22 találat a(z) uniós cimkére

Mesterségesintelligencia-szabályozás az EU-ban (AI Act) – webinárium Cikk

Az Európai Parlament 2024. március 13-án megszavazta az EU mesterséges intelligenciáról szóló törvényét, az EU AI Act-et. A szabályozás a mesterségesintelligencia-alkalmazásokat gyártó, illetve felhasználó vállalkozásokra egyaránt vonatkozik, fontos szerepet játszik a marketing és értékesítés, a vezetőidöntés-támogatás, a saját termékek és szolgáltatások fejlesztése, az informatikai folyamatok automatizálása, az ügyfélszolgálati tevékenységek, a kockázatelemzés és -kezelés területén, továbbá a HR folyamatok digitalizációjában. Az EU AI Act több szempontból is hasonlít a GDPR szabályozási rendszerére. A szabályozás alkalmazhatóságát egy hosszabb, 36 hónapos felkészülési idő előzi meg. Ez azonban – eltérően a GDPR-tól – nem jelenti azt, hogy 3 évig a szabályozással nem lesz dolgunk. Bizonyos rendelkezéseket ugyanis már 6 hónap elteltével alkalmazni szükséges. Ezt követően a végső alkalmazási időpontig az egyes szabályozási egységek fokozatosan válnak alkalmazhatóvá. További hasonlóságot jelent a kockázatalapú megközelítés, illetve a kiszabható bírságok rendkívüli mértéke is.

A magyar helyzet miatt hoztak egy új uniós médiatörvényt Cikk

A tagállamok uniós nagykövetei jóváhagyták a Tanács és az Európai Parlament tárgyalói között decemberben létrejött ideiglenes megállapodást a médiaszolgáltatások közös keretének létrehozásáról, valamint a médiaszabadság, a médiapluralizmus és a szerkesztői függetlenség védelméről szóló új uniós törvényről. Csak Magyarország nem támogatta a jogszabályt, azonban nem volt vétójoga a kormánynak – írja a hvg.hu.

Uniós pályázat szállítói finanszírozás könyvelése Kérdés

Betiltott műanyag csomagolások, saját dobozzal az étterembe – uniós klímajogalkotási dömpingen vagyunk túl Cikk

Közeleg az uniós jogalkotási ciklus vége, ami azt jelenti, hogy ezekben a hetekben nagyon sok jogszabályt fogadnak el. Mivel az Európai Parlament utolsó alkalommal majd áprilisban ül össze, legkésőbb addig valamennyi folyamatban lévő ügyben a végső, tagállamokkal is egyeztetett változatot be kell nyújtani. Kiemelt fontosságúak a klímavédelemmel kapcsolatos törvények – írja a hvg.hu.

Jelentős büntetéseket kockáztatnak az uniós kibervédelmi irányelvtől eltérő vállalkozások Cikk

Akár az árbevétel két százalékára is büntethetők azok a gazdasági társaságok, amelyek nem készülnek fel időben az IT-biztonsági incidensek kezelésére, és nem a felülvizsgált uniós kibervédelmi irányelvnek megfelelően működnek – hívta fel a figyelmet az EY az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.

Több tízmilliós NAV-bírságokra számíthatnak a felkészületlen cégek Cikk

Magyarország eddig is az egyik legszigorúbb transzferár szabályozási környezettel rendelkezett, és uniós viszonylatban is elég magasnak számítottak a bírságok, de az idei évtől a néhány milliós tételek helyett már több tízmilliós büntetésre számíthatnak azok a cégek, ahol szabálytalanságra bukkan a NAV. Bár első hallásra ezzel csak a multinacionális cégeknek lesz dolguk, de a Niveus Consulting Group adószakértői szerint Magyarországon 130-140 ezer cég rendelkezik valamilyen kapcsolt vállalkozással, amelyeket így érinthetnek a tavalyi szabálymódosítások – írja a portfolio.hu.

Agrárminisztérium: egységes uniós tápértékjelölő rendszerre van szükség Cikk

Zavart okoz az uniós piacon az élelmiszerek csomagolásán található tápértékjelölések túlkínálata, ezért az Európai Bizottság (EB) bevezetne egy harmonizált rendszert (FOPNL), amelyet Magyarország is támogat – közölte az Agrárminisztérium (AM) élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára pénteken Budapesten, olvasható a kormany.hu-n.

Uniós jogszabály a megfelelő minimálbérről – szeptemberben fogadhatják el Cikk

Az Európai Parlament (EP) képviselői ősszel új jogszabályokat fogadnak el többek között a minimálbérről, az energiabiztonságról, a nemek közötti egyenlőségről és a mesterséges intelligenciáról – olvasható az Európai Parlament honlapján.

Megemelt előleg, kitolt határidők, könnyebb elszámolás az uniós társfinanszírozású projekteknél Cikk

Több mint 20 fejlesztéspolitikai intézkedés segíti a pályázatok megvalósítását a veszélyhelyzetben – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).

Indulhat a kereskedelmi tárgyalás az EU és az USA között Cikk

Jóváhagyták az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi tárgyalások megkezdését az uniós tagállamok kormányai. A tárgyalási mandátum nem tartalmaz meglepetéseket, az kizárólag az ipari termékek vámmentességéről, illetve a gazdasági kapcsolatok további mélyítését elősegítő közös szabályozási keretek létrehozásáról, megerősítéséről szól.

Csomagküldés áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem főtevékenysége a csomagolás. Raktárral rendelkezik, ahol a partnerei termékét tárolja és azokat csomagolás után fuvarozza. Tevékenységéhez elvállalkozót vesz igénybe, például DHL-t. Abban az esetben, ha belföldi adóalanynak számláz, az áru uniós tagországba szállítására és csomagolására milyen áfakulcsot kell alkalmaznia? Felé a DHL uniós szolgáltatásként számlázza ki a fuvart. Köszönöm segítségüket.

Mától fizethetők az idei agrártámogatások előlegei Cikk

Október 16-ától fizethetők ki az uniós és a magyar költségvetésből az agrártámogatási előlegek a legfrissebb Magyar Közlönyben található agrárminiszteri rendelet szerint.

Brexit: nyílt levél a gazdáktól, kell a briteknek az uniós munkaerő! Cikk

Közös nyílt levélben szólította fel a brit kormányt ma száznál is több brit mezőgazdasági szövetség annak biztosítására, hogy az ágazat a brit EU-tagság megszűnése után is akadálytalanul alkalmazhasson EU-állampolgárokat.

Szabadságtól fosztották meg, mégsem kap kártérítést az államtól Cikk

Az új munka törvénykönyve (Mt.) 2014. december 31-éig az uniós szabályokkal ellentétesen tartalmazta, hogy a naptári évenként harminc napot meghaladó keresőképtelenség nem jogosít szabadságra. Emiatt – bár sérült a munkavállaló magánélethez való joga –, nem jogosult kártérítésre a magyar államtól, mivel ahhoz hiányzott a jogszabályi feltétel – mondta ki egy magánszemély ügyében nemrégiben meghozott ítéletében a Kúria.

Uniós magánszemély megbízási szerződése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Uniós magánszemély megbízási jogviszonyban történő foglalkoztatása kapcsán kérem szépen segítségét. Korábbi cikkükben olvastam, hogy nincs szükség a foglalkoztatáshoz engedélyre, a foglalkoztatónak mindössze bejelentési kötelezettsége van. A bejelentés hazai TAJ- és adóazonosító számmal történik. Az uniós magánszemély nem rendelkezik ilyennel, mi a teendő? Ha a megbízási díj a biztosítási kötelezettséget keletkeztető jövedelemhatár (minimálbér 30%-a) feletti, akkor a díj 90%-a után (nincs költségnyilatkozat) 15%-os szja-t, 10% nyugdíjjárulékot és 4+3 % egészségbiztosítási járulékot kell megállapítani és levonni a foglalkoztatónak. Jól gondolom? Köszönöm válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Devizában kapott kölcsön kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Pótbefizetéssel terhelt kft. üzletrészének eladása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Duális képzés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink