hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mekkora nyugdíjra lesz elegendő havi 30 ezer forint megtakarítás?

  • adozona.hu

Az időskori anyagi biztonság megalapozásához kulcsfontosságú egy céltudatosan megtervezett nyugdíjmegtakarítási stratégia. Sokan vállalják a havi 30 ezer forintos befizetést, ezért most kiszámoltuk, mai értéken mennyi pénzre számíthatnak ők nyugdíjba vonulás után – derül ki a Bankmonitor.hu elemzéséből.

A nyugdíjra megtakarítók körében gyakori, hogy egy kerek számot jelölnek meg havi befizetés gyanánt: például egyre elterjedtebb a havi 30 ezer forintos befizetés is. Most kiszámoltuk, várhatóan mekkora nyugdíjkiegészítésre lesz elegendő, ha adott életkorban elkezdünk rendszeresen félretenni ennyi pénzt a saját nyugdíjunkra.

Az átlagbér 8 százalékát kell félretenni ehhez

2023. augusztusában kedvezmények nélkül számítva havi nettó 369 700 forint volt a magyar átlagkereset, de ha a kedvezményeket is figyelembe vesszük, akkor már 383 500 forint adódik. Előbbi esetben egy havi 30 ezer forintos nyugdíjcélú megtakarítás kb. 8,1 százalékos részt hasít ki a teljes jövedelemből, míg utóbbi viszonylatában 7,8 százalék körüli megtakarítási rátáról beszélhetünk.

Tényleg félretesznek ennyit a nyugdíjra megtakarítók?

Az országos adatokat szemlélve a legtöbb esetben azt látjuk, hogy a havi 30 ezer forintos megtakarítási cél teljesülésére még kicsit várni kell. A legfrissebb önkéntes nyugdíjpénztári statisztikák szerint 2023. első félévében havonta átlagosan 12 ezer forint díjfizetés érkezett a tagok számláira. A befizetések megoszlása azonban nem egyenletes: a tagok kb. fele valójában nem is takarékoskodik, a rendszeres megtakarítók viszont átlagosan 23 ezer forintot tesznek félre. Hasonló számokat látunk a nyugdíjbiztosításoknál is: tavaly ebben a szegmensben átlagosan havi 21 ezer forintot fizettek be a számlájukra a megtakarítók.

Mennyi megtakarításod halmozódhat fel az évek során?

Egy hosszú távú megtakarítás eredményességét három tényező határozza meg:

  • a rendszeres befizetések mennyisége,
  • az elért reálhozam nagysága,
  • a megtakarítási időtartam.

A Bankmonitor kiszámolta, hogy adott életkorban kezdve mennyi pénzt lehet felhalmozni egy havi 30 ezer forinttal elindított nyugdíj-előtakarékosság segítségével. Feltételeztük, hogy a kiválasztott befektetési portfólió évi 7 százalék hozamot termel, az infláció évi 4 százalék lesz, továbbá a megtakarító évente az inflációval megegyező mértékben növeli („indexálja”) a befizetéseit.

A táblázatból látható, hogy egy 30 évesen elindított, havi 30 ezer forintos nyugdíjmegtakarítással több mint 26 millió forint lehet a megtakarítás lejárati egyenlege – mai értéken! Ha úgy kalkulálunk, hogy 20 évig élünk nyugdíjasként, akkor ez a megtakarítás havonta 109 ezer forint körüli nyugdíjkiegészítésre lesz elegendő.

Mennyi pénzből élnek most a nyugdíjasok?

A KSH adatai szerint idén augusztusban 210 ezer forint volt az öregségi nyugdíjak átlagos összege, de a mediánnyugdíj ennél jóval kevesebb, mindössze 186 ezer forint volt. Mivel novemberben 3,1 százalékos nyugdíjkorrekció érkezik, ezért azzal számolhatunk, hogy az átlagnyugdíj 217 ezer forintra emelkedik, a mediánnyugdíj pedig elérheti a 192 ezer forintot.

Az átlagnyugdíjhoz képest a 109 ezer forintos nyugdíjkiegészítés pontosan 50 százalék növekményt eredményez. Tehát mindazok, akik idejében rálépnek az öngondoskodás útjára, akár másfélszer annyi jövedelemre is számíthatnak idős korukban, mint a megtakarítással nem rendelkező kortársaik. Természetes, hogy minél fiatalabb korban kezdi valaki a megtakarítást, annál több pénze gyűlik össze 65 éves korára, és annál komolyabb kiegészítő jövedelemmel kalkulálhat.

A hiányzó éveket pótolhatod több megtakarítással

Ha te már a 40-es éveidben jársz, és szeretnél több nyugdíjkiegészítést, akkor „bepótolhatod” a hiányzó éveket oly módon, hogy mélyebben a zsebedbe nyúlsz, és magasabb összeggel indítod el a nyugdíjcélú megtakarításodat. Láthattuk, hogy 45 éves korban kezdve havi 30 ezer forintból körülbelül 49 ezer forintos nyugdíjkiegészítés tud felépülni. De ha képes vagy félretenni mostantól havi 68 ezer forintot, akkor máris elérheted ugyanazt a 26 milliós lejárati egyenleget (és a 109 ezer forintos nyugdíjkiegészítést), amire a nálad sokkal hamarabb induló 30 éves fiatalok is számíthatnak.

20 százalék adóvisszatérítés jár a nyugdíjmegtakarítások után

Az év végéhez közeledve fontos hangsúlyozni, hogy a nyugdíjcélú megtakarításokat az állam is támogatja: az éves befizetés 20 százalékának megfelelő SZJA-visszatérítés vehető igénybe. Ha még idén elindítasz egy megtakarítást (ez lehet önkéntes nyugdíjpénztár, nyugdíjbiztosítás vagy NYESZ), akkor már jövőre részesülhetsz az első állami támogatásban. Sokan alkalmazzák azt a trükköt, hogy az év utolsó hónapjaiban megnyitott megtakarítási számlájukra egy egész évnyi befizetést elhelyeznek, így jelentősen nagyobb összeget kaphatnak vissza a befizetett adójukból. Egy egyszerű példával élve, aki 2023-ban összesen 360 ezer forintot fizet be, ő 2024-ben 72 ezer forintot kap vissza a NAV-tól – érdemes tehát lecsapni erre a lehetőségre.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Dolgozók egészségmegőrzése

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink

Körbevezetjük a megújult Adózónán!

Kattintson a gombra, és megmutatjuk, hol találja az oldal főbb funkcióit.

MégseTovább
Jogszabályok és jogi segédletek

Ide kattintva könnyedén kereshet a közteherviseléssel kapcsolatos jogszabályok, NAV-, illetve APEH-tájékoztatók, egyéb hivatalos szabályozási dokumentumok között! Könnyen elérheti innen a legfontosabb jogszabályokat is.

MégseTovább
Kalkulátorok A-tól Z-ig

Kalkulátorainkat megújítottuk, de a számítások továbbra is megbízhatóak, szakértőink ellenőrizték. Előfizetőink saját eredményeiket elmenthetik, könnyedén kinyomtathatják.

MégseTovább
Segítség a gyakorlatban!

Tekintse át, mások milyen kérdésekre keresik a választ, és mit tanácsoltak szakértőink. Előfizetőként Ön is kérdéseket tehet fel, amelyre rövid időn belül személyre szabott válasz születik.

MégseTovább
Határidők és szakmai események tára

Folyamatosan frissülő naptár szolgáltatásunk segít utánanézni a befizetési, bevallási, adatszolgáltatási határidőknek, megtalálja a részleteket, tájékoztatást kap konferenciákról, oktatásokról. Előfizetőink e-mailben is kérhetnek emlékeztetőt.

MégseTovább
Aktuálisabb témáink

Kategóriáink mintegy rovatként gyűjtik magukba szakmai cikkeinket, egyéb tartalmainkat. A jobb szélső linkre kattintva megtalálja további kategóriáink listáját is.

MégseTovább
Mi történt, amióta legutóbb nálunk járt...

Rendszeres látogatóként ezekre az ikonokra kattintva megtalálja a legutóbbi itt járta óta keletkezett cikkeinket, a közelgő eseményeket, vagy előfizetőnkként az Önnek szóló személyes üzenetek listáját.

MégseTovább
Legyen partnerünk!

Ha regisztrál nálunk és igénybe veszi előfizetőknek biztosított szolgáltatásainkat, számos hasznos funkcióval segítjük szakmai munkáját a mindennapokban. Ide kattintva tájékozódhat, miért érdemes előfizetővé válni!

Tovább