hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Változott a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj után érvényesíthető adó-visszaigénylés mértéke

  • Laczi Ferenc igazságügyi jövedéki szakértő

A mezőgazdasági termelők támogatásának egyik formája a termelőtevékenységhez felhasznált gázolaj jövedéki adója meghatározott részének visszaigénylési lehetősége, másik formája pedig a tiszta növényi olajat előállító mezőgazdasági termelők által a tiszta növényi olajra alkalmazott kedvezőbb adómérték biztosítása révén a jövedékiadó-fizetési kötelezettség csökkentése.

A jövedéki adóról szóló 2016. évi LXVIII. törvény (Jöt.) 117. paragrafusa szerinti feltételeknek megfelelő gázolaj-felhasználás esetén a törvény két visszaigénylési kulcsot ad meg, ami a kőolaj világpiaci árának függvényében változó adómértékekhez igazodik. Ha a Brent hordónkénti olajár 50 dollár vagy az alatti, akkor a gázolaj adómértéke 152 900 forint ezer literenként, amihez 87 százalékos visszaigénylési kulcs tartozik, míg az 50 dollár feletti Brent-olajár esetében az adómérték 142 900 forint ezer literenként, a hozzátartozó visszaigénylési kulcs viszont 86 százalék.

A tiszta növényi olajat előállítók esetében adófizetési kötelezettség keletkezik a tiszta növényi olajra vonatkozóan, de ha a megtermelt tiszta növényi olajat a hatályos szabályrendszer alkalmazásával mezőgazdasági termelőtevékenységhez használják fel, akkor csökkentett adómértékkel kell adózni, vagyis eleve a biztosított kedvezmény mértékével csökkentett adót kell bevallani és megfizetni. A tiszta növényi olaj adómértéke a gázolaj adómértékének meghatározott százaléka, tehát itt is figyelemmel kell lenni a Brent olajár alakulására. Az alacsonyabb adómérték esetén a gázolaj-adómérték 14 százaléka, míg a magasabb adómérték esetén annak 13 százaléka a tiszta növényi olajra alkalmazandó adó.

A mezőgazdasági termelők helyzetét jelentős mértékben befolyásolja a szomszédos Ukrajnában folyó háború, ami miatt Magyarországon háborús veszélyhelyzeti jogrend van érvényben. A mezőgazdaságban jelentősen megemelkedtek a termelési költségek (például vetőmagok, vegyszerek, műtrágyák, öntözés, üzemanyag stb.), ami nagymértékben kihat a termelés gazdaságosságára. Ezt a költségnövekedést próbálja mérsékelni a kormány oly módon, hogy a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adójának nagyobb hányadát engedi visszaigényelni, illetve tiszta növényi olaj esetében csökkenti a jövedéki adófizetési kötelezettséget. Ennek jogi alapját a 2003/96/EK tanácsi irányelv 15. cikkének (3) bekezdése teremti meg azzal, hogy a tagállamok számára lehetővé teszi, hogy a mezőgazdasági, kertészeti vagy haltenyésztési munkákhoz, továbbá az erdőgazdálkodásban felhasznált energiatermékekre akár nulláig csökkentsék az adó mértékét.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben rámutatunk, hogyan tudja kihasználni a magyar kormány ezt az uniós irányelvi lehetőséget, és hogyan, pontosan mikortól változtak az adó-visszaigénylési szabályok!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisvállalkozói minősítés

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink