123 találat a(z) törzstőke cimkére

Üzletrész szerint fizetendő osztalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy kft., melynek 3 tagja van, és a 3 millió forintos jegyzett tőke 400 ezer – 400 ezer és 2,2 millió forint arányban lett befizetve. A harmadik tag még 2,3 millió forintot tőketartalékként is befizetett Elkértük társasági szerződést, amelyből kiderül, hogy üzletrészek 48,274-47,226-4,5 százalékos arányban oszlanak el. Tehát van egy társaság, melynek 3.000,000 a törzstőke tagjegyzék szerint: I. tag. törzsbetét 400 000 (üzletrész 48,274%-ot testesíti meg) II. tag: törzsbetét 400 000 (üzletrész 47,226%-ot testesíti meg) III.tag: törzsbetét: 2 200 000 (üzletrész 4,5% testesíti meg) Sajnos ebben a tagjegyzékben egy szó nincsen a tőketartalékba befizetett összegről, de a befizetés ezzel a jogcímmel történt. Hol kell keresni erről információt? Társasági szerződésben sem találtuk erről információt. Kérdés: ha ez a társaság 10 millió forintos osztalékot hagyja jóvá, akkor milyen arányban kell ezt kifizetni tagok részére? Törzsbetét arányában vagy üzletrész arányában? Szavazati arány megegyezik az üzletrész arányával, ez társasági szerződésből kiderül. Köszönettel:

Saját üzletrész bevonásának könyvelése, adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Saját üzletrész bevonása milyen adófizetési kötelezettséget eredményez a társaságnál, illetve a magánszemély tagoknál milyen könyvelési tételeket kell könyvelni? A kft. a saját üzletrészét 140 millió forinton tartja nyilván, a törzstőkéje 50 millió forint, ebből 12 millió a saját üzletrészre jutó. A saját tőkéje 600 millió forint. A kft.-nek természetes személy tagjai vannak.

Törzstőke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tulajdonosa visszaveheti-e az általa adózott jövedelemből befizetett törzstőkét, amennyiben van elegendő pénz a pénztárban, vagy csak a kft. megszűnése esetében? Válaszát köszönöm.

Követelés apportálása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A saját cégemben van pénzeszközátadásból eredő elismert követelés kimutatva a 3-as számlaosztályban. Ezt a másik fél által nem vitatott kölcsönt – melyet jelenleg nem tud visszafizetni – fordíthatom-e a saját cégemben törzstőkeemelésre? A saját tőke a jegyzett tőke alatt van és bank ennek a rendezéséhez köti a hitelfolyósítást. Ha van mód ennek a rendezésére, akkor kérem szíveskedjen a kapcsolódó könyvelési tételeket is csatolni. Segítségét előre is köszönöm!

Törzstőkeemelés törölt adószám esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. adószámát NAV tartozás miatt először felfüggesztették, majd 2015-ben törölték. A céggel szemben felszámolási eljárás nem indult, tevékenységet évek óta nem végez. A vállalkozás törzstőkéje 500 ezer forint, ami nem felel meg a törvényi feltételeknek, így a Cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárást indított ellene. Kérdésem az lenne, hogy törölt adószámú cég emelheti-e a törzstőkéjét? Én úgy gondolom, hogy nem, de erre vonatkozóan nem találtam meg a törvényi előírást. A vállalkozást már nem szeretné működtetni a tulajdonos a későbbiekben sem, a tartozást megfizetni nincs lehetősége, így valami más megoldást kellene keresnie. Mi lehet a "legkevésbé fájdalmas" megoldás erre az esetre? Illetve milyen vonzatai lesznek annak, ha nem emeli meg a törzstőkéjét? Válaszát előre is köszönöm!

Törzstőke rendezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társas vállalkozás tagja részére adott kölcsönt. Ezt a kölcsönt nem kérné visszafizetni, hanem a jegyzett tőke leszállításával egyidejű tőkeemeléssel kivánná rendezni. Kérdés, hogy ez lehetséges megoldás-e és van-e adó- vagy illetékvonzata? Tisztelettel: irodavezető

Apport Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. törzstőkeként tárgyi eszközt vitt be. Az eszköz egy része nullára íródott, vagy a gép javíthatatlanná vált. Mi a teendő? A törzstőke ezzel csökkent? A gép helyett újat szerzett be a cég, hogyan kell elszámolni? Válaszát köszönöm.

Törzstőke-leszállítás illetéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft.-ben a törzstőke leszállításának van-e illetéke, és ha van, mekkora az az illeték? Válaszukat előre is köszönöm!

Üzletrész értékesítése névérték alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyszemélyes kft. magánszemély tulajdonosa eladta 10 millió forint névértékű üzletrészét egy másik magánszemélynek, 1 millió forintért. Kérem, ismertesse, hogy ilyen esetben a vevőnek és az eladónak (főképp a vevőnek) milyen esetleges kötelezettségei vannak (jövedelem, szja stb.). Továbbá a kft. könyvelésében ezt a tranzakciót hogyan kell lekönyvelni? A különbözetnek van-e társaságiadóalap-korrekciós hatása? A cégkivonatban a törzstőke továbbra is 10 millió forinton szerepel! Válaszát köszönöm!

Elmulasztott törzstőkeemelés – ezek a következmények Cikk

Az új polgári törvénykönyv 2014. március 15-ei hatálybalépésével a korlátolt felelősségű társaságok törzstőkéjének (jegyzett tőkéjének) minimum összege 3 millió forintra emelkedett. Mi történik azokkal a cégekkel, amelyek elmulasztották teljesíteni a kötelező tőkeemelést?

Erre figyeljen, ha tagi kölcsönből emelné meg cége saját tőkéjét Cikk

Milyen adókötelezettség terhelné a kft.-t, ha tagi kölcsönből emelné meg a saját tőkéjét? – kérdezte olvasónk. Dr. Szeiler Nikolett, ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Kft. nem tudja fizetni a végelszámolást Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az 500 ezer forintos jegyzett tőkéjű egyszemélyes kft. szerény bevételei miatt nem képes megemelni a jegyzett tőkét 3 millió forintra. Mivel nincs anyagi forrása a kft.-nek, nem tud végelszámolást lebonyolítani, sem bt.-vé alakulni. Hogy alakul a sorsa a továbbiakban a kft.-nek? A tag, hogy tevékenységét folytassa, lehet-e egyéni vállalkozó, hogy számlaképes maradjon? Válaszát előre is köszönöm.

Kft., törzstőke-leszállítás Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Egy kft.-nek 5 millió forint a törzstőkéje, az ügyvezető úgy döntött, hogy leszállítja 3 millió forintra. Ennek én mint könyvelő, nem látom akadályát. Kérném szíves válaszukat, hogy ezt megteheti-e, ha nem. mi az akadálya? A saját tőke nem megy a jegyzett tőke alá. Válaszukat köszönöm

Cég törzstőkéje és a tagi kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. ügyvezetőjeként lenne kérdésem a 8 millió forint tagi kölcsönünkkel kapcsolatban. A törzstőkénket megemeltük tavaly 3 millió forintra tagi kölcsönből. Maradt még 8 millió forint tagi kölcsön. Ha megemelnénk a saját tőkénket a 8 millió forint tagi kölcsönnel, milyen egyéb kötelezettségünk keletkezne? Így szeretnénk megszüntetni a tagikölcsön-állományt, és a negatív saját tőkét pozitívvá tenni. Ha el kívánnánk adni a céget a későbbiekben, tehát más lenne a tulajdonos, akkor kellene illetéket vagy adót fizetni az értékesítés miatt? Köszönöm válaszát!

Cégeladás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyszemélyes kft.-t a tulajdonos el szeretne adni. Mi a helyzet abban az esetben, ha a vételár megegyezik a törzstőkével (3 millió forint)? Mi a helyzet, ha a törzstőkénél magasabb a vételár? Előre is köszönöm a választ!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Motorkerékpár – lízing

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Ingatlan-bérbeadás számlázása magánszemélyként kifizetőnek

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink