adozona.hu
A SZÉP-kártya adózási szabályai és felhasználási lehetőségei
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/A_SZEPkartya_adozasi_szabalyai_es_felhaszna_GT9SXL
A SZÉP-kártya adózási szabályai és felhasználási lehetőségei
2011. óta létező béren kívüli juttatási forma a Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP-kártya), melynek adózási és felhasználási lehetőségeit ismét több ponton módosítják a 2023. évi veszélyhelyzeti intézkedések. A kártyához 2023. január 1-je óta egy alszámla tartozik, melynek egyenlege a korábban ismert felhasználási területek mindegyikére (szálláshely, vendéglátás, valamint szabadidő) fordítható. A Moore Hungary szakértői összefoglalták a változásokat.
A SZÉP-kártyára vonatkozó adózási és felhasználási szabályokat az 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról (szja-törvény), valamint a 76/2018. kormányrendelet a Széchenyi Pihenő Kártya kibocsátásának és felhasználásának szabályairól című jogszabályok tartalmazzák.
A 237/2023. kormányrendelet 2023. augusztus 1. és 2023. december 31. közötti időszakban lehetőséget biztosít a SZÉP-kártyára érkező összeg hideg élelmiszerre történő felhasználására, valamint a rekreációs keretösszegen felül 200 000 forint juttatás biztosításának lehetőségét adja a munkáltatók kezébe kedvezményes adózási keretek között.
Hideg élelmiszer vásárlása
A Széchenyi Pihenő Kártya egyenlege 2023. augusztus 1. napjától 2023. december 31. napjáig hideg élelmiszer vásárlására is felhasználható azon üzletekben/üzletláncokban, amelyek elfogadóhelyi szerződést kötnek a SZÉP-szolgáltatóval.
- Nemcsak az augusztus 1-jét követően átutalt összegek, hanem a korábban felhalmozott egyenleg is fordítható hideg élelmiszer vásárlására.
- A vásárolható termékkör a 2022. évivel megegyező.
(Pl. élő állatok és állati termékek – hús és húskészítmények –, tejtermékek, növényi termékek – zöldség, gyümölcs –, kávé és tea, gabonából és egyéb magvakból készült termékek, zsír és olaj valamint származékai, élelmiszer-készítmények, só stb.). - Vegyiáru, alkohol és dohánytermék továbbra sem fizethető a SZÉP-kártyával.
- Kereskedőként elfogadóhelyi szerződést köthetnek a SZÉP-szolgáltatóval élelmiszer-jellegű boltok, zöldség- és gyümölcsárusok, húsboltok, pékségek, egyéb élelmiszer-kiskereskedők, valamint élelmiszer-kiskereskedők. (Ismert üzletláncok, melyek biztosan elfogadják a SZÉP-kártyát: ALDI, Auchan, CBA, COOP, Family Frost, G-ROBY, Lidl, Penny, REÁL, SPAR.)
200 000 forint juttatás Széchenyi Pihenő Kártyára az éves rekreációs keretösszegen felül
Ezzel egyidőben a 237/2023. kormányrendelet bővíti a béren kívüli juttatások körét:
- A munkáltató által a munkavállaló részére 2023. augusztus 1. napjától 2023. december 31. napjáig a Széchenyi Pihenő Kártya számlájára az éves rekreációs keretösszegen felül, attól függetlenül utalt legfeljebb 200 000 forint juttatás béren kívüli juttatásként biztosítható kedvezményes adózással.
- Ennek feltételei:
- a NAV tájékoztatója alapján az utalás történhet egy összegben, vagy több részletben, azonban az utalások összértéke nem haladhatja meg a 200 000 forintot;
- a pluszjuttatást nem szükséges a jogviszony arányában megállapítani, akár egynapos jogviszony esetén is utalható a teljes 200 000 forint kedvezményes adózással;
- a 200 000 forintos határt kifizetőnként kell értelmezni, vagyis, ha a munkavállalónak az adott időszakban több munkáltatója van, vagy új munkaviszonyt létesít, a teljes 200 000 forint összeget megkaphatja akár minden munkáltatótól.
Miért támogathatjuk hatékonyan ezzel a lehetőséggel munkavállalóinkat?
Az a tény, hogy a SZÉP-kártya egyenlege felhasználható hidegélelmiszer-vásárlásra, felértékeli a juttatás hasznosságát a mindennapi életben, hiszen nemcsak vendéglátó- és szálláshelyeken, vagy egyéb szabadidős tevékenységek végzésére használható, hanem a mindennapi megélhetést támogató juttatássá lép elő.
A lenti adózási szabályokat figyelembe véve, a munkavállaló számára adott bérköltségen nyújtható nettó juttatás jelentősen magasabb, mintha bérjellegű támogatással próbálnánk segíteni őket.
Amennyiben 200 000 forintot tervezünk költeni minden munkavállalóra, akkor
- bérjellegű juttatásként nettó 117 699 forintot,
- ezzel szemben SZÉP-kártyára nettó 156 250 forintot kaphatnak.
Amennyiben nettó 200 000 forintot szeretnénk juttatni minden munkavállalónak, akkor
- bérjellegű juttatásként 339 850 forintba,
- ezzel szemben SZÉP-kártyára utalt juttatásként 256 000 forintba kerülne.
Mivel a jelenlegi jogszabályok alapján a hidegélelmiszer-vásárlási felhasználás csak 2023. december 31-éig lehetséges, így javasolt az utalást úgy időzíteni, hogy az összeg számlára érkezését követően még élni tudjanak a munkavállalók ezzel a kedvezményes lehetőséggel – figyelmeztetnek a a Moore Hungary szakértői.
Hogyan biztosítható a rekreációs kereten felüli 200 000 forint?
Megteheti a munkáltató, hogy az egyéb béren kívül juttatásokat figyelmen kívül hagyva hoz olyan munkáltatói döntést, mely szerint egyszeri, nagyobb összeget utal a munkavállalói SZÉP-számláira (0–200 000 forint). – A jogosultsági feltételek az egyenlő bánásód elvét figyelembe véve az egyéb béren kívüli juttatásokkal azonos módon meghatározhatóak (próbaidő, felmondási idő, részmunkaidő, munkakör stb.).
A már működő béren kívüli juttatási rendszerébe építi be a juttatás igénybevételének lehetőségét.
- A korábban SZÉP-kártyával nem rendelkező munkavállaló a változások miatt meggondolhatja magát, és az évben még rendelkezésére álló juttatási keretet mégis SZÉP-kártyára kérheti.
- A magas összegű juttatási keretet biztosító munkáltatók felülvizsgálhatják az igénylések adózását, és biztosíthatják munkavállaóiknak, hogy a plusz keretet kihasználva kedvezményesebb adózással vegyék igénybe keretüket a magasabb összegű nettó kifizetés érdekében.
A SZÉP-kártya közterhei
2023. évben béren kívüli juttatásnak minősülő, kedvezményes adózású juttatások:
- az éves rekreációs keretösszegen felül, attól függetlenül utalt legfeljebb 200 000 forint juttatás.
- rekreációs keretösszeg – ebben 2023. január 1-jéhez képest nem történt változás.
A Széchenyi Pihenő Kártya korlátozott rendeltetésű fizetési számlára utalt 450 000 forint/év (több juttatótól származóan együttesen, a munkaviszonyban töltött napok arányában). Az 593/2022. kormányrendelet értelmében 2023. január 1-jétől adózási szempontból a SZÉP-kártya zsebei összeolvadtak, így nem kell „zsebenkénti” kereteket figyelni, az egyes alszámlák, és azok felhasználási korlátozása megszűnt.
- A rekreációs keretösszeg esetében a béren kívüli juttatásnak minősülő összeg a munkaviszonyban töltött naptári napok számának arányában kerül megállapításra.
- Az a munkavállaló, aki teljes évben munkaviszonyban állt a munkáltatóval (a belső szabályzatban meghatározott jogosultsági feltételek figyelembevételével), maximum évi 450 000 forint kedvezményes rekreációs keretösszegre lehet jogosult.
- Az a munkavállaló, aki 2023. évben 200 naptári napig állt munkaviszonyban, maximum 450 000 forint/365 nap × 200 nap = 246 575 forint kedvezményes rekreációs keretösszegre lehet jogosult a jogviszonyára tekintettel.
- Az szja-törvény alapján a munkavállalónak az adóévben a Széchenyi Pihenő Kártya alszámláira vonatkozó kereteit több juttatótól együttvéve kell figyelembe venni, vagyis, ha a munkavállaló az adóévben több munkáltatónál végez munkát, figyelemmel kell lenni arra, hogy az egyes munkáltatók által utalt összegek összeadódnak, és ezt szükséges vizsgálni adózás szempontjából.
- Fenti példát folytatva, ha a munkavállaló nyilatkozata alapján már kapott 250 000 forint juttatást SZÉP-kártyájára az előző munkáltatójától, akkor maximum 450 000 forint – 250 000 forint = 200 000 forint kedvezményes rekreációs keretösszeget kaphat kedvezményes adózás mellett.
- A kettős feltétel vizsgálata során mindig az alacsonyabb összeg az irányadó arra vonatkozóan, hogy milyen összegű juttatás adható a munkavállalónak kedvezményes adózással.
A béren kívüli juttatások után fizetendő közteher:
- 15 százalék személyi jövedelemadó + 13 százalék szociális hozzájárulási adó
Felettes összeg – egyes meghatározott juttatás
2023. évben a rekreáció keretösszeg + maximum 200 000 forint feletti, egyes meghatározott juttatásnak minősülő SZÉP-juttatás adózása a következők szerint alakul:
- kifizetett nettó összeg × 1,18 adóalap-növelővel számított 15 százalék személyi jövedelemadó + 13 százalék szociális hozzájárulási adó;
- nettó 20 000 forint kifizetés esetén: 20 000 forint + (20 000 forint × 1,18 × 28 százalék) = 26 608 forint költséggel kell számolni – emelik ki a Moore Hungary szakértői.
Hozzászólások (0)