adozona.hu
Így foglalkoztatható rokkantsági ellátásban részesülő személy
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Rokkantnyugdijas_foglalkoztatasa_Y9NT5S
Így foglalkoztatható rokkantsági ellátásban részesülő személy
Egyéni vállalkozó rokkantsági ellátásban részesülő alkalmazottat szeretne felvenni. Hogyan teheti ezt meg? – kérdezte az Adózóna olvasója. Széles Imre tb-szakértő válaszolt.
A kérdés konkrétan így szólt: "Egyéni vállalkozó rokkantsági ellátásban részesülő személyt (egészségkárosodás mértéke 67%, ellátás összege 87 ezer Ft/hó, a munkavállaló életkora 62 év, az ellátást 20 éve állapították meg) kíván munkaviszony keretében heti 20 órában foglalkoztatni, a bérezés a garantált bérminimum 50%-a. Kérdéseim: van-e korlátozás a munkaidőre vonatkozóan, illetve mennyi a keresetkorlát, valamint az 55 év felettiek foglalkoztatásához kapcsolódó szochokedvezményt igénybe veheti-e a munkáltató?"
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Rokkantsági ellátásban részesülő személyről van szó, ami nem saját jogú nyugdíj, így az érintett nem minősül saját jogú nyugdíjasnak, tehát munkabérét egyéni járulékként a 10 százalékos nyugdíjjárulék mellett 8,5 százalékos egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulék terheli.
Ami a keresőtevékenységére vonatkozó korlátot illeti: a 2011. évi CXCIX. törvény 13. § (1) d) pontja értelmében megszűnik a rokkantsági ellátásra való jogosultság, ha az érintett keresőtevékenységet folytat és az ebből származó (egészségbiztosítási járulékalapot képező) jövedelme 3 egymást követő hónapban meghaladja a minimálbér 150 százalékát, azaz a 138 000 x 150% = 207 000 forintot.
Leegyszerűsítve: mindössze arra kell gondot fordítani, hogy az érintett keresete minden 3. hónapban alatta maradjon a 207 001 forintnak.
Az 55 év feletti munkavállalóval kapcsolatos szociális hozzájárulási adókedvezménnyel természetesen élhet a foglalkoztató.
Ugyanakkor az érintett jogosult lehet rehabilitációs kártyára a 2004. évi CXXIII. törvény 16/A szakaszának (2) bekezdése értelmében, amennyiben 2011. december 31-én III. csoportos rokkantsági nyugdíjban részesült. Az ehhez kapcsolódó szociális hozzájárulási adókedvezmény lényegesen magasbb, mint az 55 év feletti munkavállaló után alkalmazható.
Hozzászólások (0)