hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fiatal mezőgazdasági termelők támogatásának elszámolása

  • adozona.hu

A fiatal mezőgazdasági termelőknek juttatott vissza nem térítendő támogatás elszámolásának ütemezésével és áfaelőírásaival kapcsolatos olvasói kérdésekre Sinka Júlia okleveles adószakértő válaszolt.

Olvasónk a következőkben részletezte kérdéseit:

Egyéni vállalkozó ügyfelünk 2015. év végén az MVH fiatal mezõgazdasági termelõk indulásához kapott vissza nem térítendõ támogatást. A támogatás 2015 decemberében érkezett meg. A tényleges tevékenységet 2016 januárjától folytatja. A gazdálkodás során keletkezett termékeket értékesíti (korábban áfamentesen, az értékhatár átlépése után áfával terhelten). A tevékenységhez kötõdõ kiadások összegét a kifizetés idõpontjában a támogatásból feloldjuk, és az adóba beszámító bevételek között szerepeltetjük. Így a keletkezett kiadásokkal szemben a támogatási összeg szerepel bevételként. Emellett viszont még az értékesítés árbevétele is a bevételek között szerepel. Tehát így jelentõs nyereség képzõdik a vállalkozás nyilvántartásaiban, ami adóalapot képez. Véleményük szerint is így kell helyesen eljárni? A tevékenység során kifizetett áfát adóba be nem számító költségként tartjuk nyilván. Ezt is a vállalkozás számlájáról fizeti ki természetesen. Ennek az összegnek megfelelõ támogatást is fel kellene oldani és adóba beszámító bevételként nyilvántartani? De akkor az áfa összegének megfelelõ támogatási összeg után még a vállalkozói nyereségadót is megfizetnénk. Így az adó után adófizetés keletkezne? Ebben kérnék útmutatást. Hasonló a kérdés az év folyamán megfizetett szja-elõleg és ehoelõleg vonatkozásában is.

Szakértőnk válasza:

Az egyéni vállalkozók támogatásának elszámolását a személyi jövedelemadóról szóló törvény (Szja-tv.) 19. §-a szabályozza.

Ennek alapján valóban az a helyes eljárás – ahogyan ezt Ön is vázolta kérdésében –, ha a támogatásból fedezett kiadások felmerülésének ütemében számolják el bevételként az összegében ennek megfelelő támogatásrészt.

Ugyanakkor – az Szja-tv. 4. számú mellékletében részletezettek szerint –, ha az egyéni vállalkozó az áfát az általános szabályok szerint fizeti (azaz nem adómentes a tevékenysége vagy nem választott alanyi adómentességet, vagy nem folytat kompenzációs felárra jogosító mezőgazdasági tevékenységet), akkor a beszerzéseinek áfája nem része a költségeinek, az az általános szabályok szerint levonható a fizetendő áfából. A költségeknek csak akkor része az áfa, ha az az előbb említett speciális jogállása, vagy az áfatörvény kifejezett tiltása okán nem helyezhető levonásba.  

Ez azért fontos a kérdésben részletezettek kapcsán is, mivel az Szja-tv. 19. §-a kifejezetten az Szja-tv. rendelkezései szerint elszámolható költségeket említi – azaz adott esetben azok áfa nélkül figyelembe vett értékét –, amikor a támogatás, mint bevétel elszámolásának “ütemezéséről” van szó.

Egyebekben a pályázat benyújtásakor – az erre szolgáló elektronikus felületen – a pályázónak úgynevezett áfanyilatkozatot kell/kellett tennie, és a költségelszámolásnál kellett feltüntetnie a költségelemet, a nettó összeget, az áfa összegét, az elszámolható költségek sorában pedig ismét a nettó összeget kellett beírnia. 

Amennyiben ennek során az áfalevonásra való jogosultságát jelezte, a beszerzés nettó összege után kapta a támogatást.

A pályázati adatlap véglegesítését követően ki kell nyomtatni az áfanyilatkozat is, melynek hitelességét cégszerű aláírással kellett igazolnia a pályázónak.

Így az áfa fizetésére az általános szabályok szerint köteles vállalkozónál a levonható áfa valóban nem része az adóalapba számító kiadásoknak, bár azt az áfa-analitikával, illetve az áfa-bevallásokkal való egyezőség érdekében a pénztárkönyvnek, naplófőkönyvnek a „levonható áfa” rovatában kellene könyvelni.

Azzal, hogy a támogatott kiadások felmerülésekor az azokkal azonos nagyságrendű támogatásrészt is figyelembe kell venni mint bevételt, az a jogalkotói szándék valósul meg, hogy a támogatásnak nincs hatása a támogatott adóalapjára (addig persze, amíg a támogatás feltételei teljesülnek): hiszen így a bevétel „kiüti” a vele azonos összegű kiadást.

A szóban forgó kiadások levonása a tevékenység ellenértékéből, ezen ráfordítások kétszeres elszámolását jelentené, amit az adótörvény nem enged meg.
Így a tevékenység bevételével szemben nem kerül sor olyan kiadások elszámolására, amelyet az érintett – végeredményben – nem a saját pénzeszközeiből finanszírozott. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink