51 találat a(z) szállásdíj cimkére

Külföldi gyakornok szállása II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Előző kérdésemre hivatkozva Külföldi gyakornok szállása: https://adozona.hu/kerdesek/2019_8_6_Kulfoldi_gyakornok_szallas_les azt szeretném megkérdezni, hogy cégünk számára keletkezik ez esetben adófizetési kötelezettség? Illetve tao-alapot növelnünk kell vele? Segítségét és válaszát előre is köszönöm!

Külföldi karbantartók, betanítók szállásdíjának áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Belföldi társasághoz rendszeresen érkeznek a külföldi anyavállalattól munkatársak, akik egyrészt a gépek, berendezések beállításának kontrollját, javítását végzik, másrészt bizonyos munkafolyamatokra vonatkozóan adnak segítséget, esetlegesen betanítják a társaság munkavállalóit. A külföldi anyavállalat ezen tevékenységet ingyen végzi, tehát nem kér ellenértéket a fenti szolgáltatásokért, viszont a munkatársak magyar szállásdíját a magyar társaság fizeti ki. Egyéb költség a karbantartók, betanítók, konzultánsok munkájával kapcsolatban a magyar társaságnak nem merül fel. Kérdésünk az, hogy a magyar társaság nevére kiállított szállásdíj áfája levonható-e ezen esetekben? Segítségüket köszönjük.

Továbbképzés részvételi díjának adóvonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy közhasznú alapítvány alapító okiratában szerepel, hogy egészségügyi dolgozók szakmai továbbképzését támogatja. Ez addig nem is okoz problémát, amíg a részvételi díj csak a regisztrációs költséget tartalmazza. Sajnos a legtöbb rendezvényszervező cég nem hajlandó elválasztani a regisztrációs költséget az egyéb költségektől, hanem egy csomagban részvétei díj címén a szállás- és étkezési költségeket is számlázza. Kérdésem a következő: amennyiben az alapítvány kifizeti a résztvevő dolgozó szakmai továbbképzés regisztrációs díján felül a számlán szereplő étkezési, szállásköltségeit is, akkor milyen adó- és járulékvonzata van és milyen bevallást kell a NAV felé küldeni? Köszönettel: Erdélyi Jánosné

Üzleti partner, alvállalkozó utazás- és szállásköltsége Kérdés

Belföldi vállalkozás („A” vállalkozás) Budapesten, de más európai városokban is olyan szolgáltatást nyújt, amihez több külső szakértő személyes jelenlétére van szükség (például tanúsítás). Ezek a szakértők vagy a saját vállalkozásukban tevékenykednek, vagy nagyobb cégek munkavállalói. A munkát (szakértői, alvállalkozói) úgy vállalják el, hogy a megbízási díjuk mellett a megbízó ("A" vállalkozó) fizeti a repülőjegyet, szállásdíjat az érkező szakértőknek. Ennek több oka is van, egyrészt a helyismeret, tapasztalat. Jogszerűen számolja-e el ezeket költségként számvitelileg az említett vállalkozás, illetve jogszerű-e, hogy emiatt nem emeli meg a társaságiadó-alapját, és nem fizet semmilyen reprezentációval, béren kívüli juttatással összefüggő adót? Értelemszerűen a tevékenység és az abban résztvevők személye megfelelően dokumentált, és az elszámolt tételekben étel-ital, magáncélú kiadás nem szerepel. Ha nem „A” vállalkozás szervezné ezeket az utakat, akkor valószínűleg nem tudná ezeket a szakértőket igénybe venni. Válaszát előre is köszönöm.

Szállásdíj továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk partnerei részére többnapos rendezvényt szervez belföldön, melyen a részvétel nem ingyenes. A rendezvényt egy szállodában rendezzük, a szálloda felé cégünk fogja megfizetni minden résztvevő szállásának és ellátásának költségét. A szállásdíjat azonban cégünk továbbszámlázza a résztvevőknek. A gyakorlatban még a rendezvény előtt kívánja megtéríttetni cégünk a résztvevőkkel a szállás díját. Ebben az esetben cégünknek a szállásdíjat 18 vagy 27 százalékos áfával kell kiszámláznia partnerei felé? Változtat-e ezen az, ha a rendezvény után számlázzuk tovább a szállásdíjat? A szállásdíj előreláthatóan tartalmazni fogja a reggeli, az ebéd és a vacsora díját is, a számlán azonban előreláthatóan szállásdíj szerepel majd, 18 százalékos áfával. Amennyiben a szállásdíj tartalmazza az étkezések díját is, úgy milyen áfamértékkel kell továbbszámlázni a díjat a résztvevők felé? Segítségüket előre is köszönöm.

Kedvezménypontok elszámolása Kérdés

Szállodát üzemeltetünk, és egy szálláshely-közvetítéssel foglalkozó céggel kívánunk együttműködést kötni. A közvetítő cég a szálláshelyfoglalások értéke után pontokat ad a foglalónak (például minden elköltött 100 forint után 1 pontot), melyeket egy következő szállásdíj kiegyenlítésénél fel lehet használni több szállodában is. A nálunk foglaló vendég 30 ezer forint szállásdíjából 29 ezer forintot készpénzzel 1000 forintot pedig az összegyűjtött pontjaival egyenlít ki. A vendégnek milyen összegről kell kiállítanunk a számlát, a pontok beváltása milyen fizetési mód lesz? Az is előfordulhat, hogy a vendég a 29 ezer forintot bankon keresztül átutalja, akkor csak erről az összegről tudunk átutalásos számlát kiállítani, de mi lesz a fennmaradó 1000 forinttal? Részünkre a beváltott pontok értékét a szálláshely-közvetítő havonta összesítve átutalja, de részükre nem kell számlát kiállítanunk. Összevezethető-e részünkről a szálláshely-közvetítő által más ügyletből kifolyólag kiállított havi jutalékszámla kiegyenlítése a beváltott pontok ellenértékével, vagyis utalhatunk-e részükre ezzel az értékkel csökkentett összeget szállító számla kiegyenlítésére?

Holland bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk Hollandiában készít nádtetőt. Holland cégnek számláz. Kint, Hollandiában béreltünk szállást. A számlán részletezik a bérleti díjat, az ágyneműhasználatot, parkolási díjat, biztonsági szolgáltatást. A számla holland áfával van kiállítva. Kérdésem az lenne, hogy helyesen állították-e ki részünkre a számlát holland áfával? Válasza sürgős lenne! Köszönettel.

Booking.com szállásdíj-dokumentálási kötelezettség Kérdés

Az alábbi gazdasági eseményekre kérném a helyes számlázási gyakorlat kialakításához a véleményüket. A booking.com oldalon foglalt szállások a következők szerint működnek: – A booking.com oldal szolgáltatását igénybe véve foglal a vendég szállást, és utal annyi előleget, amennyit az adott szállásadó megjelöl a regisztráció során (0-100%-ig). – A vendég a booking számára átutalja az előre elkért – ifa nélküli – összeget euróban. – Az utalást követő kb. 60 nap múlva utalja a pénzt a szálláshely-szolgáltató bankszámlájára. – A vendég vagy megérkezik vagy nem addig, amíg a pénzt megkapja. – Természetesen a booking szolgáltatásáról áfamentes számlát kapunk. Az áfatörvény 20. §-a alapján az EK területi hatálya alatt – mivel közösségen belüli szolgáltatást veszünk igénybe –, 65-ös bevallást és A60 adatszolgáltatást is időszakonként be kell nyújtani. Ha egyébként alanyi mentesként végezzük az egyéb szálláshely-szolgáltatást, akkor havi bevallás benyújtására leszünk kötelezettek, és az áfa összegét be is kell fizetnünk. – Végül pedig minden dokumentálási kötelezettség a szálláshely-szolgáltatót terheli. Kérdés: hogyan lehet a fenti gazdasági tevékenységnél, a vázolt esetekben tökéletesen, törvényesen dokumentálni, hogy minden aktuális jogszabálynak megfeleljen? • Ha a szállást foglaló kifizető, a szállásadó pedig adószámmal rendelkező magánember, felmerül-e a kifizetői '08-as bevallás? Azaz kell-e adót és járulékot vonni a szállásdíjból a kifizetőnek? • Aminek minden egyes ügyletnél egyformának kellene lennie: o A booking.com értesítése alapján a vendég utalását követő 15. napon legkésőbb ki kellene állítani az előlegszámlát. Kérdésem: milyen árfolyamon? o A booking.com számlája alapján az áfabevallás és az A60-as összesítő benyújtása az adózóra irányadó áfabevallási gyakorisággal, vagy ha alanyi mentes, akkor havonta. o Minden idegenforgalmi adó dokumentálására javasolt a külön bizonylat, azaz nem a számlán történő feltüntetés. Bár törvény nem tiltja. • A vendég az utalását követő 60 napon belül érkezik, a szállásadó még nem kapta kézhez az általa utalt összeget. Annak beérkezési árfolyamáról fogalma sincs, akár bejelentette a NAV felé az MNB-árfolyam használatát, akár a számlavezető bankjának árfolyamával vezeti a nyilvántartásait. • A vendég az utalást követően 15 napon belül megérkezik a szállásra. o Van-e lehetőségünk arra, hogy ne előlegszámlát bocsássunk ki, hanem már a végszámlát írjuk meg? Különös tekintettel arra, hogy az is előfordulhat, a teljes szolgáltatás díját előre kifizeti a vendég.

Booking – szállásdíj számlázása Kérdés

Bookingon keresztül ad bérbe szállást a kft. A booking terheli meg a vendég számláját, és majd a booking fizeti ki a szálláshelynek (utólag, a foglalás teljesülését követően) a díjat, a szerződés ezt könnyített fizetésnek hívja. A foglalás teljesülését követően (tehát amikor már elment a vendég) utalja a díjat a booking a szálláshelynek, levonva belőle a jutalékát. A jutalékáról megküldi a számlát. A szállásdíj euróban van meghatározva a bookingon. Több árfolyam van. Amikor levonja a vendégtől a szállás díját a booking. Azt sem látjuk, hogy mikor vonja le, mert csak egy táblázat van a booking oldalán), ami mutatja a foglalást, és hogy már teljesült-e, hány euró a szállásdíj, és hány euró a jutalék. Ezután kiállítja a jutalékról a számláját a booking. Ezen az alkalmazott árfolyam majdnem ugyanaz (tizedesjegynyi eltérés van), mint az az árfolyam, amin a szállásdíjat a szálláshelyadónak utalja. A bookinggal kötött szerződésben le van írva, hogy a szálláshelyadónak kell a vendég részére kiállítani a számlát. Kérdéseim: 1. Mikor állítsa ki a számlát? (Nem tudja, hogy mikor terhelték le a vendég számláját. Nem tudja, mennyi forinttal terhelték le a vendég számláját. Ráadásul csak akkor fogja a pénzt megkapni, amikor már a vendégek elmentek. 2. Miben állítsa ki a számlát? Euróban, forintban? Ő forintot kap a számlájára. Ez az árfolyamok miatt nem valószínű, hogy ugyanannyi, mint amit a vendégtől a booking levont, és majd amennyit a szállás megkap. Köszönöm!

Szállásdíj-áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köszönöm válaszát! Annyi kérdésem lenne: ha a cég érdekében felmerült költség a dolgozó szállásdíjának megfizetése, az áfa levonható? Köszönöm.

Munkavállaló szállásdíja: levonható-e az áfa vagy sem? Cikk

A cég értékesítési vezetője ingázik a lakóhelye és a vállalkozás székhelye között. Beosztásából kifolyólag az egész ország területén végez munkát. Amikor heti két egymást követő napon a székhelyen tartózkodik, nem utazik mindkét nap haza, hanem a cég finanszírozza – a társaság nevére szóló számla alapján – a szállásdíját. Levonásba helyezhető-e ezen szállásdíj áfatartalma? Dr Bartha László adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.

Szállásdíj áfájának levonhatósága Kérdés

Szállásdíj áfájának levonhatósága Cégünk székhelye Csongrád megyében, fióktelepe Budapesten található. Értékesítési vezetőnk lakóhelye Pest megyében van, munkaszerződésében munkavégzési helyként a Csongrád megyei székhely szerepel azzal, hogy a feladatköréhez igazodóan az ország egész területén köteles a feladatait ellátni. Munkarendje kötetlen, cégautó biztosított számára. Hetente általában kettő napot tölt a cég székhelyén, más napokon részben partnereket látogat, ügyintéz az ország különböző pontjain, részben a budapesti fióktelepen végzi a munkáját. Amikor a heti két egymást követő napján a székhelyen tartózkodik, nem utazik mindkét nap haza, hanem a cég finanszírozza a cég nevére szóló számla alapján a szállásdíját. Kérdésem, hogy ezen szállásdíj áfatartalma levonásba helyezhető-e? Mennyiben változik a szállásdíj áfalevonhatósága, ha a munkaszerződésben munkavégzési helyként nem a székhely van megnevezve, hanem egész Magyarország területe? (Munkajogilag ez is megfelelő.) Tulajdonképpen az ország legtöbb megyéjében megjelenik bizonyos gyakorisággal, és havi szinten több időt tölt a székhelyen kívül, mint a székhelyen. Másik középvezetőnk szintén Pest megyei lakóhellyel, hasonló munkarendben és területi elosztásban végzi a munkáját, de a munkaszerződésében munkavégzési helyként a budapesti telephelyünk van megnevezve. Esetében hogyan alakul a szállásdíj áfájának levonhatósága?

Idegenforgalmi adó Kérdés

Tisztelt Szakértők! Cégünk külföldi páciensek részére fogorvosi ellátást nyújt. A pácienseket a kezelések időtartamára a cégünk által bérelt apartmanban szállásoljuk el. A szálláshelyért a páciens nem fizet külön díjat, annak értéke benne foglaltatik a fogászati kezelés díjában. Kérdésünk az, hogy a páciensek által a cég által bérelt apartmanban töltött napok után kell-e társaságunknak idegenforgalmi adót fizetni? Továbbá amennyiben az önkormányzat a szállásdíj százalékában állapítja meg az adó mértékét, és a páciens nem fizet szállásdíjat külön, kell-e társaságunknak IFA-t fizetnie és bevallania? Válaszukat előre is köszönöm

Fizetővendéglátás kifizetői levonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. elküldi a munkavállalóit egy fizetővendéglátó magánszemélyhez pihenni. A kft. fizeti ki a szállásdíjat. Kell-e a fizetővendéglátótól (szállásdíjból) személyijövedelemadó-előleget levonni? Hogy működik ez tételes átalányadózó esetében? Köszönöm!

Kifizetett, le nem lakott éjszaka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfél airbnb keretén belül adja ki a lakását. A vendég kifizeti az airbnb-nek a szálláshely díját, de nem jelenik meg. Abban az esetben, ha a vendég a lemondási idő előtt nem mondja le a kifizetett szállást, akkor a tulajdonos a díjat nem téríti vissza. Hogyan kell az ilyen kifizetett, de fel nem használt éjszakákat kiszámlázni? Milyen áfakulccsal kell kiállítani a számlát? Köszönettel: Bereczky Réka

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink