hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezek a párhuzamok az idősek és a fiatalok alkalmazásában

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

2017. július 1-jétől bevezetésre került egy új szövetkezeti típus, a közérdekű nyugdíjas szövetkezet. Elképzelhető, hogy az iskolaszövetkezeti foglalkoztatáshoz hasonlóan a közérdekű nyugdíjas szövetkezetben történő foglalkoztatás is népszerű és elterjedt lesz, hiszen ebben a foglalkoztatásban is – hasonlóan az iskolaszövetkezethez – lényegesen kevesebb közterhet kell fizetni mind az alkalmazottnak, mind foglalkoztatójának.

Az alábbi cikkben bemutatjuk, hogy milyen azonosságok lelhetők fel az iskolaszövetkezet és a közérdekű nyugdíjas szövetkezet tagjainak keresőtevékenységében és társadalombiztosítási közteherfizetésében.

A szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény rendelkezik mind az iskolaszövetkezetről, mind a közérdekű nyugdíjas szövetkezetről. Mindkét szövetkezeti típus foglalkoztatás céljából jön létre.

A két szövetkezetnél csak a tagok „korában” és a szövetkezet céljában találhatunk eltérést. Az iskolaszövetkezet tanulói jogviszonyban álló tanulók, valamint hallgatói jogviszonyban állók számára biztosít lehetőséget a munkavégzési feltételek megteremtésére, valamint gyakorlati képzésük elősegítésére.

A közérdekű nyugdíjas szövetkezetnél a törvény azt célt fogalmazza meg, hogy ez a szövetkezet az időskorúak számára foglalkoztatást biztosít, előmozdítva ezáltal a tagok gazdasági és szociális helyzetét, továbbá rögzíti, hogy a nyugdíjas szövetkezet közérdeket is szolgál azáltal, hogy a következő generációk számára a tagoknál felhalmozódott tudás, szakmai- és élettapasztalat átadásra kerül.

A hatályos szabály alapján mind az iskolaszövetkezet nappali tagozatos tanuló, illetve hallgató tagja, mind a nyugdíjas szövetkezet öregségi nyugdíjban részesülő tagja a személyes közreműködését harmadik személy részére is teljesítheti.

Azaz mindkét szövetkezetben a fenti tagok egy külső szolgáltatónál is folytathatnak keresőtevékenységet.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, a fenti két szövetkezetben történő keresőtevékenységnél miként alakul a társadalombiztosítási közteherfizetés!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kkv-besorolás, árfolyam

Nagy Norbert

adószakértő

Telephely, társasági szerződés

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink