hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjkorhatár betöltése utáni foglalkoztatás

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A foglalkoztatás során milyen következményekkel jár, ha valaki eléri a nyugdíjkorhatárt, de nem érvényesíti nyugdíjjogosultságát, azaz nem nyújt be nyugdíjigényt? Ismertetjük.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. (Tny.) törvény 18. § (1) bekezdés g) pontja értelmében, aki 1957-ben vagy azt követően született, annak az öregségi nyugdíjra jogosító öregségi nyugdíjkorhatára betöltött 65. életév. (Az ezt megelőzően születettek esetében ez a korhatár alacsonyabb.)

Ebben az esetben ő társadalombiztosítási szabályok alkalmazásában nem válik nyugdíjassá. Kivéve, ha előzőleg korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesült. A Keny. (2011. évi CLXVII.) törvény 18. szakasza alapján ugyanis, ha a szolgálati járandóságban vagy korhatár előtti ellátásban részesülő személy az öregségi nyugdíjkorhatárt betölti, annak csökkentés nélküli teljes összegét öregségi nyugdíjként kell továbbfolyósítani. Tehát ebben az esetben a nyugdíjas státusz „automatikusan” bekövetkezik.

Nyugdíjjal kapcsolatos további cikkeinket itt olvashatja el!

De ettől eltekintve, a nyugdíjkorhatár betöltése a foglalkoztatási jogviszonyban álló személy társadalombiztosítási jogállását nem befolyásolja és – a közszolgálati jogviszonyoktól eltekintve – szabadon dolgozhat tovább.

Munkajogi helyzete azonban módosul, hiszen a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) alkalmazásában a jogszabály 294. § (1) bekezdés g) pontjának ga) alpontja értelmében nyugdíjasnak minősül, feltéve, hogy a nyugellátáshoz szükséges 20 (illetve 15) év szolgálati idővel rendelkezik.

Ez hátránnyal is jár, hiszen az Mt. 66. § (9) bekezdése szerint a munkáltató a határozatlan tartamú munkaviszony felmondással történő megszüntetését nem köteles indokolni, ha a munkavállaló nyugdíjasnak minősül.

Az Mt. 77. § (5) bekezdése a) pontja értelmében nem jár végkielégítés a munkavállalónak, ha a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben ismertetünk a nyugdíjas foglalkoztatása szempontjából más, fontos előírásokat!


A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisvállalkozói minősítés

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink