hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A gépjármű-illeték: így is, úgy is fizetni kell

  • adozona.hu

A belföldi nyilvántartás céljából beszerzett gépjárműre, pótkocsira mindenképpen, vagyis külföldi beszerzés esetén is meg kell fizetni az illetéket - figyelmeztet közleményében a NAv.

Mint azt az Adózóna korábban már megírta, Az egyes adótörvények és azokkal összefüggő más törvények, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatalról szóló 2010. évi CXXII. törvény módosításáról szóló 2013. évi CC. törvény" 133. § 1. pontja 2014. január 1-jei hatállyal módosította az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 2. § (2) bekezdését.

A NAV közleménye szerint a módosítás alapján egyértelművé vált az a jogalkotói szándék, hogy az illetéktörvény gépjármű és pótkocsi tulajdonjoga, vagyoni értékű joga (haszonélvezete, használata, üzembentartói joga) megszerzésének ajándékozási és visszterhes vagyonátruházási illetékre vonatkozó rendelkezéseit nem csak abban az esetben kell alkalmazni, ha a gépjárművet, pótkocsit korábban belföldön nyilvántartásba vették, hanem akkor is, ha a vagyontárgyat csak később veszik Magyarországon nyilvántartásba – kivéve, ha erről nemzetközi szerződés másként rendelkezik. Vagyis 2014-től a belföldi nyilvántartásba vétel céljából megszerzett gépjárművek, pótkocsik után – a vagyonszerzés helyétől függetlenül, tehát akár belföldön, akár külföldön adják át a vagyontárgyat – vagyonszerzési illetéket kell fizetni. Az Itv. 2. §-ának 2013. december 31-éig hatályos (2) és (3) bekezdéseiből aggálytalanul csak azt lehetett levezetni, hogy a külföldről Magyarországra szállított és itt átadott – a közúti közlekedési nyilvántartásban még nem szereplő – gépjárművek megszerzése után keletkezett illetékkötelezettség.

Figyelemmel arra, hogy az Itv. 2014. január 1-jei hatállyal módosult, ezért az idézett rendelkezést azokban az ügyekben kell először alkalmazni, melyekben az illetékkötelezettség keletkezése (a gépjármű, pótkocsi átadása, illetve a szerződés megkötésének napja) 2014. január 1-jét követően történt.

Amennyiben tehát valaki 2014-ben külföldön gépjárművet vásárol, majd ezt követően kezdeményezi a gépjármű hazai nyilvántartásba vételét, akkor a gépjármű megszerzése után az Itv. 24. §-a alapján vagyonszerzési illetéket kell fizetnie. [Gépjármű, pótkocsi ajándékozása esetén az Itv. 12. § (4) bekezdése szerint a visszterhes vagyonátruházási illeték (Itv. 24. §) kétszeresét kell megfizetni.]

Ha a külföldön vásárolt gépjárművet a nyilvántartásba vétel előtt Magyarországon értékesítik, akkor a gépjárművet külföldön megvásárló személynek és a gépjárművet Magyarországon megszerző személynek egyaránt keletkezik illetékfizetési kötelezettsége. Az Itv. 26. § (1) bekezdés l) pontja szerinti illetékmentesség a gépjármű-forgalmazókat és a pénzügyi lízinget folytató vállalkozókat a megváltozott jogszabályi környezetben természetesen továbbra is megilleti - szögezi le a NAV-közlemény.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink