hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: szükséges-e bármilyen szakképesítés kávézóban dolgozók számára?

  • adozona.hu

Egy élelmiszerbolt/kávézóként működő üzletnél, amelyet egy kft. üzemeltet, szükséges-e bármilyen szakképesítés az üzletben dolgozók számára? Az üzletben kávé, italok készítése helyben történik majd, de minden más terméknek csak eladása fog történni (pl. sütemények nem helyben készülnek majd, azt csak értékesíteni fogja az üzlet, megvásárolva egy élelmiszerüzemtől). Szükséges-e szakképesítés a kft. tulajdonos/ügyvezetőjének, ha csak ő van a pult mögött, nincs alkalmazott jelen? Szükséges-e szakképesítés az alkalmazottaknak akár ott van a tulajdonos, akár nincs? Nem egyértelmű számunkra, hogy kell-e pincér vagy élelmiszer eladói képzettség ehhez a tevékenységhez – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Elsőnek azt kell megnézni, hogy az érintett munkakörre jogszabály, kollektív szerződés előír-e valamilyen szintű végzettséget. Leggyakrabban itt jogszabály ír elő ilyen követelményt, mint például egyes ipari és kereskedelmi tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítésekről, valamint egyes műszaki szabályozási tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 34/2021. ITM rendelet.

További munkajogi témájú írásokat az Adózóna oldalán itt olvashat, munkajogi iratmintatárunkat 15 százalékos kiadói kedvezménnyel itt rendelheti meg. Megjelent a „Foglalkoztatás 2024-ben: munkajogi, munkavédelmi változások” című webinárium videófelvétele

A rendelet 65. pontja foglalkozik ilyen tevékenységgel és a következőket írja elő:

Meleg és hideg ételek, cukrászati készítmények, sütemények, fagylalt, italok kiszolgálása [ide nem értve a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. kormányrendelet 28. § b) pontjában meghatározott büfétermékek forgalmazását]

Követelmény
Pincér – vendégtéri szakember (pincérsegéd) vendégtéri szaktechnikus. Szakiránynak megfelelő egyéb képesítés is elfogadható. A személyek felügyeletét egy képesítéssel rendelkező személy is elláthatja. Olyan személy egyedül nem láthatja el így a tevékenységet, aki nem rendelkezik képesítéssel.

A rendelet 66. pontja foglalkozik ilyen tevékenységgel és a következőket írja elő:

Meleg és hideg ételek, italok készítése [ide nem értve a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. kormányrendelet 28. § b) pontjában meghatározott büfétermékek elkészítését]

Képesítések: szakács (szakácssegéd) szakács, szaktechnikus, diétás szakács, vendégtéri szaktechnikus.

Szakiránynak megfelelő egyéb képesítés is elfogadható. A személyek felügyeletét egy képesítéssel rendelkező személy is elláthatja. Olyan személy egyedül nem láthatja el így a tevékenységet, aki nem rendelkezik képesítéssel.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink