2594 találat a(z) számla cimkére

Bérbeadásról számla kiállítása Kérdés

Tisztelt Szakértők Kérem állásfoglalásukat, segítségüket. Az szja-törvény szerint a kifizető köteles a társasház részére az általa fizetett bérleti díj után az adó megállapítására, annak levonására és befizetésére, amennyiben a társasház kifizetőnek minősülő bérlőnek ad bérbe közös tulajdonú ingatlanrészt (üzlethelyiséget). A társasház a bérbeadásról számlát állítana ki online számlázó programmal, papíralapú vagy e-számlát. A bérbeadásnál a főszabály szerint jár el az áfatörvény 86. § (1) bekezdés l.) pontját alkalmazva. Lehetséges hogy a társasház az általa kiállított számlán feltüntesse, a törvényi előírásnak megfelelően a bérleti díjat terhelő, a kifizető által levonandó forrásadó összegét, és a bérlő a forrásadóval csökkentett összeget utalja a társasház, a bérbeadó felé? Megfelelhet a leírtak szerint kiállításra kerülő számla a 2020. július 1-jén életbelépő adatszolgáltatás rendszerében is? Köszönettel Grünwaldné T. Georgina

Termékcsomag áfája és számlázása Kérdés

Egy irodai cikkeket forgalmazó cég hazai vállalkozások részére értékesiti termékeit. Az egyes termékeit nemcsak egyedileg, hanem csomagban is meg lehet vásárolni. Az egyes csomagok tartalmaznak irodai és műszaki cikkeket, valamint az irodai munkához kapcsolódó élelmiszereket (keksz stb.). A csomag összeállítása adott, azon a megrendelők nem változtathatnak. A csomag vásárlásakor az egyes termékek ára nincs meghatározva, hanem a csomag egészére történt az ár meghatározása. Az egyes termékek külön-külön is megvásárolhatóak, de a csomagban történő vásárlás kedvezőbb árat eredményez a vevő számára összességében. Kérdésünk az, hogy számlázhatja-e a cég ezt az irodai csomagot úgy, hogy a számlán a termékcsomag elnevezése és az ahhoz tartozó ár szerepel, tekintettel arra, hogy a vevők a termékcsomagot vásárolják meg, s nem az egyes termékeket külön-külön? Ez esetben az egyes termékek ára külön-külön nem kerül feltüntetésre a számlán. Ha ez lehetséges, akkor milyen áfakulcsot kell alkalmazni, tekintettel arra, hogy van olyan termékcsomag, amelyben 18%-os és 27%-os áfát tartalmazó termék is szerepel?

Bérelt ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2020 márciusában kezdte meg vendéglátós egyéni vállalkozói tevékenységét áfaalanyként. Az üzletet egy kft.-től bérli 3 éve, eddig mint magánszemély, mostantól mint egyéni vállalkozó. Az elmúlt években az üzlet kialakítása-átalakítása kb. 1 ,5 millió Ft volt (glett, festék,csavarok járólap, vezetékek, design). A munkát a vállalkozó saját maga végezte, egyedül a festésről van számla. Ha ennek a vészhelyzetnek vége, nyitni szeretne. Kérdésem áfára, illetve szja-ra is vonatkozna. Az szja-törvény költségelszámolásról szóló 11. számú melléklete a tevékenység megkezdése előtt 3 évvel beszerzett a tevékenység végzése során felhasznált anyagot, beszerzett tárgyi eszközt megengedi elszámolni, de a jelen esetben felmerült kiadások az üzlet kialakításához kapcsolódnak. Tehát akkor ezeket semmilyen formában nem számolhatom el? Ebből kifolyólag a számlák áfatartalmát is figyelmen kívűl kell hagynom? Esetleg kezelhetem mint bérelt ingatlanon végzett beruházás? Aggályom, hogy mindent ő maga csinált vagy legalábbis munkadíj számla nincs. A bérleti szerződésben rögzítésre került, hogy a bérleti szerződés megszűnésével a bérlőnek nem kell visszaalakítania az üzletet az eredeti állapotra. Köszönöm lőre is a válaszukat

Egy társaság új személygépkocsit vásárolt beszámítással Kérdés

Egy társaság új személygépkocsit vásárolt, melynek értékébe beszámították a cég tulajdonában levő gépjárművet 2 500 000 forint értékben. Az ügyletről adás-vételi szerződés készült és kérésükre a cég – áfát nem tartalmazó – számlát állított ki. Kérdésem, hogy a gépjármű-értékesítő cég eljárása áfa szempontjából helyes-e, "barter", áfakörbe nem tartozó tevékenység. Tisztelettel Takács julia

Zárt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Zárt végű pénzügyi lízingre vásárolt gépre megjött a bank számlája, nettó érték + áfa, szöveg: zárt végű pénzügyi lízing. Előtte volt már előlegszámla is, amit saját forrásból rendeztek. Megküldték a törlesztési tervet is 2024 a vége. Hogyan könyveljem? A kft. visszaigényelheti az áfát. Köszönöm!

Fordított adó alkalmazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem áfaalanyként kapott gabona vetőmagról áfás számlát. A számlán mezőgazdasági szolgáltatás is szerepel (a vetést a szolgáltató cég végezte). Érdeklődnék, hogy ilyenkor a vetőmag áfásként jól van-e számlázva? A fordított adó ilyenkor nem alkalmazható?

Számlázás, adatszolgáltatás: ezekre a változásokra készüljön! Cikk

A számlázórendszerek online adatszolgáltatásával kapcsolatos változások következő fázisa a 2020. július 1-jétől hatályba lépő online adatszolgáltatás, amely elsősorban technikai jellegű módosításnak tekinthető. Összefoglaltuk az ezzel, továbbá a 2021 januárjától hatályos változtatásokkal kapcsolatos tudnivalókat.

Láncügylet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. Taiwanból terméket vásárol és eladja egy olasz cégnek. A termék fuvarozását az olasz cég rendeli meg Taiwanból közvetlenül Olaszországba. Jól gondolom-e, hogy a magyar cégnek az értékesítést áfamentesen kell kiszámláznia az olasz partner felé? Ebben az esetben milyen jogszabályi helyet kell feltüntetni az áfamentesség indokaként? Köszönettel Szalay Ildikó

Külföldi tankolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nemzetközi fuvarozással foglalkozó cég több országban (Ausztria, Németország, Szlovákia, Csehország) tankol, illetve az útdíjhasználatért is fizet. Minden hónapban 2 db gyűjtőszámlát kap, országonként külön-külön. A gyüjtőszámlának megfelelően több teljesítési időpont van feltüntetve. A számlákon vagy külföldi áfakulccsal szerepel az áthárított adó, vagy bizonyos esetkben (például Németország autópályadíj) nem szerepel rajta áfatartalom. A kérdésem a következő: hogyan kell ezeket a számlákat helyesen könyvelni? Milyen teljesítéssel, illetve melyik napi árfolyammal kell nyilvántartásba venni? Jól gondolom-e, hogy ezek a bizonylatok sem az áfabevallásban, sem összesítő nyilatkozatban nem kell, hogy szerepeljenek? Válaszát előre is köszönöm!

Közhasznú egyesület támogatást ad magánszemélyeknek Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az szja-törvény 1. sz. melléklet 3.3 pontjában leírtak alapján "..közhasznú egyesületből, alapítványból, közalapítványból annak létesítő okiratában rögzített közhasznú céljával összhangban a közhasznú cél szerint címzett magánszemélynek,...... nem pénzben adott juttatás értéke (ide nem értve az e törvény szerint béren kívüli juttatásnak minősülő juttatásokat), pénzben történő juttatás esetén legfeljebb a minimálbér 50 százalékát meg nem haladó összegben havonta adott támogatás,.." A közhasznú egyesület évente 3 pályázatot ír ki konferencián való előadással való részvételre, utazási, szállásköltséget támogatására. A pályázatokon volt egyetemi vagy jelenlegi hallgatók pályázhatnak. A fenti jogszabályra hivatkozva a pénzben adott támogatás adható-e adómentesen az adott határig, és csak a felette lévő összeg adózik, ha csak egyszer nyer az adott hallgató, nem havonta? Ha adható adómentesen, kell-e a nyertes pályázónak igazolnia a kapott összeget mire költötte el? Igazolnia kell az egyesület felé (egyesület vagy magánszemély nevére szóló) számlákkal? Vagy elegendő a nyertes pályázóval kötött szerződésben kikötni, hogy csak a cél szerinti kiadásokra használhatja fel? Nem pénzbeli adott juttatásnak minősül, ha az egyesület kifizeti a nyertes pályázónak az utazási, szállás, konferencia felmerült költségeit a hallgató helyett értékhatár nélkül? A számla itt az egyesület nevére fog szólni, vagy a hallgatóra is szólhat? Ha lehet példákkal kérem a válaszukat.

Munkahelyi étkezés elszámolása Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Ugyan a témában több cikk is megjelent, viszont egyikben sem találtam választ a következő kérdésre: munkavállaló munkahelyén elérhető meleg konyha (hotel, étterem), ahol napi 1 tányér ételt ingyenesen biztosít a munkáltató minden munkavállalója számára. Hogyan számolja el a munkáltató az ételt, ki kell számláznia, kell áfát fizetnie? Ha igen, milyen kulccsal és milyen összegben számlázza ki? Ha nem kell kiszámláznia, az étel önköltségét milyen jogcímen tudja elszámolni, reprezentációs költségként? Másik kérdés, hogy ez bérként adózik? Mi lesz az alapja az adónak? Milyen nyilvántartást köteles vezetni erről a társaság? Köszönettel:

Lízing ügylet Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Egy munkagép-kereskedelemmel foglalkozó cégről van szó, egy lízingeléssel foglalkozó zrt.-nek értékesített munkagépet 6 200 000 Ft + 1 674 000 Ft értékben, az erről szóló számla kiállítását megelőzően a cég kiállított egy előlegszámlát a lízingbe vevő cég részére 1 674 000 Ft értékben, áfát nem számított fel az ügylet során, a lízingbevevő cég átutalta a 1 674 000 Ft-ot a kereskedőnek, a maradék 6 200 000 Ft-ot a lízingbevevő a Lízing Zrt.-nek utalta át. A kereskedő az előleg összegét ezt követően sztornózta. Szeretném megkérdezni, hogy a kereskedő helyesen járt-e el, amikor az előleget áfa nélkül számlázta ki, van-e valamilyen törvényi hivatkozás ezzel kapcsolatosan? Nagyon szépen köszönöm!

A vevő szerződés hiányára hivatkozva nem fizet Kérdés

Megköszönöm válaszát előbbi kérdésesemre, de csak részben kaptunk választ, visszaszállitani az eszközöket nem tudjuk, mert beépítették, és az bontással jár, ami meg rongálás vagy egyéb büncselekmény lehet? Sajnos csak az előbbi kérdésben feltett megoldás maradhat, hogy kintlévőségként kezeljük a ki nem fizetett eszközeinket, a számlát pedig sztornírozzuk. Ön szerint ez igy megoldható, ezt a kérdés részt ön is igy kezelte. Köszönjük megtisztelő válaszát

Áramdíj számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy ha magánszemélynek van napkollektora és visszatermel áramot, amit az E.ON megvesz, akkor hogyan tudja ezt papírozni feléjük. Az áramszolgáltató most számlát kért tőle, hogy kifizessék neki ezt a többlet áramot. Válaszukat előre is köszönöm.

Számlaadás nyugta helyett Kérdés

Kiegészitő tevékenységet folytató adómentes katás vállalkozó vagyok, humán egészségügyi szolgáltatást végzek, eddig kézi nyugtát adtam ki. Az új rendelkezés szerint kötelező lesz számlát kiadni. Tekintettel arra, hogy egy napon akár 20 darab nyugta is kiállitásra került a résztvevők létszámától függően, most az a kérdésem, hogy lehet-e kézi hordozható nem helyhez kötött pénztárgépet használni, amely be van kötve a nav-hoz és kis nyugtát ad, vagy olyan hordozható gép kell, amely a nyugta helyett számlát ad ki, és azonnal küldi az adatokat a nav felé. Ez utóbbi esetben nagyon sok és munkaigényes a több személyes adattal való számlázás.Válaszát köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfabevallás 31. sor és 109. sor

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Vendéglátóipari és idegenforgalmi ágazati kollektív szerződés

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink