hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkába járás gépjárművel – a költségtérítés speciális esetei

  • adozona.hu

A munkába járás költségtérítésének feltétele-e, hogy a munkavállaló saját gépjárművel oldja meg a munkába járást? Ha ugyanazon gépjárművel több munkavállaló együtt egy járművel oldja meg a munkába járást, minden dolgozó külön-külön jogosult a költségtérítésre? Budapesten belüli munkába járásnál fizethet-e költségtérítést a munkáltató dolgozójának? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: 1. Több helyen olvastuk, hogy nem szükséges saját gépjárműnek lenni, amire a munkába járás költségtérítését elszámolja a dolgozó – annak ellenére, hogy az Szja tv. 25. § (2) b) pontjában külön kiemeli „(ideértve különösen a saját gépjárművel történő munkába járás költségtérítését is)”. Tehát, nem csak saját gépjármű esetében áll fenn az adómentesség? 2. Ehhez kapcsolódó kérdés: három kollégánk egy gépjárművel jár munkába vidékről (hosszú várakozási idő miatt – vonattal 2,5 óra, autóval 40 perc/út, nem oda-vissza). Ez esetben mindegyik dolgozó külön-külön megkaphatja a munkába járás költségtérítését – attól függetlenül kié a gépjármű? (Vegyük például a belföldi kiküldetést, Budapest–Szeged 4 fő/autó, ott sem számolhatja el mind a 4 fő a költségtérítést.) 3. Ha a cég Budapesten belüli napi munkába járás során egy kulcspozícióban dolgozó kolléga részére szeretne költségtérítést fizetni (például erős asztma miatt tömegközlekedéssel nem tud utazni a kolléga: lépcsőzések, szmog), és megfizeti az adókat, akkor megteheti?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Ad1. A szja tv. 25. § (2) bekezdés b) pontjából idézett kiemelés nem zárja ki, hogy a munkáltató a közösségi közlekedés költségének megtérítése helyett a munkahely és a lakó- vagy tartózkodási hely között közforgalmú úton mért oda-vissza távolság figyelembevételével a munkában töltött napokra számítva – hazautazás esetén pedig értelemszerűen az utazások gyakorisága szerint – kilométerenként 30 forintot térítsen (mely esetben nem keletkezik adókötelezettség), függetlenül attól, hogy a munkavállaló az utazást milyen módom oldja meg [a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 25. § (2) bekezdés; 16/2023. (I. 27.) kormányrendelet 1. §].

Ad2. Az előzőek érvényesek akkor is, ha több munkavállaló együtt egy járművel oldja meg a munkába járást, a hazautazást. Ez azt jelenti, hogy mindegyik dolgozó külön-külön megkaphatja a munkába járás költségtérítését, tekintet nélkül kié a gépjármű. (A példaként említett belföldi kiküldetés költségeinek elszámolása ettől független.)

Ad3. Annak, aki mozgáskorlátozottsága, illetve a súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló kormányrendelet szerinti súlyos fogyatékossága miatt nem képes közösségi közlekedési járművet igénybe venni (ideértve azt az esetet is, ha a munkavállaló munkába járását a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 294. § (1) bekezdés b) pontjában felsorolt hozzátartozója biztosítja), a közigazgatási határon belül történő munkába járás esetén is fizethető adókötelezettséggel nem járó 30 Ft/km költségtérítés [39/2010. (II. 26.) kormányrendelet 4. § (1) bekezdés c) pont].

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed új munkaviszony esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Iparűzésiadó-előleg módosítása önellenőrzéssel

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink