97 találat a(z) szállás cimkére

Szja törvény 7. § (1) q) pont Kérdés

Tisztelt Címzett! A személyi jövedelemadóról szóló törvény 7. § (1) q) pontja alapján a jövedelem kiszámításánál nem veendõ figyelembe a: q) a hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó utazási jegy ellenértéke, ideértve a szokásosan a jegy árában felszámított étkezés ellenértéke is, továbbá a hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó szállás ellenértéke, ideértve a szokásosan a szálláshely árában felszámított reggeli étkezés ellenértékét is; Kérdésünk az lenne, a) hogy amennyiben egy szálláshely kizárólag reggelivel értékesít szobákat, azaz a szálláshely bármilyen helyen feltüntetett árában kivétel nélkül a reggeli ára is benne foglaltatik, akkor az a tény, hogy a reggeli külön tételként szerepel a számlán, kiveszi-e az adómentes körbõl a reggelit? Máshogy fogalmazva, alkalmazható-e a q) pont az esetben, ha a végszámlán a reggeli külön tételként szerepel, de a szobaár a reggelit minden esetben tartalmazza? b) amennyiben a q) pont alkalmazható ilyen esetben, úgy a reggelire rakódó felszolgálói díjra vonatkozik-e a q) pont? Másként fogalmazva, a reggeli árában kötelezõen szereplõ felszolgálói díj is osztja-e a reggeli sorsát adózási szempontból? Üdvözlettel: Szilágyi Pál

Sportrendezvény juttatásainak és bevételeinek elszámolása Cikk

Sportegyesület sportrendezvényen étellel és itallal kínálja versenyzőit és meghívott vendégeit. Díjakat oszt, szállásköltséget fizet, illetve fizettet. E témakörben több kérdést is kaptunk, melyekre Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló és Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Sportegyesület versenyruházat, vendéglátás 1. rész Kérdés

Tisztelt Válaszadó! Sportegyesület az alapító okiratában meghatározott célokkal összefüggésben sporteseményeket szervez és más sportszervezetek által szervezett versenyeken vesz részt. Amikor a szóban forgó egyesület rendez akár hazai, akár nemzetközi versenyt, akkor az oda meghívott vendégeknek (polgármester, külföldi versenyző, író stb.), valamint a bíróknak, segítőknek biztosít pogácsát, szendvicset, frissítő italokat. Catering szolgáltatást rendel meg. A versenyeken nyertes indulók érmet, kupát, oklevelet kapnak. Hazai és nemzetközi versenyekre a versenyzők a versenykiírásban szereplő ruházatban kötelesek megjelenni. Ez általában az egyesület logójával ellátott ruházatot jelenti. A pólókat, nadrágot stb. az egyesület megvásárolja, majd nyomdai úton ellátja a logóval. Ezeket térítésmentesen átadja a versenyzőknek, mert ebben kötelező a megjelenés. Az egyesületi tagok éves és havi tagdíjat fizetnek. A sportegyesület csak és kizárólag a sporttevékenységgel kapcsolatos tevékenységet végez, egyéb, a sporthoz nem kapcsolódó tevékenysége nincs. Tagdíjakból,támogatásokból és pályázaton nyert pénzekből finanszírozza a terembérleteket, az edzőket és minden, fent felsorolt javakat. Kérdések: ezen rendezvények során a különböző szolgáltatások juttatások adózásával kapcsolatos. 1. a sporteseményen résztvevő egyesületi tagok szállás- és étkezési költsége (tagsági díjat fizetnek, versenyzők) – ezt a költséget az egyesület fizeti. Kérdés: adómentesen elszámolható ez a juttatás?

