Egészségbiztosítás: nagy változás a méltányossági döntésekben, új közhasznú alapítvány jön létre

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Két törvény is módosította nemrégiben a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvényt. Batthyány-Strattmann László néven új, közhasznú alapítványt hoz létre a kormány.

A Magyar Közlöny 66. és 107. számaiban jelent meg a 2024. évi XXIX. törvény, valamint a 2024. évi XLI. törvény, amelyek egyebek mellett módosították a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvényt, amelynek egyik eleme, hogy új közhasznú alapítványt hoz létre a kormány.

A Batthyány-Strattmann László Alapítvány alapítása során az állam képviseletében az egészségbiztosításért felelős miniszter, azaz a belügyminiszter jár el, vagyonának biztosításáról a kormány gondoskodik, és működéséhez 2025-től kezdődően évente támogatást nyújt.

Milyen ügyekben hozhat döntést az alapítvány?

Batthyány-Strattmann László Alapítvány 2025. január 1-jétől, Magyarországon szakmailag elfogadott, de társadalombiztosítási támogatással nem rendelhető gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök árához méltányosságból a biztosított kérelmére támogatást nyújthat.

Azaz az alapítvány Magyarországon szakmailag elfogadott, de társadalombiztosítási támogatással nem rendelhető gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök árához méltányosságból támogatást nyújthat, ha azt az érintett személy kérelmezi.

Megjegyzés: A fenti ártámogatás kapcsán 2025. január 1-jén folyamatban lévő ügyekben – a 2024. december 31-én hatályos szabály alapján – még az egészségbiztosító jár el.

A jogszabály alapján az alapítvány a méltányossági jogkörében eljárva, az emberi élet és egészség védelme, valamint a társadalmi és gazdasági felelősségvállalás szellemében dönt a támogatás nyújtásáról vagy annak megtagadásáról. Érdekesség, hogy az alapítvány nem hatósági eljárás keretében hozza majd meg a döntéseket.

A törvény indoklása szerint a cél, hogy az egészségbiztosító az Egészségbiztosítási Alapból méltányosságból támogasson bizonyos, a törvényben meghatározott olyan ellátásokat, amelyeket a „normál” egészségbiztosítás nem finanszíroz. Ezek közül azon méltányossági kérelmekről, melyek olyan gyógyszerre, gyógyászati segédeszközre, eljárásra támogatására irányulnak, melyek még semmilyen indikációban nem szerepelnek a társadalombiztosítási rendszerben (ide tartoznak a törzskönyvezett, de még semmilyen formában nem támogatott gyógyszerek, melyek kiszolgálása patikán keresztül történik, valamint a ritka betegségek kezelésére alkalmas – ún. orphan – gyógyszerek), a javaslat szerint a kormány által létrehozandó alapítvány döntene. Törvényi szinten szükséges rendezni, hogy mely termékkörre beadott kérelmeket bírálja el az alapítvány, illetve melyek maradnak továbbra is az egészségbiztosító hatáskörében.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, mely területekre nem terjed ki az alapítvány jogköre, amikor továbbra is az egészségbiztosító dönt!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Svájci tulajdonos részére fizetett osztalék adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Munkaidőkeretben kevesebb munkavégzés – elszámolás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink