hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nincs védelmük a súlyosan beteg dolgozóknak, csak a fogyatékosság kötelezi a munkáltatót

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Beszámoltunk már korábban arról, hogy 2023.01.01. napjával a munka törvénykönyve (Mt.) távolléti díjra vonatkozó szabályait a jogalkotó megváltoztatta, és kizárta ebből a körből a munkaköre ellátására egészségileg alkalmatlan munkavállalót. Ennek következtében jelenleg az érintettek sem állásidőre járó juttatásra, sem pedig távolléti díjra nem jogosultak, a munkáltatót pedig foglalkoztatási kötelezettség sem terheli. Így – felmondás hiányában, melyre a munkáltatónak kötelezettsége nem áll fenn – maguk után egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezettek.

A Kúria ebben az évben egy ezen kérdést érintő munkaügyi perben hozott döntést (BH2024.16.), melyet az alábbiakban ismertetünk:

A munkavállaló a segédmunkási munkakörére alkalmatlanná vált

A munkáltató 2021. május 5-én kelt levelében tájékoztatta a felperesi munkavállalót, hogy a táppénz joga 2021. március 30-án lejárt, az orvosi alkalmassági vélemény alapján munkakörében nem alkalmas munkavégzésre, erre tekintettel a munkáltatót foglalkoztatási, illetve munkabér-fizetési kötelezettség nem terheli. Emellett arról is tájékoztatta, hogy a végzettségének megfelelő, illetve a komplex minősítést végző szakértői bizottság által megadott orvosi rehabilitáció kizáró tényezői szerint másik munkakört nem tud felajánlani, így a társadalombiztosítási jogviszonya is szünetel.

Kapcsolódó cikkünk:
Így változtak az orvosi alkalmassági vizsgálat és a munkavédelmi oktatás szabályai

A munkáltató 2021. március 31-étől a munkavállalót így nem foglalkoztatta, munkabért nem fizetett neki. A munkavállaló a munkaviszonyát azonnali hatállyal felmondta arra tekintettel, hogy a munkáltató nem volt hajlandó a munkaviszonyt felmondani, illetve kérése ellenére sem biztosított munkát, pedig az Mt. 51. § (1) és (3) bekezdése alapján kötelessége lett volna a képzettségének és állapotának megfelelő másik munkakört felajánlani. A munkáltató magatartásával, azzal, hogy a munkaviszonyt fenntartotta, de munkabért nem fizetett számára, anyagilag is ellehetetlenítette. Végezetül azzal is érvelt, hogy a munkáltató megsértette az Mt. általános magatartáskövetelményeit, közöttük a joggal való visszaélés tilalmát.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük, hogyan döntött az ügyben a Kúria!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink