Osztalékfizetés és kölcsöntörlesztés havi részletekben

  • adozona.hu

Egy kft. vezetője az osztalékot havi részletekben szeretné kifizetni, továbbá az osztalék egy részét kölcsöntörlesztésre fordítani. Van-e erre lehetőség? Olvasónk kérdésére Antretter Erzsébet a Niveus Consulting Group adótanácsadási üzletágának igazgatója válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Egy kft. vezetője 12 hónapon keresztül havonta szeretné kifizetni az osztalékát. Nem találtunk pontos leírást, hogy van-e lehetőség havonta osztalékot kifizetni? A további kérdés, hogy ezen osztalékot lehet-e megbontva – akár 12 hónapon keresztül – osztalékként kifizetni, illetve a cég által adott kölcsönt törleszteni? Hogyan lehet/kell megoldani ennek a bérszámfejtését és könyvelését? Ügyfelünk pontos kérdése az alábbiak szerint hangzik: „A” verzió: Van-e lehetőségem 12 havi részletben megfizetni az adót? Van-e arra lehetőség, hogy ezt az osztalékot kétfelé számfejtsük (havi osztalék mértéke 8 millió Ft / 12 hóval, ami 666 ezer Ft/hó)? Azaz egy része menjen a cég által kölcsönadott pénz törlesztésére (mondjuk 400 ezer Ft/hó), a többi pedig átutalással a magánbankszámlámra 266 ezer Ft/hó). „B” verzió: Van-e arra lehetőség, hogy ennek az összegnek csak egy részét veszem ki osztalékként? Mondjuk 6 millió Ft-ot 10 havi részletben. Ennek az adója 540 ezer Ft szja + 300 ezer Ft szocho, aminek az adója 10 hónapon keresztül 84 eezer Ft (magánszemélyként).

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Feltételezve, hogy a tulajdonos magyar adóügyi illetőséggel bír, véleményem a következő.

„A” verzió: Van-e lehetőségem 12 havi részletben megfizetni az adót? Van-e arra lehetőség, hogy ezt az osztalékot kétfelé számfejtsük (havi osztalék mértéke 8 millió Ft / 12 hóval, ami 666 ezer Ft/hó)? Azaz egy része menjen a cég által kölcsönadott pénz törlesztésére (mondjuk 400 ezer Ft/hó), a többi pedig átutalással a magánbankszámlámra 266 ezer Ft/hó).

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 9. § (2) a) és g) pontok alapján a bevétel megszerzésének időpontja

  • pénz esetében az a nap, amelyen azt a magánszemély vagy javára más személy birtokba vette (átvette) vagy amelyen azt a magánszemély javára fizetési számlán jóváírták,
  • az a nap, amelytől kezdődően a magánszemély a bevétel tárgyát képező vagyoni értékkel rendelkezni jogosult.

Az Szja tv. 66. § (Az osztalékból származó jövedelem) (3) a) pont alapján az adót a kifizető e § alkalmazásában a kifizetés időpontjában állapítja meg és az adózás rendjéről szóló törvényben meghatározottak szerint vallja be és fizeti meg.

A fentiek és az általános gyakorlat alapján a részletekben történő kifizetés és kizárólag az ezen összegre jutó bérszámfejtés lehetséges (mivel a tulajdonos a jövedelmet ekkor szerzi meg és így az adókötelezettség is ekkor áll be).

A felek megállapodásától függően meglátásom szerint nincs akadály annak, hogy az osztalékjövedelem egy részét a tulajdonos részére pénzügyileg nem rendezik, hanem a kölcsön összegébe kerül beszámításra. (A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 6:49 – 6:52. §-ai szerintem ezt kifejezetten nem zárják ki, ugyanakkor ezt jogásszal is javasolt egyeztetni.)

Ugyanakkor attól függetlenül, hogy az osztalék egy részét kölcsön-törlesztésre/beszámításra fordítják, az eredetileg kifizetendő teljes bruttó összeg (a fentiek alapján 666 ezer forint) után adózni szükséges, és kizárólag a csökkentett rész fizethető ki és/vagy számítható be. Tehát ha a „kétfelé történő bérszámfejtés” alatt a példa szerint azt értik, hogy kizárólag a 266 ezer forint után kellene adózni, az adózási szempontból nem megfelelő, mivel a tulajdonos a kölcsönbe történő beszámítással (400 ezer forint) is végső soron jövedelemhez jut.

A társaságnál a jóváhagyott, de (még) ki nem fizetett osztalékösszeg tulajdonosokkal szembeni kötelezettségként kerül kimutatásra, az adott havi részlet teljes összege után szükséges az adókat kiszámolni, levonni, a fennmaradó összegről pedig a tulajdonos szabadon rendelkezhet (hogy azt a kölcsönével szemben beszámítják és / vagy pénzügyileg rendezik).

„B” verzió: Van-e arra lehetőség, hogy ennek az összegnek csak egy részét veszem ki osztalékként? Mondjuk 6 millió Ft-ot 10 havi részletben. Ennek az adója 540 ezer Ft szja + 300 ezer Ft szocho, aminek az adója 10 hónapon keresztül 84 eezer Ft (magánszemélyként).

Erre a tulajdonosi döntés alapján lehetőség van, ám a ki nem vett összeg sorsát rendezni szükséges (például a társaság javára elengedni). Továbbá, amennyiben az adott részt osztalékként például kizárólag azért nem veszik ki, hogy a kölcsönbe beszámítsák (vagy bármilyen más ügylet során felhasználják, amivel a tulajdonos végső soron jövedelemhez jut), könyvelési és adózási szempontból a fentiek szerint kell eljárni.

Végül megjegyzem, hogy a jelzett adóösszegeket nem értem pontosan [a 6 millió forintnyi osztalékra jutó személyi jövedelemadó szerintem 900 ezer forint (15%), míg a szociális hozzájárulási adó legfeljebb 780 ezer forint (13%)].

Remélem a fentiekkel a segítségére lehettem.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Fordított áfa

Nagy Norbert

adószakértő

Bérleti díj számlázása EU-ba

Nagy Norbert

adószakértő

Kft., kata

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink