hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adózás eredménytartalékból feltöltött jegyzett tőke után végelszámoláskor

  • adozona.hu

Olvasónk a következőt kérdezte: Egy kft. eredménytartalékból rendezte a jegyzett tőkéjét a kötelező 500 ezer forintról 3 millió forintra emeléskor. Most végelszámolással megszűnik a kft. A végelszámolás lezárásával a kft. saját tőkéje 3 millió forint alá fog menni. Ilyen esetben is meg kell fizetni az eredménytartalékból feltöltött jegyzett tőke után az osztalékadót? Tehát ha a feltöltés 2,5 millió forint volt, a végelszámolással a saját tőke meg például 2 millió forint, akkor mi a teendő? Hogyan, mennyi után kell fizetni az osztalékadót, és hogyan kell szerepeltetni a 71-es bevallásban? Erdős Gabriella adószakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Felteszem, hogy a kft. tulajdonosai magánszemélyek, és ezért merül fel az osztalékadó-szja kérdése. A számviteli törvény 37. § (2) bekezdése a jegyzett tőke emelését lehetővé teszi az eredménytartalékból. Ilyen esetben az eredménytartalék osztalék címen csökkenthető. Ugyanakkor az szja-törvény 77/A § (2) bekezdés j) pontja szerint a társaság által ki nem fizetett és a tagok törzsbetétjére az osztalékfizetés szabályai szerint elszámolt nyereségnek a még be nem fizetett pénzbeli vagyoni hozzájárulás (a jegyzett, de még be nem fizetett tőke feltöltése) teljesítéseként történő befizetése nem minősül bevételnek. Ha azonban a tag ilyen módon fizeti meg az a tőkeemeléskor vállalt jegyzett tőkét, akkor – amiatt, hogy ekkor nem keletkezik adófizetési kötelezettség – adatot kell szolgáltatni az adóhatóság felé és a részesedést külön nyilván kell tartani (szja-törvény 77/A § (4)). Az adatszolgáltatást a ’K71-es elektronikus adatlapon kell teljesíteni az adóévet követő január 31-éig (Art. 91. §).

Az szja-törvény 68. § (1) bekezdése alapján a kft. jogutód nélküli megszűnése következtében a magánszemély tag által e jogviszonyára tekintettel a társas vállalkozás vagyonából megszerzett bevételből az a rész, amely meghaladja az részesedésszerzés megszerzésére fordított érték és a társas vállalkozás kötelezettségeiből a magánszemélyre jutó kötelezettségek együttes összegét, a magánszemély jövedelmének minősül. A vállalkozás megszűnésekor a jegyzett tőke eredménytartalékból történt emelésének az értéke nem része a szerzési értéknek a vállalkozásból kivont jövedelem meghatározásakor.

A végelszámolásnál (beleértve az egyszerűsített végelszámolást is) az eszközöket és kötelezettségeket piaci értékre kell értékelni, és a végelszámolás befejeztével piaci értéken kell a tulajdonosok között felosztani [76/2006 kormányrendelet 7. § (2)]. Ha a társas vállalkozás vagyonából megszerzett bevétel megállapításánál irányadó érték nem éri el az alapjául szolgáló eszköznek a jövedelemszerzés időpontjára vonatkozó szokásos piaci értékét, a jövedelem meghatározásakor a szokásos piaci értéket kell bevételnek tekinteni.

Végelszámoláskor tehát a tulajdonos az eszközöknek a kötelezettségekkel csökkentett piaci értékét kapja meg. Ebből a bevételből csak azokat a tételeket lehet levonni szerzési értékként amire az szja-t már megfizették. Az alapításkori 500 ezer forint a magánszemély adózott jövedelme volt, tehát az része a szerzési értéknek, azonban az eredménytartalékból történt tőkeemelés nem volt jövedelem, arra a magánszemély még nem fizetett adót, tehát azt nem lehet a bevételből szerzési értékként levonni. A piaci érték és a szerzési érték különbözete a vállalkozásból kivont jövedelem, amely az árfolyamnyereség szabályai szerint lesz adóköteles [szja-törvény 68. § (4)].
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink