hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ügynököket alkalmaz? Így térítheti meg az utazási költségeiket

  • Surányi Imréné okleveles közgazda
3

Piacszerzés érdekében sok cég foglalkoztat ügynököket, akik személygépkocsival járnak havonta akár több ezer kilométer utat megtéve a lehetséges ügyfelekhez, gyakran a határon túlra is. Hogyan célszerű számukra utazási költségtérítést fizetni?

A saját személygépkocsijával utazgató ügynök, kereskedelmi képviselő számára a legegyszerűbb megoldás a kiküldetési rendelvény alapján történő költségtérítés, akár munkaviszonyban, akár megbízási szerződéssel foglalkoztatják.

A „saját tulajdonú jármű” fogalom alatt a magánszemély vagy a házastársa tulajdonában lévő, illetve zárt végű lízingbe vett járművet kell érteni, más – például hozzátartozó – tulajdonában lévőt nem. A tulajdonjogot a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás befizetési szelvényével kell igazolni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, hogy a kiküldetési rendelvény alkalmazásakor milyen szabályokkal kell tisztában lenni.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Surányi Imréné

Tisztelt Pap Attila!
A szja tv. fogalmi meghatározása szerint a „kiküldetés” valóban „a munkáltató által elrendelt, a munkaszerződésben rögzített munkahelytől eltérő helyen történő munkavégzést” jelent.
Ugyanakkor a szja tv. 7. § (1) bekezdésének r) pontja értelmében a jövedelem kiszámításánál a kiküldetési rendelvény alapján a teljesített kilométer-távolság (futásteljesítmény) figyelembevételével az utazásra – hivatali, üzleti utazás költségtérítése címén – kapott összeget nem kell figyelembe venni (feltéve, hogy a térített összeg nem haladja meg a jogszabályban meghatározott, igazolás nélkül elszámolható mértéket).
A szja tv. 3. §-ának 10. pontja értelmében hivatali, üzleti utazás: a magánszemély jövedelmének megszerzése érdekében, a kifizető tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében szükséges utazás – a munkahelyre, a székhelyre vagy a telephelyre a lakóhelyről történő bejárás kivételével –, ideértve különösen a kiküldetés (kirendelés) miatt szükséges utazást… Ez azt jelenti, hogy a kiküldetési nem csak a munkaviszonyra tekintettel állítható ki, hanem más jogviszonyok (pl. megbízás, tagi, vezető tisztségviselői, választott tisztségviselői jogviszony stb.) alapján is (alkalmazható például akkor is, ha a magánszemély a tevékenységért juttatásban nem részesül).
A megbízási szerződéssel foglalkoztatott utazó ügynök ugyan nem kiküldetés keretében, de a kifizető tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében szükséges üzleti utazást teljesít. Tehát nincs akadálya, hogy akkor is, ha az utazás konkrét célját az ügynök határozza meg, a megbízója – egyetértése esetén – az utazási költségtérítést kiküldetési rendelvény alapján fizesse ki.
A törvény mindezzel összhangban írja elő a kiküldetési rendelvény tartalmi követelményeit, miszerint az „a kifizető által két példányban kiállított bizonylat, amely tartalmazza a magánszemély nevét, adóazonosító jelét, a gépjármű gyártmányának, típusának megnevezését, forgalmi rendszámát, a hivatali, üzleti utazás(ok) célját, időtartamát, útvonalát, a futásteljesítményt, az utazás költségtérítését, valamint ezen költségtérítés kiszámításához szükséges adatokat (üzemanyag-fogyasztási norma, üzemanyagár stb.), azzal, hogy kiküldetési rendelvénynek minősül az említett adatokat tartalmazó, a digitális archiválás szabályairól szóló jogszabály rendelkezéseit is figyelembe véve zárt rendszerben kezelt és tárolt, elektronikus úton előállított bizonylat is. A papír alapon kiállított kiküldetési rendelvény eredeti példányát a kifizető, másolatát a magánszemély a bizonylatmegőrzésre vonatkozó rendelkezések betartásával megőrzi”.

aranyosi

"A kiküldetési rendelvénnyel kapcsolatban fontos hangsúlyozni, hogy
az nem csak a munkaviszonyra tekintettel állítható ki, hanem
más jogviszonyok (pl. megbízás, tagi, vezető tisztségviselői
, választott tisztségviselői jogviszony stb.) alapján is."
A fenti idézet a NAV honlapján elérhető 8. számú információs füzetből származik.

papatimontankf

Az összefoglaló cikk valóban pazar, csak az maradt ki belőle, hogy az ügynököket eleve olyan munkára veszik fel, ami teszi lehetővé a kiküldetést. A kiküldetés az Szja tv. fogalmában a munkaszerződésben meghatározott munkahelytől eltérő helyen történő munkavégzést jelent, ami egy utazó ügynök esetében nem teljesül. A megbízással történő foglalkoztatásnál meg azért nem teljesül, mert nagy valószínűséggel nem a megbízó fogja eldönteni, hogy kit és mikor keressen fel az ügynök, így nem is "küldheti ki".

Köszönettel.
papattila

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Céges autó magánhasználatra

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Többes jogviszony, bejelentés

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink