatóknak is érdemes lesz a munkáltatói hozzájárulás helyett a támogatói adományt beilleszteni a cafeteria választható elemei közé, figyelembe véve a következőket:  

– a pénztárba munkáltatói hozzájárulásként befizetett összegre a munkaviszonyból származó jövedelemre vonatkozó adó- és járulékszabályokat kell alkalmazni, azaz a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) 46. paragrafusának (7)–(10) bekezdéseire, a társadalombiztosításról szóló törvény (Tbj.) 50. paragrafusának (5) bekezdésére, valamint a szociális hozzájárulásról szóló új (szocho) törvényre figyelemmel kell a közterheket megfizetni;

– a támogatói adományból pénztártag egyéni számlájára jóváírt összeg a jóváíráskor az összevont adóalapba tartozó egyéb jövedelem ugyan, amely után a pénztár igazolása alapján a jóváírt összeg 84 százaléka után a 15 százalék személyi jövedelemadót és a 19,5 százalék szociális hozzájárulást a magánszemélynek kell megfizetnie az adóbevallás benyújtására előírt határidőig [szja-törvény 28. § (1) bekezdés f) pont; 29. paragrafus], ugyanakkor a magánszemély olyan befizetésének minősül, amely után jogosult a szja-törvény 44/A paragrafusában meghatározott mértékig 20 százalék adó-visszatérítésre, vagy éppen családi kedvezmény érvényesítésére.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben táblázatokban szemléltetjük, mennyi juttatás kerül a magánszemélyekhez azok jellegétől függően, illetve mennyibe kerülnek a munkáltatóknak.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
pécziedit

Kedves Szakértő!

A befizetett összeg felhasználhatóságáról is kaphatnánk tájékoztatást?
Köszönöm!

Üdv,
Hegedüsné Péczi Edit

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink