hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezt kell tudni az szja 1 százalékának felajánlásáról, változott a szabály

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

A magánszemély adófizetők a közérdekű, illetve közhasznú tevékenységet folytató civil szervezeteket, az egyházak hitéleti tevékenységét évek óta a befizetett személyi jövedelemadójuk 1-1 százalékának felajánlásával támogathatják. A szabályozás változásaira is tekintettel összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.

A magánszemélyek nyilatkozatban rendelkezhetnek egyes civil kedvezményezettek, illetve egyházak javára az összevont adóalapjuk adójának az adóalap- és adókedvezmények, továbbá az önkéntes kölcsönös pénztári nyilatkozat, a nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozat és a nyugdíjbiztosítási nyilatkozat szerint kiutalt adó levonása után fennmaradó részének 1-1 százalékáról.

Rendelkező nyilatkozatot lehet adni a NAV internetes honlapján közzétett

– "Regisztrált civil kedvezményezettek 2015." listában felsorolt civil szervezetek egyike számára, és a

– technikai számmal rendelkező, az Országgyűlés által elismert bevett egyházak közül egynek vagy a kiemelt költségvetési előirányzatnak a javára.

Fontos változás, hogy a 2014. évi adóra vonatkozó rendelkező nyilatkozatok alapján az szja 1 százalékára igényt tartó civil szervezeteknek előzetesen (2014. szeptember 30-áig) az adóhatóságnál regisztrációs eljárás keretében igazolniuk kellett a kedvezményezett státusz fennállásának feltételeit, mert csak így kerülhettek be a regisztrált civil kedvezményezettek 2015-ös nyilvántartásába. Ez azt jelenti, hogy érvényes nyilatkozat csak a nyilvántartásban szereplő civil szervezet részére adható.

Az adóhatóság az 1-1 százalék kiutalását csak akkor teljesíti, ha annak összege legalább 100 forint, vagyis civil szervezetet nem tud támogatni az, akinek nincs, vagy a különböző kedvezmények miatt nem marad adója, vagy az 10 ezer forintnál kevesebb. Ugyanakkor egyház részére még 0 forintról is érdemes rendelkezni, mert az egyházak – az 1 százalék mellett – kiegészítő támogatást is kapnak, amelynek összegét a rendelkező magánszemélyek száma (és nem a kiutalt összeg nagysága) alapján állapítják meg.

A rendelkező nyilatkozatot 2015. május 20-áig kell benyújtani az adóhatósághoz. Ez a határidő jogvesztő, a május 21-én vagy később beadott nyilatkozatokat a törvény erejénél fogva nem veheti figyelembe az adóhatóság. A késedelem igazolását nem lehet kérelmezni.

Aki az egyszerűsített bevallást választotta, a 2015. február 16-áig beadott 1453NY jelű nyilatkozat „EGYSZA” elnevezésű lapján is beküldhette a rendelkező nyilatkozatot. Ha ezt valaki elmulasztotta, van lehetősége arra, hogy azt a május 20-ai bevallási határidőig pótolja.

A következő módokon lehet rendelkezni az 1+1 százalékról:

– munkáltatói adómegállapítás választása esetén a munkáltatónak 2015. május 11-éig, lezárt, adóazonosító jellel ellátott, ragasztott felületére átnyúlóan saját kezűleg aláírt postai borítékban,

– a 1453-as személyi jövedelemadó bevallás „EGYSZA” elnevezésű lapján a bevallás részeként 2015. május 20-áig,

vagy

– 2015. május 20-áig a NAV honlapján közzétett általános nyomtatványkitöltő- és ellenőrző program (ÁNYK-AbevJava) segítségével kitölthető 14EGYSZA jelű formanyomtatvány „EGYSZA” elnevezésű lapján

kinyomtatva lezárt, a rendelkező magánszemély adóazonosító jelével ellátott postai borítékban, személyesen vagy postán, illetve

elektronikus űrlapként, elektronikus úton az ügyfélkapun keresztül.

A rendelkező nyilatkozatot tehát nem kötelező például a munkáltató közreműködésével eljuttatni az adóhatósághoz.

Lényeges hangsúlyozni, hogy mindkét kedvezményezett körből csak egynek a javára lehet rendelkezni, több nyilatkozat beérkezése esetén egyik sem lesz érvényes. Aki csak az egyik körbe tartozó kedvezményezett javára kíván rendelkezni, és nem elektronikus úton nyújtja be a rendelkező nyilatkozatát tartalmazó személyijövedelemadó-bevallását, az az „EGYSZA” elnevezésű lapon található másik nyilatkozatra szolgáló részt hagyja üresen, vagy húzza át.

A nyilatkozaton a rendelkező magánszemély adóazonosító jele mellett, a civil körbe tartozó szervezet esetében a kedvezményezett adószámát, a második körbe tartozó egyház és a kiemelt költségvetési előirányzat esetén a technikai számot kell feltüntetni, ez utóbbiak esetén a kedvezményezett neve is megjelölhető.

Nem érvényes a rendelkezés, ha nem tartalmaz adószámot, technikai számot, vagy az téves, illetve olvashatatlan. Fontos tudni, hogy akkor sem érvényes a rendelkezés, ha a magánszemély nem rendezi a fizetendő adóját a törvényes határidőig.

Nem kötelező, illetve nem feltétele az érvényes rendelkezésnek, miszerint a civil szervezet javára szóló nyilatkozatban a magánszemély arról is nyilatkozhat, hogy a nevét és postai, illetve elektronikus levelezési címét a szervezet kérésére az adóhatóság közölheti. A beleegyezést az erre vonatkozó kódkockában kell jelölni, és a nyilatkozat felső részén lehet megadni az adatokat. A kedvezményezett a megadott adatokat kizárólag a közhasznú tevékenységével összefüggő kapcsolatfelvételre, tájékoztatás nyújtására használhatja fel, és legfeljebb 5 évig kezelheti.

A felajánlott összeg kiutalásáról 2015. szeptember 30-át követően a NAV elektronikus úton tájékoztatja az ügyfélkapuval rendelkező magánszemélyeket. A 2015. évben tett rendelkezések alapján, a következő év januártól lehet a NAV honlapján megtekinteni, hogy mely kedvezményezettek részesültek a felajánlott 1+1 százalékos összegekből.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink