hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíj megállapításához ekkor hívhat tanút, és ekkor nem

  • adozona.hu
1

Elvesztette a munkakönyvét? Azt hitte, már mehet nyugdíjba, de a nyugdíjintézet nem találja ledolgozott éveit? Szinte mindenki belefut ezekbe a problémákba. Van, amikor igazolhatja tanúval a munkában töltött éveit, de van, amikor nem. Winkler Róbert nyugdíjszakértő megmondja.

Olvasónk így ismerteti helyzetét: ki nem lehet tanú, ha a nyugdíjfolyósító nem találja a BHG-nál, és a PATEX-nál eltöltött éveimet, és elveszítettem a munkakönyvemet? Melyek azok a tényezők, amelyek kizárják, hogy valaki tanúsíthassa azt, hogy a kollégám volt az adott munkahelyeken?

Olvasónk kérdésére nyugdíjszakértőnk a következőket válaszolja.

Az 1998. január 1-ig fennálló munkaviszony jellegű biztosítási jogviszonyok esetében – amennyiben azok a nyugdíjbiztosítási nyilvántartásban nem, vagy csak részben szerepelnek, továbbá amennyiben azokat az érintett munkavállaló okmánnyal, okirattal nem tudja igazolni – a munkavállaló a biztosítási kötelezettség fennállását tanúk nyilatkozatával is bizonyíthatja. Az ily módon történő bizonyítás viszont nem lehetséges olyan időtartamokra, amelyekre a jogszabály az igazolás módját egykorú okirathoz, társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség teljesítéséhez kötötte, vagy a vitatott idő biztosítási kötelezettsége a jövedelem nagyságától függött. (Például: bedolgozói jogviszonyt nem lehet tanúkkal igazoltatni, hiszen ebben a jogviszonyban a kereset mértékétől függött, hogy az érintett munkavállaló biztosítottá vált-e vagy sem.)

A szolgálati idő tanúkkal történő esetleges elismerésére irányuló eljárás során bárki lehet tanú, aki az igénylő által vitatott munkaviszonyról ismerettel bír. Ugyanakkor meg kell említeni, hogy természetesen előnyt jelent, ha a tanú az igénylő közvetlen munkatársa volt, hiszen ily módon nagyobb ismerettel bír a vitatott munkaviszonyról.

Szeretném felhívni továbbá a figyelmét, hogy az 1997. december 31-ét követően fennálló munkaviszony jellegű biztosítási jogviszonyok esetén azonban a biztosítási kötelezettség fennállása mellett – azaz a munkaviszony tényén túl – a vitatott időszakra előírt nyugdíjjárulék levonásának tényét is bizonyítani szükséges. Ennek hiányában szolgálati idő elismerésére ugyanis nem kerülhet sor.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
awienvaéwoietd

Szüleim nyugdíjegyeztetés miatt voltak a nyugdíjbiztosítónál. Ott derült ki, hogy az Ő rendszerükben nem szerepelnek azok a munkáltatók, amelyek a szüleim munkakönyveiben találhatók aláírással, pecséttel, stb.
Azt a felvilágosítást kapták, hogy ezek az évek elvesztek, nem lehet mit tenni. Aztán egy másik ügyintéző viszont abban segített nekik, hogy ha találnak 2 olyan tanút, akik igazolni tudják a hiányzó éveket, akkor ezt elfogadja a nyugdíjfolyosító. Nem értem, hogy hivatalos munkakönyvnek nem hisznek, de akármilyen tanúknak igen?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink