hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kisebbségi tulajdonosok kontra minősített befolyással rendelkezők: jogi kálvária

  • dr. Machács Barna ügyvéd, dr. Machács Veronika ügyvédjelölt

A jog elvben védi a gazdasági társaságban kisebbséggel rendelkezőket azzal, hogy részesedésüket meghatározott esetekben kötelező vételre ajánlhatják fel a többségi befolyással rendelkezőknek. A gyakorlatban ez bonyolultabb: több ügyvédi iroda több ezer órát, több ezer oldal peranyagot készítve dolgozott azon, hogy a bíróságokon elismertesse a közvetetten többségi tulajdonos befolyását az üzleti döntésekre. A számukra eddig eredménytelen ügyben felperesként érintett – a kisebbségi tulajdonosok érdekekeit, védelmét képviselő – ügyvédek foglalták össze a jogeset értelmezési problémáit.

Mi is pontosan a befolyás? A befolyás nem tagsági jogviszony. A befolyás egy hatalmi pozíció, amely pozícióból a befolyással rendelkező érdemi döntések meghozatalát tudja elrendelni, kikényszeríteni egy gazdasági társaságban.

A befolyás – és számításának módja a polgári törvénykönyvben (Ptk.) az értelmező rendelkezések között szerepel (8:2. §), közvetlenül a közeli hozzátartozó után. Ebből következik, hogy ez egy ténykérdés, nem pedig jogkérdés. Éppen olyan ténykérdés, minthogy az édesapám vajon a közeli hozzátartozóm-e.

Az, hogy ténykérdés, azt is jelenti, hogy nem kell külön hatósági (bírósági) eljárást lefolytatni, hogy megállapítható legyen, hanem mindegyik hatóságnak, bíróságnak ezt fel kell tudni ismerni, és levonni a szükséges konzekvenciákat.

Az ügyfél egy cég – kisebbségi tulajdonos egy bonyolult struktúrában. Ennek a társaságnak 5 cégben van kisebbségi részesedése (Egyik részesedés sem haladja meg a 25 százalékot) egy 20 tagból álló cégcsoportban, amely vegyesen korlátolt felelősségű társaságokból és zártkörűen működő részvénytársaságokból áll.

A cégcsoport középpontjában egy zrt. áll, amely majdnem minden cégben tulajdonos, és majdnem minden cég tulajdonolja őt is, a legtöbb cégnek 6–7 tulajdonosa van (amelyek főleg a cégcsoport tagjai).

Ez a struktúra bő 20 évvel ezelőtt jött létre – a cégek 2/3-a holding jellegű – 1/3-a működő, gazdasági tevékenységet érdemben folytató társaság. Ezek közül a legnagyobb cég árbevétele megközelítette a 20 milliárd forintot. Sok kisebbségi tulajdonos van, osztalék nincs egyik cégben sem, a döntésekbe a kisebbségnek nincs beleszólása. A működő cégek az elmúlt évtizedekben fejlődtek, méretük, árbevételük dinamikusan növekedett. A holding típusú cégek mutatói, ahol a kisebbségi részesedések találhatóak, viszont érdemben nem változtak.

Alapos elemzés – a kiegészítő mellékletek, részvénykönyvek, tagjegyzékek tanulmányozása – után sikerült feltárni a befolyást és megállapítani, hogy a központi zrt.-nek abban az 5 társaságban, ahol az ügyfelünk kisebbségi tulajdonnal rendelkezik, 4 esetben 75 százalékot meghaladó mértékű befolyása van.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy milyen jogi herce-hurcával jár a befolyással rendelkezés bizonyítására tett kísérlet!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink