20 találat a(z) vállalkozói jövedelem cimkére

Átalányadó választása 2023-ra Kérdés

Áttérés átalányadózásra Kérdés

Egyéni vállalkozó őcsg-tag Kérdés

Kezdő vállalkozás téves kata adózás választása Kérdés

Újból itt van az adóelőleg-fizetési határidő Cikk

Április 12-éig kell megfizetniük az idei első negyedévi adóelőleget az szja-törvény hatálya alá tartozó magánszemélyeknek. Ide sorolhatók az egyéni vállalkozók, az őstermelők és azok a magánszemélyek, akik nem tartoznak az előzőek szerinti körbe, de jogszabály esetükben adóelőlegfizetési-kötelezettséget ír elő, mert például nem kifizetőtől (hanem például bérbeadásból) származik az összevonandó jövedelmük. Változott az őstermelőkre vonatkozó adóelőleg-fizetési kötelezettség megállapítása, és a személyi kedvezményt érvényesítők esetében is az adóalapot, és nem az adót csökkenti a kedvezmény összege ez évtől.

Egyéni vállalkozó kisvállalkozói kedvezménye. Kérdés

Fiatalgazda támogatásban részesült egyéni vállalkozó 2019. évi szja bevallásának korrigálása Kérdés

Egyéni vállalkozók, őstermelők, bérbeadók figyelem! Újból itt az adóelőleg-fizetési határidő Cikk

A 2020. évre vonatkozó – második negyedévi adóelőleget az szja-törvény hatálya alá tartozó magánszemélyeknek 2020. július 13-áig kell megfizetniük. Ide sorolhatók az egyéni vállalkozók, az őstermelők és azok a magánszemélyek, akik nem tartoznak az előzőek szerinti körbe, de jogszabály esetükben adóelőleg-fizetési kötelezettséget ír elő, mert például nem kifizetőtől származik az összevonandó jövedelem (bérbeadás).

Egyéni vállalkozói osztalékalap csökkentése Kérdés

Közeleg a határidő! Volt evás egyéni vállalkozók adóbevallása Cikk

Az egyszerűsített vállalkozói adó, közismertebb nevén az eva megszűnt. Azoknak a volt evás egyéni vállalkozóknak, akiknek az adóalanyisága 2019. december 31-én – az eva törvény hatályon kívül helyezése miatt – megszűnt, 2020. február 25-éig kell benyújtaniuk a 1943-as bevallást. A 19SZJA bevallás benyújtására nyitva álló határidő ezen adózói kör esetében is 2020. május 20.

Egyéni vállalkozó adózás utáni vállalkozási jövedelmének csökkentése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyéni vállalkozóm vállalkozói 2019. évi szja-val csökkentett jövedelme 2 millió forint. 2019.évben vett kizárólag vállalkozási tevékenységhez használt tehergépkocsit 3 millió forint értékben, melynek 2019. évi értékcsökkenése 30 000 forint volt. Vállalkozási jövedelmet csökkentő tételként 2 millió forintot levonhatom? Ez által nulla lesz a vállalkozói osztalékadó alapja és így nem fizet szociális hozzájárulási adót sem? Ezzel kapcsoltban a csekély összegű de minimis táblázatban kell valamit kitöltenem? Illetve még egy kérdés felmerült bennem. A következő években a tárgyévi amortizációt el lehet majd számolni? Ebben az esetben van bármilyen elidegenítési tilalom a következő évekre? Válaszukat előre is köszönöm!

Haszonbérletről történő lemondás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném a következő probléma megoldásához. Adott egy áfás egyéni vállalkozó, aki magánszemélyként az általa bérelt földterület haszonbérletéről 10 millión forint értékben lemond. Kérdéseim: 1. Kell-e áfás számlát kiállítania a haszonbérletről történő lemondásról? 2. Ha igen, ezt mint egyéni vállalkozó köteles a vállalkozói jövedelmei között figyelembe venni? Segítségét tisztelettel köszönöm! Krisztina

Kata kilépés, vállalkozói jövedelem szerinti adózóvá válás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék kilépni a katából, ezt a 18T101E melyik pontjával tudom megtenni? A változás hatályba lépése a hónap utolsó napja legyen? Vállalkozói jövedelem szerinti adózást hol és pontosan hogyan tudom bejelenteni? Annak hatálybalépése a következő hónap első napja? Válaszukat előre is köszönöm.

Átalányadózásról áttérés (58-as módosítás) Kérdés

Tisztelt Szakértő! A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 52. § (2) bekezdése szerint: "... ha az átalányadózás szerint adózó egyéni vállalkozó a tevékenységének megszüntetését követően az adóévben azt újrakezdi, az egyéni vállalkozónak az adóév egészére nézve át kell térnie a vállalkozói jövedelem szerinti adózás alkalmazására." Elöbbi törvény szövege értelmezésem szerint azt jelenti, hogy ha egy átalányadózás szerint adózó egyéni vállalkozó megszünteti a vállalkozását és azt követően még ugyanabban az adóévben újra egyéni vállalkozást kezd új adószámmal, és ekkor már a vállalkozói jövedelem szerinti adózást választja, akkor az adóév egészére a vállalkozói jövedelem szerint kell adóznia. Első kérdésem, hogy ez valóban így van -e? Az előbbi helyzetet feltételezve a már beküldött 1858-as bevallások, amelyekben az átalányban megállapított jövedelem után lettek bevallva a járulékok, önellenőrzéssel módosíthatók-e? Tehát azok is a vállalkozói jövedelem szerinti adózásnak megfelelően változhatnak-e? Tehát a második kérdésem, hogy a korábban – átalányadózóként beadott – 1858-ok módosíthatók-e annak megfelelően, hogy az egyéni vállalkozó immár -– az utólagos kötelező áttérés miatt (szja tv. 52. § (2)) – az év első felében is vállalkozói jövedelem szerinti adózás alá tartozott és nem átalányadózó volt? Köszönöm válaszát!

Kata Kérdés

Egyéni vállalkozó (szja vállalkozói jövedelem szerint adózó) 2017.01.01-től kata hatálya alá tartozik. Kérdésem, hogy 2016. évi szja bevallásban képezhet-e fejlesztési tartalékot annak ellenére, hogy 2017. februárban, az szja bevallás benyújtásakor már ismert, hogy 2017-től a kata hatálya alá tartozik? Mivel a kata hatálya alatt is nyilvántartást kell vezetni a képzett fejlesztési tartalék előírt időben történő felhasználásáról, tehát ellenőrizhető a beruházásra fordított összeg, ezért úgy gondolom nincs akadálya. Jól gondolom vagy vitatható? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkáltatói támogatás lakáshitelhez

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Korhatár előőtti nyugdijas

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink