hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezt érdemes tudni a céges autók magánhasználatáról

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

A cégek tulajdonában lévő vagy általuk üzemeltetett gépjárművek korlátlan magánhasználata nem minden esetben adómentes. Milyen szabályokra kell figyelni? Cikkünk erre a kérdésre ad választ.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) 1. számú mellékletének 8.37. szerint adómentes a kifizető, külföldi székhelyű jogi személy, egyéb szervezet által biztosított személygépkocsi magáncélú használata, továbbá azzal összefüggésben úthasználatra jogosító bérlet, jegy juttatása.

E rendelkezés tekintetében fontos tényező a személygépkocsi fogalma, amely az szja-törvény alkalmazásában nem azonos a hatósági nyilvántartás alapját képező fogalommal.

A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) szerint a személyszállítás céljára készült olyan gépkocsi, minősül személygépkocsinak, amelyben – a vezető ülését is beleértve – legfeljebb 9 állandó ülőhely van.

Ettől eltérően az szja-törvény 3. § 45. pontja szerint személygépkocsinak minősül a négy, illetve három gumiabroncskerékkel felszerelt olyan gépjármű, amely a vezetővel együtt legfeljebb nyolc felnőtt személy szállítására alkalmas, azzal, hogy idetartozik a benzinüzemű, a dízelüzemű, az elektromos üzemű, a gázüzemű személygépkocsi, a versenyautó, az önjáró lakóautó. Személygépkocsinak minősül továbbá az a vegyes használatú, 2500 kg-ot meg nem haladó megengedett együttes tömegű, olyan gépjármű (nagy rakodóterű személygépkocsi), amelynek rakodótere gyárilag kialakítva kettőnél több utas szállítására alkalmas, de kézzel egyszerűen oldható ülésrögzítése révén a felhasználás szerinti terhek szállítására bármikor átalakítható a válaszfal mögötti rakodótér, ideértve azt az esetet is, ha az ülés eltávolítására visszafordíthatatlan műszaki átalakítással került sor.

Ugyanez érvényes a társasági adóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (tao-törvény), rendelkezéseinek alkalmazásában is [tao-törvény 4. § 31/c) pont], továbbá a gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény (Gjt.) cégautóadó-kötelezettséget előíró szabályait szintén e meghatározás szerinti személygépkocsik esetében kell alkalmazni [Gjt. 17/A. § (1) bekezdés].

Az eltérő meghatározásból adódik, hogy az szja-törvény 1. számú mellékletének 8.37. pontja alapján csak az szja-törvény szerinti személygépkocsi magánhasználata adómentes, vagyis a rendelkezés nem vonatkozik a kilenc- vagy többszemélyes kisbuszok, illetve 2500 kg-ot meghaladó megengedett együttes tömegű, vegyes használatú nagy rakodóterű személygépkocsik magáncélú használatára.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja mivel jár, ha az szja-törvény szerint személygépkocsinak nem minősülő céges jármű esetében magánhasználat merül fel!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Előfizetési csomagajánlataink:


Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!

Kérdések és válaszok

Katás egyéni vállalkozó szülése II.

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Talent4U Consulting Bt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2020 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
hirdetés

exit_to_app Ön korábban már belépett a HVG csoport egyik weboldalán. Ha szeretne ezen az oldalon is bejelentkezni, ezen a linken egy kattintással megteheti.

close