hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Részesedés bejelentése: mikor lehet, mikor nem? Példákkal

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló

Időről időre merülnek fel kérdések a bejelentett részesedéshez kapcsolódó adózást érintően. Bemutatok – a 2016-ban hatályos előírások alapján – néhány esetet a bejelentésre, illetve kitérek arra, milyen esetben minősül bejelentettnek egy részedés bejelentési cselekmény nélkül. A bejelentésnek az adóalap meghatározása szempontjából van jelentősége.

Bejelentett részesedés

Bejelentett részesedésről akkor beszélünk, ha az adózó a belföldi jogszabályok alapján létrejött jogi személyben, vagy külföldi személyben szerzett tulajdoni részesedést a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao törvény) előírása szerint bejelenti az adóhatósághoz. A bejelentés akkor tehető meg, ha

  • a szerzett részesedés legalább 10 százalék mértékű, vagy az adott jogi személyben korábban szerzett és bejelentett részesedés értékének a növekedését jelenti az újabb szerzés, és az adózó
  • a részesedés megszerzését (ide nem értve a részesedés értékének a növekedését) a szerzést követő 75 napon belül bejelenti az adóhatóságnak; amely határidő elmulasztása jogvesztő.

Nem jelenthető be az ellenőrzött külföldi társaságban szerzett részesedés.

A rendelkezés alkalmazásában szerzés időpontjának a cégbírósági bejegyzés napja, cégbírósági bejegyzés hiányában az alapul szolgáló jogügylet hatályosulásának napja minősül.  

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy mi minősül szerzésnek, példákból láthatja, hogy mikor és meddig lehet bejelenteni a részesedést, és mikor nem, továbbá, hogy van-e teendő a részesedés értékének változásakor, illetve átalakuláskor!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink