105 találat a(z) szállás cimkére

Adóköteles természetbeni juttatás vagy könyvvizsgálati díj? Kérdés

A könyvvizsgáló céggel kötött megállapodásunk értelmében kötelesek vagyunk a könyvvizsgálati díjon felül megfizetni a kapcsolódó járulékos költségeket is – szállás, utazás, étkezés. A számlán ezeket "Járulékos költségek" megnevezéssel, a főtevékenység áfakulcsával számlázza felénk a könyvvizsgáló. Adóvizsgálat során az ellenőrök bekérették ezen költségek részletezését – korábban ezt a könyvvizsgáló nem mellékelte a számlához, mi sem kértük, neki egy excel táblázatban vannak gyűjtve –, és az étkezésre jutó részt természetbeni juttatásnak minősítve adóhiányt szándékoznak megállapítani. Véleményünk szerint jelen esetben az étkezés elvesztette önálló tevékenység jellegét; mi nem étkezést rendeltünk meg és biztosítottunk a magánszemélyek felé. A szerződés tartalma a könyvvizsgálatról szólt, a járulékos költségeket is könyvvizsgálati díjként kezeltük és könyveltük. Cégünk sem munkáltatóként, sem kifizetőként nem áll kapcsolatban az étkezési szolgáltatást igénybe vevő magánszemélyekkel. Az Art. szerint ugyan kifizető az is, aki nem közvetlenül, hanem megbízottja útján nyújtja az adóköteles szolgáltatást, de ott megbízottként a postát és hitelintézetet nevesíti a törvény. Mi étkezési szolgáltatást nem rendeltünk meg és nem "bíztunk meg" ennek megrendelésével a könyvvizsgálót sem. Szakmai véleményüket szeretnénk kérni a fenti ügyben: adóköteles természetbeni juttatást fizettünk, vagy könyvvizsgálati díjat?

Szállásnyújtás dolgozónak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk a távol lakó, napi bejárást vállalni nem tudó dolgozóinak kialakított szobákat az egyik ingatlanon (az ingatlan raktárépület, abból kerültek leválasztásra a szobák). Vásároltunk ágyat, szekrényt, ágyneműt. Kérdésem, hogy ezek az eszközök természetbeni juttatásnak minősülnek-e, az áfa visszaigényelhető-e. A szállásért semmilyen díjat nem számolunk fel. A szobák nincsenek ellátva egyedi villanymérőkkel. Ki kell-e mutatni külön az általuk használt áramot, ha igen milyen módon? Válaszukat előre is köszönöm.

EU-s konferencia áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk munkavállalói nagyon sokat járnak külföldi szakmai konferenciákra (jellemzően uniós tagországokba). A kérdésem ezek áfatartalmának helyes meghatározásához kapcsolódik: Az áfatörvény 42. §-a szerint ha oktatási, továbbképzési célú a rendezvény, akkor a teljesítési hely az, ahol a konferenciát tartják. Tehát ilyen esetben ez áfa területi hatályán minősülő szolgáltatás? Nem kell áfát bevallani Magyarországon? Az áfa bevallásában ezt szerepeltetni kell valamelyik sorban? A számlán a konferenciaszervező adóalany közösségi adószáma is szerepel. Az ehhez járulékosan kapcsolódó – más cég által kiszámlázott – szállásra kell felszámítani áfát? Várom szíves válaszát.

Amit a kiküldetés, szakmai út elszámolásáról tudni érdemes Cikk

Olvasónk a következőket kérdezte: Egy kft. minden alkalmazottja 3 napos szakmai úton vesz részt Ausztriában, az utazás a kft. tulajdonában lévő gépjárművekkel történik. A programban több szakmai kirándulás szerepel, melyhez kapcsolódóan a belépőket, az étkezést és a szállást a kft. fizeti. Hogyan számolhatók el ezek a költségek? Melyiknek van adóvonzata, melyiknél vonható le az áfa? Kiküldetésnek minősül-e? Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.

Szállásszolgáltatás igénybevétele Kérdés

Több (5) napon keresztül foglalkoztatott alkalmi munkavállalónak lehet-e szállást biztosítani? Az így biztosított szállásköltség kifizetése milyen terheket ró a vállalkozásra? A szállásköltség elszámolható-e a vállalkozás érdekében felmerült költségek között?

Csökkenhet a forgalmi adó a hazai szálláspiacon Cikk

Noha folyamatosan bővül a turizmus, és a hazai szállodák mostanra régiós viszonylatban is több helyet léptek előre versenyképességben, az európai viszonylatban is magas, 18 százalékos magyarországi áfakulcs rontja a piaci szereplők jövedelmezőségét – mondta a pénteki Magyar Időknek Könnyid László, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.

Külföldi vendég Kérdés

Tisztelt Szakértők! Magyarországi kft. egy külföldi gyártó termékeit forgalmazza. Egy többnapos rendezvényen regisztrált a kft., ahol kiállították a forgalmazott termékeket, és a rendezvényre a külföldi gyártó küldött Magyarországra közreműködőket. A kft. biztosította számukra a szállást, melyről cégnévre szóló számlát kapott. Elszámolható-e költségként a szállás díja? Levonásba helyezhető-e a szállás áfája? Szükséges-e utána szja-t és ehót fizetni?

Áfa-regisztráció és adószám belföldi foglalkoztatáshoz együtt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországon áfa-regisztrált külföldi cég az áfa-adószámmal párhuzamosan regisztráltathatja magát foglalkoztatási céllal is? Az áfa-regisztrációs adószámon nem lehet foglalkoztatni, külön adószám tartozik hozzá. A kettő futhat párhuzamosan? Szintén ide kapcsolódó kérdés, hogy amennyiben a külföldi cég dolgozóinak szállást (lakás) bérel, mert azok távol laknak a munkavégzés helyétől vagy külföldiek, ezzel a bérléssel már letelepedettnek minősül? Bolgár cégről van szó. Előre is köszönöm válaszát!

Áfa területi hatályán kívüli szállásszolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk mexikói szállást tervez értékesíteni magyar magánszemélyek részére. 1/ Amennyiben ehhez a szállást egy német adóalanytól vásároljuk meg, kell-e a német adóalanytól beszerzett mexikói szállásra EU-s szolgáltatás igénybevétele címén áfát bevallanunk és befizetnünk, vagy tekintettel a tényleges teljesítés (Mexikó) helyszínére, az az áfa területi hatályán kívül esőnek minősül, és nem terheli áfafelszámítási kötelezettség a beszerzett szolgáltatást? Amennyiben fel kell számítani az áfát, akkor a továbbértékesítésre tekintettel levonásba is helyezthető-e? A magánszemélyek részére áfa felszámításával kell értékesítsük a mexikói szállást, vagy adómentesen értékesíthető? 2/ Változna-e az áfa megítélése, ha a szállást közvetlenül mexikói partner adóalanytól szereznénk be? 3/ Amennyiben utazási csomag részeként kerülne a szállás értékesítésre, úgy más megítélés alá esik-e az áfa felszámítása tekintetében a közösségi vagy a harmadik országbeli adóalanytól beszerzésre kerülő szállás? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Munkásszállás: mikor adómentes, mikor nem? Cikk

A személyi jövedelemadóról szóló törvény munkásszálláson történő elhelyezés formájában adómentes juttatási lehetőséget biztosít a munkahelyüktől távoli lakóhelyű magánszemélyeket foglalkoztató munkáltatók részére. A kedvező lehetőséggel élni kívánó cégek azonban több aggályoskodó kérdést is felvetettek a néhány soros bekezdésbe tömörített szabály helyes értelmezésére vonatkozóan. Utánajártunk az illetékes minisztériumi álláspontnak.

Belföldi kiküldetés Kérdés

Társaságunk tevékenységét az ország egész területén végzi. A feladatok egy részét a társaság munkavállalói végzik el. A munkavállalók munkaköri leírásában a munkavégzés helyeként Magyarország egész területe került megjelölésre, a munkaidő pedig heti 40 órában került meghatározásra. A munkavállalók a legtöbb esetben a lakó/tartózkodási helyükről indulva keresik fel a helyszíneket, így van, hogy egy-két hét alatt csak 1 munkanapot töltenek a társaság székhelyén. Utazás a társaság tulajdonában álló gépjárművel történik. Kérdéseink a következők: A fenti körülmények esetén a munkavégzés A) belföldi kiküldetésnek minősül-e vagy tekinthetjük úgy, hogy B) a különböző helyszínekre utazások munkába járásnak minősülnek, esetleg lehetséges-e C) változó munkahelyen történő munkavégzésnek minősíteni? A) Amennyiben kiküldetésnek minősül: akkor folyamatos kiküldetésnek számít-e? szükséges-e minden esetben elrendelni a kiküldetést vagy elegendő azt egyszer megtenni például a munkaköri leírásban? Amennyiben el kell rendelni, akkor elegendő heti/havi megbontásban azt elkészíteni? Napidíj kifizetése mely esetekben szükséges? B) Amennyiben munkába járásnak minősíthető, abban az esetben van-e ezzel kapcsolatos adminisztratív kötelezettsége a társaságnak? C) Amennyiben változó munkahelyen történő munkavégzésnek minősíthető, hogyan, milyen formában lehetséges az utazásokkal kapcsolatos esetlegesen felmerülő szállás és étkezési költségek rendezése a munkavállalók számára (például költségtérítéssel)?

Szép bevételekre számítanak a belföldi turizmusban az idén is Cikk

Növekedési rekorddal zárta a tavalyi évet a belföldi turizmus, 15 százalékkal nőtt 2017-ben, a vendégéjszakák 70 százaléka 1-2 napra szólt a Szállás.hu átfogó éves elemzése szerint.

Szállás Kérdés

Tisztelt Cím! Kérdésem lenne: a szállás bevétellel szemben milyen költségek számolhatók el? Továbbá a 2018. január 01-jétől bevezetett turizmusfejlesztési hozzájárulás adószámmal rendelkező magánszemélyre vonatkozik-e?

Panzió csomagszolgáltatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy panzió alkalmanként úgynevezett csomagban nyújtja a szállásszolgáltatást, ami azt jelenti, hogy a szálláson kívül biztosít még félpanziót, masszázst, spa részlegének használatát, tehát olyan szolgáltatásokat, amelyek a szállás áfakulcsától eltérő kulccsal adóznának önmagukban. Kérdésként merült fel, hogy a számlában egy összegben megy a szállásszolgáltatás áfakulcsával (főszolgáltatásnak tekintve a szállást és járulékos szolgáltatásnak a többit), vagy a szolgáltatásokat külön részletezni kell a saját adókulcsukkal? Válaszát előre is köszönöm.

Elutazik szilveszterkor? Ezek a legkedveltebb célpontok Cikk

Sorrendben Budapest, Eger és Szeged vezeti a legnépszerűbb belföldi úti célok rangsorát szilveszterkor a Szállás.hu adatai szerint, a külföldre utazók közül a legtöbben a lengyelországi Zakopanét és Krakkót, valamint Pozsonyt választják.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink