adozona.hu
Ügynököket alkalmaz? Így térítheti meg az utazási költségeiket
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Ugynokoket_alkalmaz_Igy_teritheti_meg_az_ut_R3KM2U
Ügynököket alkalmaz? Így térítheti meg az utazási költségeiket
Piacszerzés érdekében sok cég foglalkoztat ügynököket, akik személygépkocsival járnak havonta akár több ezer kilométer utat megtéve a lehetséges ügyfelekhez, gyakran a határon túlra is. Hogyan célszerű számukra utazási költségtérítést fizetni?
A saját személygépkocsijával utazgató ügynök, kereskedelmi képviselő számára a legegyszerűbb megoldás a kiküldetési rendelvény alapján történő költségtérítés, akár munkaviszonyban, akár megbízási szerződéssel foglalkoztatják.
A „saját tulajdonú jármű” fogalom alatt a magánszemély vagy a házastársa tulajdonában lévő, illetve zárt végű lízingbe vett járművet kell érteni, más – például hozzátartozó – tulajdonában lévőt nem. A tulajdonjogot a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás befizetési szelvényével kell igazolni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, hogy a kiküldetési rendelvény alkalmazásakor milyen szabályokkal kell tisztában lenni.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (3)
Tisztelt Pap Attila!
A szja tv. fogalmi meghatározása szerint a „kiküldetés” valóban „a munkáltató által elrendelt, a munkaszerződésben rögzített munkahelytől eltérő helyen történő munkavégzést” jelent.
Ugyanakkor a szja tv. 7. § (1) bekezdésének r) pontja értelmében a jövedelem kiszámításánál a kiküldetési rendelvény alapján a teljesített kilométer-távolság (futásteljesítmény) figyelembevételével az utazásra – hivatali, üzleti utazás költségtérítése címén – kapott összeget nem kell figyelembe venni (feltéve, hogy a térített összeg nem haladja meg a jogszabályban meghatározott, igazolás nélkül elszámolható mértéket).
A szja tv. 3. §-ának 10. pontja értelmében hivatali, üzleti utazás: a magánszemély jövedelmének megszerzése érdekében, a kifizető tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében szükséges utazás – a munkahelyre, a székhelyre vagy a telephelyre a lakóhelyről történő bejárás kivételével –, ideértve különösen a kiküldetés (kirendelés) miatt szükséges utazást… Ez azt jelenti, hogy a kiküldetési nem csak a munkaviszonyra tekintettel állítható ki, hanem más jogviszonyok (pl. megbízás, tagi, vezető tisztségviselői, választott tisztségviselői jogviszony stb.) alapján is (alkalmazható például akkor is, ha a magánszemély a tevékenységért juttatásban nem részesül).
A megbízási szerződéssel foglalkoztatott utazó ügynök ugyan nem kiküldetés keretében, de a kifizető tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében szükséges üzleti utazást teljesít. Tehát nincs akadálya, hogy akkor is, ha az utazás konkrét célját az ügynök határozza meg, a megbízója – egyetértése esetén – az utazási költségtérítést kiküldetési rendelvény alapján fizesse ki.
A törvény mindezzel összhangban írja elő a kiküldetési rendelvény tartalmi követelményeit, miszerint az „a kifizető által két példányban kiállított bizonylat, amely tartalmazza a magánszemély nevét, adóazonosító jelét, a gépjármű gyártmányának, típusának megnevezését, forgalmi rendszámát, a hivatali, üzleti utazás(ok) célját, időtartamát, útvonalát, a futásteljesítményt, az utazás költségtérítését, valamint ezen költségtérítés kiszámításához szükséges adatokat (üzemanyag-fogyasztási norma, üzemanyagár stb.), azzal, hogy kiküldetési rendelvénynek minősül az említett adatokat tartalmazó, a digitális archiválás szabályairól szóló jogszabály rendelkezéseit is figyelembe véve zárt rendszerben kezelt és tárolt, elektronikus úton előállított bizonylat is. A papír alapon kiállított kiküldetési rendelvény eredeti példányát a kifizető, másolatát a magánszemély a bizonylatmegőrzésre vonatkozó rendelkezések betartásával megőrzi”.
"A kiküldetési rendelvénnyel kapcsolatban fontos hangsúlyozni, hogy
az nem csak a munkaviszonyra tekintettel állítható ki, hanem
más jogviszonyok (pl. megbízás, tagi, vezető tisztségviselői
, választott tisztségviselői jogviszony stb.) alapján is."
A fenti idézet a NAV honlapján elérhető 8. számú információs füzetből származik.
Az összefoglaló cikk valóban pazar, csak az maradt ki belőle, hogy az ügynököket eleve olyan munkára veszik fel, ami teszi lehetővé a kiküldetést. A kiküldetés az Szja tv. fogalmában a munkaszerződésben meghatározott munkahelytől eltérő helyen történő munkavégzést jelent, ami egy utazó ügynök esetében nem teljesül. A megbízással történő foglalkoztatásnál meg azért nem teljesül, mert nagy valószínűséggel nem a megbízó fogja eldönteni, hogy kit és mikor keressen fel az ügynök, így nem is "küldheti ki".
Köszönettel.
papattila