hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjügy, ami tízezreket érint: mit tehet, ha kevés a szolgálati ideje?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő
7

Gyakran szembesülnek a nyugdíjat igénylő személyek azzal, hogy nem rendelkeznek a nyugdíjba vonuláshoz elegendő szolgálati idővel. Cikkünkben bemutatjuk, mit tehetnek ilyen esetekben.

Az öregségi nyugdíjra való jogosultság alapvető feltétele az irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése és legalább 20 év szolgálati idő megszerzése a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (Tny.) 18. § (2) bekezdése értelmében. Mit lehet tenni, ha hiányoznak a nyugdíjba vonuláshoz szükséges szolgálati évek?

Például az a férfi, aki 1952. január 1-jén született – figyelembe véve a rá vonatkozó betöltött 62 év + 183 nap nyugdíjkorhatárt – 2014. július 1-jét követő dátumtól igényelheti a nyugellátást, feltéve, ha az adott időpontban rendelkezik 20 év szolgálati idővel. A példában azért említettünk férfi igénylőt, mert a nők esetében tartalmaz a jogszabály egy másik közismert lehetőséget is, amely az életkortól függetlenül biztosítja a nyugdíjjogosultságot. A Tny. 18. § (2a) bekezdéséről van, szó, miszerint öregségi teljes nyugdíjra jogosult az a nő is, aki 40 év nyugdíjjogosultsági idővel rendelkezik.

Gyakran szembesül azonban a nyugdíjat igénylő személy azzal, hogy az említett 20 vagy 40 évből valamennyi idő hiányzik.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudhassa, hogyan szerezhetik meg a hiányzó szolgálati időt az érintettek.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (7) , melyek közül a legfrissebbek:
pontos

A linket Évának küldöm, és benne megtalálja a választ a kérdésére.

pontos

http://www.onyf.hu/?module=news&action=show&nid=11548&root=ONYF&rand=e548b05daa5cb2406da23a66184e52d6

ZGY

Kedves emgi,

A korhatár előtti ellátással kapcsolatban tényleg voltak kavarások, de az 1953-ban született nőkre vonatkozó korhatár előtti ellátás lehetősége továbbra is fennáll, hatályos.

2011. évi CLXVII. törvény a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról, 7. § (1) b) pontja alapján. (http://njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=139736)

"A 4. § (1) bekezdésében foglaltakon túl – 2011. december 31-ét követő kezdő naptól – korhatár előtti ellátásra jogosult ... az az 1953. évben született nő, aki 59. életévét betöltötte és a korhatár előtti ellátás kezdő napjáig, de legkésőbb 2012. december 31-éig legalább 37 év szolgálati időt szerzett azzal, hogy a korhatár előtti ellátásra e pont alapján való jogosultság szempontjából szolgálati időként kell figyelembe venni a rokkantsági nyugdíj és a baleseti rokkantsági nyugdíj folyósításának időtartamát is".

Ügyintézést az "ONYF 3515-270 Igénybejelentés a 2011. évi CLXVII. törvény alapján" nyomtatvánnyal kell kezdeni. (https://e-ugyintezes.onyf.hu/) Kipróbálva, működik.

Sok sikert, ZGY

Maecenas Könyvkiadó

Azt szeretném megkérdezni, hogy ha egy munkavállalót napi 4 órában foglalkoztat a munkáltatója (és ennek megfelelően a 8 órás minimálbér felét fizeti ki részére), ez a napi 4 órás foglalkoztatás hogyan számít bele az illető szolgálati idejébe? Hallottam olyan véleményt (szakembertől), amely szerint teljesen mindegy, napi/heti hány órára van bejelentve valaki, mindenképpen teljes évnek számít a ledolgozott év, mert az a lényeg, hogy be legyen jelentve. De olyan (szak)véleménnyel is találkoztam, hogy ha napi 4 órát dolgozik valaki, akkor 1 év szolgálati idő megszerzéséhez 2 évet kell dolgoznia. Hangsúlyozom: nem a nyugdíj kiszámítása szempontjából kérdezem (akkor arányosítanak - ez világos), hanem azt szeretném tudni, hogy a szolgálati időt hogyan számítják be ilyen esetben.
Köszönettel: Bittó Éva

Nemtudomka*

Elnézést, elírtam betöltött 63. év.

Nemtudomka*

A korhatár előtti ellátást hatályon kívül helyezték 2013 január elsejétől. Betöltött 62 évtől lehet nyugdíjba menni.

emgi

Azt szeretném megtudni, el tudok-e menni nyugdíjba, ha szükség van rá ebben az évben ?
1953-ban születtem, 61 éves nő vagyok, 43 éves szolgálati (38 év munkaviszony + 5 év egyetem) idővel rendelkezem. Nem tudom, megszüntették-e azt a szerzett jogot, hogy az 1953-ban született nők 59 éves koruktól elmehetnek nyugdíjba teljes nyugdíj mellett az öregségi korhatár előtt (ami nekem 63 év) ? 2012-ben ez a törvény még hatályos volt, most mi a helyzet ?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink