hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Határon átnyúló fizetésképtelenség – módosul a csődtörvény

  • dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó

Változna a csődtörvény: a kormány által még nem tárgyalt jogszabálytervezet célja a határon átnyúló fizetésképtelenségi eljárások harmonizációja.

A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény jogharmonizációs célú módosításáról szóló tervezet a határon átnyúló fizetésképtelenségi eljárásokra vonatkozó kiegészítő szabályokat tartalmaz, igazodva az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/848 rendeletéhez.

Az uniós rendelet – amelynek előírásai a tagállamokban kötelezően és közvetlenül alkalmazandók – a 2017. június 26-át követően megindított fizetésképtelenségi eljárásokra vonatkozik.  Tekintve, hogy a ránk is kötelező jogi norma hamarosan hatályossá válik a tervezet a rendelet alkalmazásához szükséges fogalmakat és eljárásjogi szabályokat tisztázza.

A tervezet a 2015/848 EU rendelethez igazodva pontosítja és kiegészíti a csődtörvény gazdálkodó szervezet fogalmát és több új definícióval bővíti az értelmező rendelkezéseket. Bevezetésre, illetve az uniós rendeletből átvételre kerül például a fizetésképtelenségi szakértő, a fizetésképtelenségi főeljárás, a területi fizetésképtelenségi eljárás és többek között a külföldi hitelező fogalma is.

Így a fizetésképtelenségi szakértő megnevezés alá tartozhat majd a vagyonfelügyelő, az ideiglenes vagyonfelügyelő, a rendkívüli vagyonfelügyelő, a felszámoló, valamint minden egyéb külföldi fizetésképtelenségi szakértő, aki a kijelölését a tervezetnek megfelelő módon igazolni tudja.

Az új értelmező rendelkezések fizetésképtelenségi főeljárásként definiálják annak a tagállamnak a bírósága által indított fizetésképtelenségi eljárás, amelyikben az adós fő érdekeltségi központja fekszik.

A fő érdekeltségi központnak a tervezet a rendeletből átvett értelmezés alapján elsődlegesen a székhelyet, magánszemély esetén a szokásos tartózkodási helyet tekinti.

Területi fizetésképtelenségi eljárásként határozza meg azt az eljárást, amelyet a fő érdekeltségi központ tagállamán kívüli tagállam bírósága indíthat meg, ha ott az adós telephellyel rendelkezik. Az ilyen – telephely tagállamában indított – eljárás csak annak a vagyonnak a terhére folytatható, amely a telephely tagállamában található.

A tervezet a határon átnyúló fizetésképtelenségi eljárások sajátos szabályait a csődtörvényben egy új alcím alá helyezi, melynek címe: „A 2015/848 EU rendelet hatálya alá tartozó határon átnyúló fizetésképtelenségi eljárásokra vonatkozó sajátos rendelkezések” lenne.

Az új alcím alatt a törvénytervezet aktualizálja a más tagállamában indult fizetésképtelenségi eljárás magyarországi közzétételére vonatkozó korábbi rendelkezéseket, rendelkezik a másik tagállamban indított területi eljárásoknak más típusú területi eljárássá alakítására, továbbá az eljárás megindítása iránti kérelemre vonatkozó szabályokról.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletesen ismertetjük a csődtörvény tervezett módosításait!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Képzés költségének elszámolása

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kiva választása – kedvezményezett átalukás – jogutód

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivás vállalkozás lakóingatlant értékesített

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink