hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A SZÉP-kártya adózási szabályai és felhasználási lehetőségei

  • adozona.hu

2011. óta létező béren kívüli juttatási forma a Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP-kártya), melynek adózási és felhasználási lehetőségeit ismét több ponton módosítják a 2023. évi veszélyhelyzeti intézkedések. A kártyához 2023. január 1-je óta egy alszámla tartozik, melynek egyenlege a korábban ismert felhasználási területek mindegyikére (szálláshely, vendéglátás, valamint szabadidő) fordítható. A Moore Hungary szakértői összefoglalták a változásokat.

A SZÉP-kártyára vonatkozó adózási és felhasználási szabályokat az 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról (szja-törvény), valamint a 76/2018. kormányrendelet a Széchenyi Pihenő Kártya kibocsátásának és felhasználásának szabályairól című jogszabályok tartalmazzák.

A 237/2023. kormányrendelet 2023. augusztus 1. és 2023. december 31. közötti időszakban lehetőséget biztosít a SZÉP-kártyára érkező összeg hideg élelmiszerre történő felhasználására, valamint a rekreációs keretösszegen felül 200 000 forint juttatás biztosításának lehetőségét adja a munkáltatók kezébe kedvezményes adózási keretek között.

Hideg élelmiszer vásárlása

A Széchenyi Pihenő Kártya egyenlege 2023. augusztus 1. napjától 2023. december 31. napjáig hideg élelmiszer vásárlására is felhasználható azon üzletekben/üzletláncokban, amelyek elfogadóhelyi szerződést kötnek a SZÉP-szolgáltatóval.

  • Nemcsak az augusztus 1-jét követően átutalt összegek, hanem a korábban felhalmozott egyenleg is fordítható hideg élelmiszer vásárlására.
  • A vásárolható termékkör a 2022. évivel megegyező.
    (Pl. élő állatok és állati termékek – hús és húskészítmények –, tejtermékek, növényi termékek – zöldség, gyümölcs –, kávé és tea, gabonából és egyéb magvakból készült termékek, zsír és olaj valamint származékai, élelmiszer-készítmények, só stb.).
  • Vegyiáru, alkohol és dohánytermék továbbra sem fizethető a SZÉP-kártyával.
  • Kereskedőként elfogadóhelyi szerződést köthetnek a SZÉP-szolgáltatóval élelmiszer-jellegű boltok, zöldség- és gyümölcsárusok, húsboltok, pékségek, egyéb élelmiszer-kiskereskedők, valamint élelmiszer-kiskereskedők. (Ismert üzletláncok, melyek biztosan elfogadják a SZÉP-kártyát: ALDI, Auchan, CBA, COOP, Family Frost, G-ROBY, Lidl, Penny, REÁL, SPAR.)

200 000 forint juttatás Széchenyi Pihenő Kártyára az éves rekreációs keretösszegen felül

Ezzel egyidőben a 237/2023. kormányrendelet bővíti a béren kívüli juttatások körét:

  • A munkáltató által a munkavállaló részére 2023. augusztus 1. napjától 2023. december 31. napjáig a Széchenyi Pihenő Kártya számlájára az éves rekreációs keretösszegen felül, attól függetlenül utalt legfeljebb 200 000 forint juttatás béren kívüli juttatásként biztosítható kedvezményes adózással.
  • Ennek feltételei:
    • a NAV tájékoztatója alapján az utalás történhet egy összegben, vagy több részletben, azonban az utalások összértéke nem haladhatja meg a 200 000 forintot;
    • a pluszjuttatást nem szükséges a jogviszony arányában megállapítani, akár egynapos jogviszony esetén is utalható a teljes 200 000 forint kedvezményes adózással;
    • a 200 000 forintos határt kifizetőnként kell értelmezni, vagyis, ha a munkavállalónak az adott időszakban több munkáltatója van, vagy új munkaviszonyt létesít, a teljes 200 000 forint összeget megkaphatja akár minden munkáltatótól.

Miért támogathatjuk hatékonyan ezzel a lehetőséggel munkavállalóinkat?

Az a tény, hogy a SZÉP-kártya egyenlege felhasználható hidegélelmiszer-vásárlásra, felértékeli a juttatás hasznosságát a mindennapi életben, hiszen nemcsak vendéglátó- és szálláshelyeken, vagy egyéb szabadidős tevékenységek végzésére használható, hanem a mindennapi megélhetést támogató juttatássá lép elő.

A lenti adózási szabályokat figyelembe véve, a munkavállaló számára adott bérköltségen nyújtható nettó juttatás jelentősen magasabb, mintha bérjellegű támogatással próbálnánk segíteni őket.

Amennyiben 200 000 forintot tervezünk költeni minden munkavállalóra, akkor

  • bérjellegű juttatásként nettó 117 699 forintot,
  • ezzel szemben SZÉP-kártyára nettó 156 250 forintot kaphatnak.

Amennyiben nettó 200 000 forintot szeretnénk juttatni minden munkavállalónak, akkor

  • bérjellegű juttatásként 339 850 forintba,
  • ezzel szemben SZÉP-kártyára utalt juttatásként 256 000 forintba kerülne.

Mivel a jelenlegi jogszabályok alapján a hidegélelmiszer-vásárlási felhasználás csak 2023. december 31-éig lehetséges, így javasolt az utalást úgy időzíteni, hogy az összeg számlára érkezését követően még élni tudjanak a munkavállalók ezzel a kedvezményes lehetőséggel – figyelmeztetnek a a Moore Hungary szakértői.

Hogyan biztosítható a rekreációs kereten felüli 200 000 forint?

Megteheti a munkáltató, hogy az egyéb béren kívül juttatásokat figyelmen kívül hagyva hoz olyan munkáltatói döntést, mely szerint egyszeri, nagyobb összeget utal a munkavállalói SZÉP-számláira (0–200 000 forint). – A jogosultsági feltételek az egyenlő bánásód elvét figyelembe véve az egyéb béren kívüli juttatásokkal azonos módon meghatározhatóak (próbaidő, felmondási idő, részmunkaidő, munkakör stb.).

A már működő béren kívüli juttatási rendszerébe építi be a juttatás igénybevételének lehetőségét.

  • A korábban SZÉP-kártyával nem rendelkező munkavállaló a változások miatt meggondolhatja magát, és az évben még rendelkezésére álló juttatási keretet mégis SZÉP-kártyára kérheti.
  • A magas összegű juttatási keretet biztosító munkáltatók felülvizsgálhatják az igénylések adózását, és biztosíthatják munkavállaóiknak, hogy a plusz keretet kihasználva kedvezményesebb adózással vegyék igénybe keretüket a magasabb összegű nettó kifizetés érdekében.


A SZÉP-kártya közterhei

2023. évben béren kívüli juttatásnak minősülő, kedvezményes adózású juttatások:

  1. az éves rekreációs keretösszegen felül, attól függetlenül utalt legfeljebb 200 000 forint juttatás.
  2. rekreációs keretösszeg – ebben 2023. január 1-jéhez képest nem történt változás.

A Széchenyi Pihenő Kártya korlátozott rendeltetésű fizetési számlára utalt 450 000 forint/év (több juttatótól származóan együttesen, a munkaviszonyban töltött napok arányában). Az 593/2022. kormányrendelet értelmében 2023. január 1-jétől adózási szempontból a SZÉP-kártya zsebei összeolvadtak, így nem kell „zsebenkénti” kereteket figyelni, az egyes alszámlák, és azok felhasználási korlátozása megszűnt.

  • A rekreációs keretösszeg esetében a béren kívüli juttatásnak minősülő összeg a munkaviszonyban töltött naptári napok számának arányában kerül megállapításra.
  • Az a munkavállaló, aki teljes évben munkaviszonyban állt a munkáltatóval (a belső szabályzatban meghatározott jogosultsági feltételek figyelembevételével), maximum évi 450 000 forint kedvezményes rekreációs keretösszegre lehet jogosult.
  • Az a munkavállaló, aki 2023. évben 200 naptári napig állt munkaviszonyban, maximum 450 000 forint/365 nap × 200 nap = 246 575 forint kedvezményes rekreációs keretösszegre lehet jogosult a jogviszonyára tekintettel.
  • Az szja-törvény alapján a munkavállalónak az adóévben a Széchenyi Pihenő Kártya alszámláira vonatkozó kereteit több juttatótól együttvéve kell figyelembe venni, vagyis, ha a munkavállaló az adóévben több munkáltatónál végez munkát, figyelemmel kell lenni arra, hogy az egyes munkáltatók által utalt összegek összeadódnak, és ezt szükséges vizsgálni adózás szempontjából.
  • Fenti példát folytatva, ha a munkavállaló nyilatkozata alapján már kapott 250 000 forint juttatást SZÉP-kártyájára az előző munkáltatójától, akkor maximum 450 000 forint – 250 000 forint = 200 000 forint kedvezményes rekreációs keretösszeget kaphat kedvezményes adózás mellett.
  • A kettős feltétel vizsgálata során mindig az alacsonyabb összeg az irányadó arra vonatkozóan, hogy milyen összegű juttatás adható a munkavállalónak kedvezményes adózással.

A béren kívüli juttatások után fizetendő közteher:

  • 15 százalék személyi jövedelemadó + 13 százalék szociális hozzájárulási adó


Felettes összeg – egyes meghatározott juttatás

2023. évben a rekreáció keretösszeg + maximum 200 000 forint feletti, egyes meghatározott juttatásnak minősülő SZÉP-juttatás adózása a következők szerint alakul:

  • kifizetett nettó összeg × 1,18 adóalap-növelővel számított 15 százalék személyi jövedelemadó + 13 százalék szociális hozzájárulási adó;
  • nettó 20 000 forint kifizetés esetén: 20 000 forint + (20 000 forint × 1,18 × 28 százalék) = 26 608 forint költséggel kell számolni – emelik ki a Moore Hungary szakértői.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink