hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Rezsitámogatás külföldön távmunkában dolgozó munkavállaló részére

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

A munka törvénykönyve szerint távmunkavégzés esetén a munkavállaló a feladatát alapvetően távolról, azaz a munkáltató telephelyétől elkülönült helyen végzi. Ez a hely lehet a munkavállaló lakása, albérlete, párja lakóhelye, vagy akár egy külföldön bérelt apartman is.

A munkavállaló bárhol végzi a munkáját, igényt formálhat arra, hogy a munkáltató a munkavégzéshez szükséges feltételeket biztosítsa, továbbá a munka teljesítése érdekében indokoltan felmerült költségeket térítse meg a munkavállaló részére. [Mt. 51. § (1)–(2) bekezdés].

Adózási szempontból azonban figyelembe kell venni, hogy a munkavégzés Magyarország határain belül, vagy kívül történik. Ugyanis előfordulhat, hogy a munkaviszonyra tekintettel adott munkabér, juttatások és más térítések után nem a magyar jogszabályi előírásokat kell alkalmazni, hanem a munkavégzés helyén hatályos rendelkezések szerint kell a kötelezettségeket teljesíteni.

Ha a munkavállaló Magyarországon dolgozik távmunkaszerződés alapján a telephelytől távol, akkor a munkáltató által fizetett költségtérítés olyan munkaviszonyból származó bevételnek minősül, mellyel szemben az szja-törvény alapján a munkavállalónak lehetősége van költséget elszámolni. Ez a költségelszámolás a munkavállaló nyilatkozata alapján történhet tételes költségelszámolással, vagy a törvényben meghatározott igazolás nélkül elszámolható költség figyelembevételével.

Ez utóbbi esetben – a magyar előírás szerint – a ténylegesen távmunkával töltött napok arányában van lehetőség költséget érvényesíteni az év elején érvényes minimálbér 10 százaléka erejéig, feltéve, hogy a munkavállaló nem érvényesít tételes költségelszámolást.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy milyen szempontokat kell vizsgálni annak eldöntéséhez, hogy az adóztatás joga melyik államot illeti meg!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink