hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezt teheti befektetéseivel augusztus 1. előtt

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló
3

Augusztus elejétől egy sor adózási változással kell számolnunk, többek között egy kiegészítő „kamatadó”, az egészségügyi hozzájárulás (eho) lép hatályba, ami újabb 6 százalékos elvonást jelent a kamatjövedelmekre, így már az utolsó héten járunk, amikor még kialakíthatjuk a közép távú megtakarítások értékmegőrző stratégiáját. Ez különösen fontos lehet egy olyan időszakban, amikor a jegybanki kamatláb-csökkentési ciklus végét 3 százalék körül jelölik meg és a 16 plusz 6 százalék adóelvonás kérdésessé teszi, hogy sikerül-e megtakarításaink reálhozamát megtartani. A következőkben azt a kérdést járjuk körül, hogy mit is lehet tenni még az utolsó napokban.

Először is érdemes egy egyszerű felsorolással kezdeni: nevezetesen mire is kell fizetni az új adóterhet, az ehót, és milyen kivételek vannak, hiszen ezekből kiderül a kérdésre adható válasz is. Az ehót a személyi jövedelemadóról szóló törvény 65. §-a által kamatjövedelemként meghatározott összeg után kell fizetni, valamint a tartós befektetésből származó jövedelem, hozam után (Szja tv. 67/B. §-a szerint), ha a tartós befektetési szerződés szerinti lekötés a hároméves lekötési időszak utolsó napját megelőzően megszakad.

Az szja törvény szerint kamatnak számít:

1. A hitelintézeti betét (takarékbetét) vagy fizetési számla követelés-egyenlege esetén jóváírt kamat összegéből a szokásos piaci árat meg nem haladó rész.
2. A nyilvánosan forgalomba hozott és forgalmazott hitelviszonyt megtestesítő értékpapír (például kötvény, államkötvény) kamata és hozama.
3. A nyilvánosan forgalomba hozott és forgalmazott kollektív befektetési értékpapír (például befektetési jegy) kamata, hozama.
4. A nyilvánosan forgalomba hozott és forgalmazott hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, kollektív befektetési értékpapír beváltásakor, visszaváltásakor, átruházásakor elért jövedelem, azaz árfolyamnyereség (kivéve kollektív befektetési értékpapírnak meghatározott tőzsdéken történő átruházása).
5. A biztosítói teljesítésből a befizetett díjat meghaladó összeg, kivéve az adómentes és más címen adóköteles jövedelmeket.
6. A szövetkezetek tagjai által nyújtott tagi kölcsön egy része.
7. A foglalkozatói nyugdíjszolgáltató tagját a feltételes jogszerzési időtartam lejára előtti megszűnésekor a tag által befizetett hozzájárulás-kiegészítés összegét meghaladó rész.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
SZB.

A TBSZ számlát, ha 2013. augusztus 1. előtt nyitották, akkor ezen a számlán keletkező kamatjövedelem az EHO alól teljes egészében mentesül, még akkor is, ha a számlát a 3 éves lekötési időn belül megszüntetik.
2. Az e dátum után nyitott TBSz számlák esetében a jelenlegi szabály alapján akkor kell fizetni EHO-t, ha a 3 éves lekötési időszak lejárta előtt megszüntetik azt.

Todi1

Én afelől szeretnék érdeklődni, hogy a 10 éves unit-linked megtakarítások esetén, amelyek szintén kamatadómentesek 5. év után, a további években (6-10.) fizetett rendszeres díjai utáni hozam hogyan viselkedik? Viseli az előző (első) 5 év utáni adó- és EHO-mentességet?

Asztor123

Laikus vagyok és egy kérdésem lenne. A TBSZ megnyitása esetén az augusztus 1. előtt elhelyezett összeg, vagy a későbbi befizetések is mentesek lesznek?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink