hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adófelezés - ahogy a profik csinálják

  • lapszemle

A Google 8,8 milliárd eurót csatornázott át a Bermudákra a tavalyi évben, elkerülendő a magas adófizetést. Ez nagyjából negyedével több, mint amit egy évvel megelőzően utalt át, vagyis úgy tűnik adóstratégiájával még több pénzt tudott spórolni, idézi a Financial Times cikkét az investor.hu.

A szabadalmi díjként átutalt pénzekkel a Google nagyjából 5 százalékra csökkentette nemzetközi adókulcsát, ami a fele még az egyik legalacsonyabb rátával operáló írországi szintnek is. A számokat egyébként a Google holland leánycégének könyveiből lehetett kimazsolázni, ugyanis ez a társaság utalta át a Bermudákon bejegyzett másik vállalatnak a pénzt.

Egyébként a cég Írországban realizálja nemzetközi bevételeinek nagy részét pontosan azért, hogy minél kevesebb adót fizessen. Ezért az elmúlt időszakban sok támadás is érte a céget a média és a politikusok felől is. Ennek megfelelően a döntéshozók egyre inkább górcső alá vették a nemzetközi vállalatokat, hogy azok miként mozgatják profitjaikat egyik országból a másikba, és a téma felmerült még az egyik nyári G20-as csúcson is.

A Google az úgynevezett „dupla ír struktúrát” használja, hogy elkerülje a magas adófizetést. Ennek lényege, hogy a Google Ireland Holdings bár Írországban van bejegyezve, de papíron a Bermudákról irányítják a céget, aminek igen fontos következménye van. A „két székhelyű” cég ugyanis az amerikai adószabályok szerint írnek számít, viszont az ír szabályok szerint bermudainak, ezért minimális adókötelezettség terheli csak.

Azonban nem ilyen „egyszerű” a struktúra, ugyanis meg van még csavarva egy „holland szendviccsel” is. A Google Netherlands Holdings kapta meg szabadalmi díjként a Google Ireland Ltd.-től a 8,6 milliárd eurót, valamint ehhez képest még egy aprópénznek számító 233 millió eurót a szingapúri leánycégtől, majd ezt az összeget (10 millió eurót leszámítva) átutalta a Google Ireland Holdings-nak.

Az ír Google-nek (Google Ireland Ltd.) így tavaly csak 17 millió eurót kellett fizetnie társasági adó címén úgy, hogy 154 millió euró adózás előtti eredményt ért el 15,5 milliárd eurós bevétel mellett.

Bár vélhetően ez sok embernél kicsapja a biztosítékot, de valójában a módszer teljesen legális, hiszen a jogszabályok mindezt lehetővé teszik, a cégek pedig csak kihasználják a lehetőségeket.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink