58 találat a(z) számviteli politika cimkére
Taoalap-növelő és -csökkentő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünknek 2012-ben közel 40 magánszeméllyel szemben jogerős bírósági ítéleten alapuló követelése áll fenn (200 ezer forint/fő összegben). Ezek felét (20 fővel szemben) 2013-ban végrehajtókon keresztül próbáltuk meg behajtani. A másik 20 főt viszont egyelőre csak írásban szólítottuk fel tartozása megfizetésére, ezeket még nem adtuk át végrehajtóknak. 2012. óta ezeket, a végrehajtóknak még át nem adott követeléseket (20 fő x 200 ezer forint = 4 millió forint) könyv szerinti értéken tartottuk nyilván, nem számoltunk el sem a számvitelben, sem a társasági adóalapnál semmit. Kérdésünk: 2015-ben erre, a végrehajtásban még nem érvényesített 4 millió forint összegű követelésre a számviteli politikánkban foglaltaknak megfelelően (365 napon túli) 30 százalék értékvesztést számolunk el, ami 1,2 millió forint. Ugyanezzel az 1,2 millió forint összeggel a taoalapot is növelni kell. Helyesen gondoljuk-e, hogy mivel a 365 napon túli, ki nem egyenlített követelések 20 százalékát a taotörvény behajthatatlan követelésként elismeri, így a 4 millió forint 20 százaléka (800 ezer forint) adóalapot csökkent is. Így a taoalapnál 1,2 millió forintot növelő tételként kell figyelembe vennünk, de ugyanakkor 800 ezer forintot csökkentő tételként figyelembe vehetünk? Válaszukat előre is köszönöm.
Elkülönítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném segítségét kérni abban, hogy egy közfeladatot is ellátó (100 százalékban önkormányzati tulajdonú) kft. számviteli politikájában, vagy egyéb számviteli szabályzatában köteles-e meghatározni, hogy milyen módon biztosítja a feladat/közfeladat ellátásából származó bevételeinek, illetve azokkal felmerülő ráfordításainak elkülönítését? Válaszát előre is köszönöm!
Valutában fizetett osztalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély tagok a 2015. évi eredmény terhére hagynak jóvá osztalékot, amit 2016-ban vennének fel, de euróban. Mikor kell meghatározni, hogy a forintban jóváhagyott összeg mennyi eurónak felel meg? Elegendő akkor, amikor döntenek a kifizetésről, vagy a jóváhagyáskor ezt is meg kell határozni? Számolhatnak-e a számviteli politikában rögzített árfolyammal (ami a napi MNB árfolyam)? Bankszámláról felvesznek eurót a házipénztárba, és valutában fizetnek a tagoknak. Az összeg átlépi az 1,5 millió forintos korlátot, de mivel magánszemélyek a tagok, szerintünk nincs akadálya, hogy készpénzben fizessen a társaság. Erre a kifizetésre nem vonatkozik semmilyen bejelentési kötelezettség sem. Köszönettel.
Káresemény és helyreállítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Számviteli kérdéseim gépjárművek javításával, káreseményével kapcsolatosak. Gépjárművet közúti káresemény ért. A helyreállítás külső javítóval megtörtént (a biztosító meg is térítette a kárt K96). Mi a helyes elszámolás? – Kötelező-e minden esetben elszámolni terven felüli értékcsökkenést a káreseményre (és azt vissza kell-e majd írni)? – Felújításként kell aktiválni vagy azonnali költségként (T52) elszámolható-e a javíttatás költsége? – Hogyan alakul majd a további értékcsökkenése, mi lesz az alapja? – Ha a cégnél több gépjármű van, és viszonylag gyakoriak a kisebb-nagyobb közúti káresemények, a számviteli politikában esetleg meghatározható-e értékhatár szerint, hogy például a bruttó érték 20 százalékát elérő kár esetén azonnali költségként könyvelhetők a javítási munkálatok? – Kopás, meghibásodás miatt a futómű javítása, klíma, kuplung és váltó cseréje (külön autókon) karbantartási-javítási költségnek vagy felújításnak minősül-e? Köszönöm a választ.
Frissíteni kell a számviteli politikát, különben jöhet a bírság Cikk
Az új számviteli törvény 2015. július 4-én lépett hatályba, melynek legtöbb rendelkezését csak 2016. január 1-jétől kellett alkalmazniuk a vállalkozásoknak. A számviteli politikát azonban a hatályba lépés után 90 napon belül, vagyis 2015. október 3-áig kellett volna módosítaniuk. „Azoknak, akik ezt eddig nem tették meg, nem szabad továbbhalogatniuk kötelezettségüket, mert ha nem frissítik a politikát, mulasztási bírságra számíthatnak” – figyelmeztetett Siklós Márta, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója.
Amortizációs kulcs megváltoztatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság könyveiben az immateriális javak között három, pályázat útján megvalósított beruházás szerepel. A beruházásokat aktiválták, az amortizációt lineáris úton, 20 százalékos kulccsal, 2014. 12. 31-éig elszámolásták. A három pályázati beruházás közül egy esetében a 2015. évre vonatkozóan nem lineáris, hanem degresszív módon szeretné a társaság az éves amortizációt megállapítani. Van-e erre lehetőség, ha a cég a számviteli politikájában részletesen megindokolja az okát? Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Számviteli politika Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egyszemélyes kft.-ként működik, közúti áruszállítással foglalkozunk. Kérdésem az lenne, hogy egy esetleges ellenőrzésen kérhetnek tőlünk számviteli politikát? Illetve kell ezzel a dokumentummal rendelkeznünk? Kinek a feladata ezt megcsinálni? (ügyvezetőnek, könyvelőnek?) Válaszát köszönöml. Üdvözlettel: T. Norbert
Számviteli politika elkészítése Kérdés
Tisztelt Szakértők! A számviteli törvény 150. § (2) bekezdése szerint a könyvviteli szolgáltatás körébe tartozik különösen a számviteli politika, a könyvviteli elszámolás, a beszámolókészítés rendszerének, módszerének kialakításával (ideértve a belső információs rendszer kialakítását is), a számlarend, a könyvvezetéshez, a beszámolókészítéshez szükséges szabályzatok elkészítésével, rendszeres karbantartásával kapcsolatos feladatok ellátása, beleértve a főkönyvi nyilvántartások vezetését, az összesítő feladások készítését, a beszámoló összeállítását, a beszámolóban, a könyvviteli nyilvántartásokban szereplő adatok elemzését, a gazdasági döntéseket megalapozó következtetések levonását is. Ugyanakkor a 14. § (11) és (12) szerint az újonnan alakuló gazdálkodó a (3)-(4) bekezdés szerinti számviteli politikát, az (5) bekezdés szerint elkészítendő szabályzatokat a megalakulás időpontjától számított 90 napon belül köteles elkészíteni. A számviteli politika elkészítéséért, módosításáért a gazdálkodó képviseletére jogosult személy felelős. A kérdésem az, hogy kinek a feladata elkészíteni a számviteli politikát: a könyvelőnek, vagy a gazdálkodónak? Eddig a könyvvizsgálók minden továbbképzésen kiemelték, hogy ez nem a könyvelő feladata, de most elbizonytalanodtam. Köszönöm a választ! Üdv. Szávay Viktória
Beszámoló elfogadása korábbi időpontban Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. számviteli politikájában a beszámolókészítés időpontja a fordulónapot követő április 30-a, már közel 6 éve. A kft. tulajdonosai most viszont már 2016. februárban osztalékot akarnak kifizetni maguknak, és így a 2015. évi beszámolót már 2016. 02. 16-ai időponttal akarják jóváhagyatni a taggyűléssel, és döntést hozni az osztalék-kifizetésről is. Kérdésem ezzel kapcsolatban: 1./ A számviteli politikát kell-e emiatt módosítani, hogy nem 2016. 04. 30-ai időponttal, hanem 2016. 02. 15-ei időponttal készül el a beszámoló a 2015. évről? 2./ Ha módosítani kell a számviteli politikában 2016. 02. 15-ére, akkor megtehetem-e, hogy 2016. decemberben visszamódosítom a beszámolókészítés időpontját a mérlegfordulónapot követő április 30-ára? Válaszukat előre is köszönöm.
Bevételi nyilvántartást vezető evás bt. végelszámolása Kérdés
Az evás időszak zárómérlegéhez kell-e eredménykimutatás és kiegészítő melléklet? Ezt közzé kell tenni? Ez a végelszámolási időszak nyitómérlege is. Kell-e ezt könyvvizsgáltatni, ha egyébként a bt. könyvvizsgálatra nem kötelezett? Gazdasági tevékenységet nem végzünk, alkalmazott nincs a végelszámolás ideje alatt. Áfát milyen gyakorisággal kell bevallani, és milyen más bevallásokat kell benyújtani? Évközi kezdés miatt mikrogazdálkodói beszámolót sajnos nem készíthetünk, pedig az előző éves bevételünk sem érte el a 2 millió forintot. Számviteli politikát és milyen más szabályzatokat kell készíteni? A végelszámolás lezárása után a jegyzett tőkének csak egy része marad vagyonfelosztásra. Ezután kell-e szja-t és ehót fizetni? Köszönettel várom a válaszát.
Lerántjuk a leplet a nagy mumusról: így készítsen mezei leltárt! Cikk
Még a tapasztalt könyvelőknek is okoz némi fejfájást a mezei leltár összeállítása. Nem véletlenül, hiszen a mezőgazdasági befejezetlen termeléshez kötődő közvetlen költségek meghatározása sem könnyű feladat. Az alábbiakban e munka előkészítéséhez adunk támpontokat.
Ki jogosult a házipénztár vezetésére? Cikk
Milyen előírásokat kell betartani a házipénztár vezetésénél? Az Adózóna olvasójának kérdésére Szolnoki Béla könyvvizsgáló válaszolt.
Egyszerűsített beszámolóra áttérés Kérdés
Tisztelt szakértő! Kft. jelenleg éves beszámolót készített a 2013. évről. Kérdésem az lenne, hogy számviteli politikájába rögzítheti-e, hogy ha a mutatószámok megengedik, egyszerűsített éves beszámolóra visszatérhet 2014-től? Köszönöm válaszát.