adozona.hu
Ezért érdemes versenytilalmi megállapodást kötni
//adozona.hu/munkajog/Ezert_erdemes_versenytilalmi_megallapodast__F1W4K1
Ezért érdemes versenytilalmi megállapodást kötni
A dolgozók munkájuk ellátása során gyakran juthatnak a munkáltató működéséhez kapcsolódó olyan ismeretek birtokába, melyeket a munkaviszony megszűnését követően kamatoztathatnak. Ezzel pedig akár előnyös helyzetbe is juttathatják új foglalkoztatójukat. Mivel a munkáltatók ezzel tisztában vannak és érdekük a konkurencia csökkentése, egyre gyakrabban kötnek versenytilalmi megállapodást.
Az a kötelezettség, hogy ne folytasson olyan tevékenységet, mely versenyhelyzetet teremt a munkáltatójával, a munkaviszony fennállása alatt terheli a munkavállalót. E kötelezettségnek a jogviszony megszűnését követően csak külön megállapodás alapján kell eleget tennie.
A versenytilalmi megállapodás lényege, hogy a munkavállaló a munkaviszony megszűnése utáni legfeljebb két évre arra vállal kötelezettséget, hogy nem tanúsít olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit sértené vagy veszélyeztetné. Így például nem helyezkedhet el a munkáltató versenytársainál, nem alapíthat konkurens vállalkozást, ilyen vállalkozásban személyesen nem működhet közre.
Ezen vállalása fejében a munkáltatótól megfelelő ellenértéket kell kapnia.
A korlátozás teljes mértékben nem lehetetlenítheti el a munkavállalót, tehát attól nem lehet eltiltani, hogy informatikusként dolgozzon, de attól igen, hogy a munkáltató számára konkurens vállalkozásoknál dolgozzon informatikusként.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mekkora legyen az ellenérték, ki minősül versenytársnak, illetve, hogy a munkavállaló bruttó vagy nettó összeget köteles visszafizetni a munkáltatónak a megállapodás megszegése esetén!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)