EU-s szolgáltatás igénybevételének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk utazásközvetítéssel foglalkozik, de most felmerült, hogy egyedi esetekben kisebb utazási csomagot is összeállítana. Ha például egy német utazásszervezőtől veszünk repülőjegyet Dominikára, és egy szállást foglalunk szintén Dominikába, egy osztrák irodától, akkor tudomásom szerint ez már utazási csomagnak minősül. Kérdésem, hogy ebben az esetben a repülőjegy után kell-e magyar áfát felszámítanunk közösségi szolgáltatás igénybevétele címén, illetve hogy a szállás után kell-e áfát felszámítani? A repülőjegy általános esetben áfa hatályán kívüli, illetve a szállás is az lenne, mivel harmadik országban teljesül. Ha viszont ebben az esetben (az utazási csomagra tekintettel) áfát kellene felszámítani utánuk, akkor ez a költségeinket 27 százalékkal növelné, hiszen levonási jog viszont álláspontom szerint egyáltalán nem kapcsolódna hozzájuk, mivel az utazásszervezés árrés adózás alá esik. Kérem, hogy ha egyéb lényeges körülmény is van az adózás (áfa) tekintetében, amivel számolnunk kell, akkor azt is szíveskedjen leírni. Köszönettel: Csizmadia Lajos

Kft. Németországba számláz ki ott elvégzett munkát Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. burkoló munkát vállal Németországban. A kft. alkalmazottja végzi el a munkát kiküldetési rendelvénnyel. - a kft. euróban számláz a német cégnek áfamentesen kell számláznia az unióban végzett munka miatt - az alkalmazott forintban kapja meg a munkabérét ezt havonta a 08-as bevallásban jelenteni kell?Kiküldetés címén mennyi napidíjat kell fizetni az alkalmazottnak, ez adómentes-e? Szállás stb. elszámolható-e költségként? - kell-e még a fentiekkel kapcsolatban valamire figyelni? Köszönöm a segítségét.

4 milliárd forint! A SZÉP-kártyások még mindig ennyi pénzen csücsülnek Cikk

Két hónapjuk van még a SZÉP-kártyák tulajdonosainak a 2015. évi feltöltésekből maradt összegek elköltésére – hívja fel a figyelmet közleményében a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) keddi MTI-nek küldött közleményében.

Bizományosként saját nevében értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk egy szlovák cég bizományosaként belföldön saját nevében értékesítést végez egy Budapestről induló és érkező, Németországban zajló motoros túrához. A túra Németországban zajlik, a szállás, étkezés és egyéb költségek is ott merülnek fel. A vevők magyar állampolgárságú magánszemélyek és magyar adószámú társaságok. Kérdésünk: a társaságunk által értékesített részvételi díj áfa szempontjából hogyan adózik? Válaszát előre is köszönjük!

Szállásköltség adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. szlovák állampolgárt alkalmaz magyarországi székhelyű vállalkozásában. A kérdéseim a dolgozóval kapcsolatosan felmerülő szállásköltségekkel kapcsolatosak: 1. A cseh központban volt kiküldetésben a dolgozó betanításon. Az ezzel kapcsolatos hotel költségről a munkáltató nevére kiállított számlával rendelkezünk. Ez a költség adómentesen elszámolható, ha jól tudom, mint a kiküldetési költség része? 2. A dolgozó megfelel a 2017-től adómentesen adható albérlet támogatás feltételeinek: 60 kilométernél messzebb lakik, 1,5 óránál hosszabb az utazási ideje, nincs és nem is volt ingatlana közelebb 12 hónapon belül. Tehát adható a támogatás a munkáltató által. Viszont január hónapban nem albérletben lakott a munkavállaló, hanem átmenetileg hotelben kellett tartózkodnia. Ez a költség is fedezhető az említett támogatásból? Ha a hotel költsége magasabb az adható összegnél, akkor a különbség hogyan adózik, minek minősül? És decemberre hogyan adózik az ilyen jellegű juttatás, a hotel költsége? Előre is köszönöm a segítségét!

Vadászat áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság külföldiek vadásztatását végzi. A vadászok részére a vadászati szolgáltatás mellett szállást és étkezést is biztosít. Egyes esetekben a külföldi magánszemély, más esetekben külföldi társaság a megrendelő. Kérdéseim az áfa kezelésére vonatkoznak. A komplex szolgáltatásnyújtás esetében mikor kell áfát felszámítani és mikor fizeti a szolgáltatást megrendelő az áfát az alábbi esetekben: 1.) EU-s magánszemély, 2.) harmadik országbeli magánszemély 3.) EU-s társaság 4.) harmadik ország társasága a megrendelő, illetve a szolgáltatás igénybevevő. Kérdésem továbbá, ha az ügylet magyarországi teljesítési helyű és az áfát fel kell számítani, akkor azt a külföldi partner visszaigényelheti-e? Üdvözlettel

Szállásadás egyéni vállalkozóként Kérdés

Egyéni vállalkozó év közben bővítette tevékenységi körét és szállás kiadásával is foglakozik, melyről számlát állít ki. Az idegenforgalmi adót feltünteti a számlán. Az ebből származó bevétele hogy adózik? Van egyéb adatszolgáltatási bevallási kötelezettsége ezzel kapcsolatban? Előre is köszönöm.

Tábor szervezése Kérdés

Egy bt. szabadidő- és sporttevékenység keretében oktatási célból tábort szervez. A résztvevők által fizetendő díj tartalmazza a szállás és élelmezés költségét is. Hogyan kell számláznia a társaságnak, hogy a biztosított szállás és étkezés miatt ne keletkezzen adófizetési kötelezettség?

Külföldi szállásdíj továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két magyar adóilletőségű kft. németországi üzleti tárgyalásokra kiküldi munkavállalóit (2, illetve 3 főt). A szállás -és az útiköltségeket az egyik kft. rendeli meg és fizeti ki, majd a szakmai program után szeretnének elszámolni a felmerülő költségekkel, a költségek továbbszámlázásával. A befogadott külföldi szállásszámlán német áfa, míg a repülőjegyek számláján a magyar utazásszervező számláján nem szerepel magyar áfa (mentes). Az lenne a kérdésünk, hogy a kiállítandó számlán kell-e áfát feltüntetni, és ha kell, milyen kulcsot? A két kft. között nincsen szerződéses megbízás, tehát nem járulékos költségről van szó.

Másnak fizetett útiköltség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: Egy társaság speciális eszközöket forgalmaz, amit csak bizonyos szakképzettségű emberek tudnak működtetni. A társaság tagjai/alkalmazottai között nincs ilyen megfelelő végzettségű szakember, de alapvetően nincs is rá szükség, hiszen a társaság kereskedelmi tevékenységet folytat. Azonban amikor egy új fejlesztés jelenik meg valamelyik ország piacán az adott szegmensben, akkor a cég eljuttat egy olyan megfelelő végzettségű (adott területen dolgozó, de nem a cégnél jogviszonyban álló) személyt a bemutató konferenciára, aki a saját cégénél, ahol alkalmazásban áll és valójában dolgozik ezen a speciális területen, be tud számolni hasonló szakértelmű munkatársainak, illetve a managementnek arról, hogy ez az új fejlesztés szakmailag mennyiben jobb/másabb, mint az eddigiek, vagyis ha rendelnének belőle a kereskedő társaságtól, akkor milyen előnyökhöz jutnának a munkájukban. Ennek a személynek a kereskedő cég kifizeti a konferenciaköltségét, a repülőjegyét, szállását stb., minden olyan költségét, mely a konferencia időtartama alatt felmerül. Kérdésem az lenne, hogy a társaság levonhatja-e ezeknek a felmerülő szolgáltatásoknak/termékeknek az áfáját, illetve elszámolhatja-e saját könyvelésében ezeket a költségeket? Kell-e utána valamilyen közterhet fizetni? Jelent-e ez a magánszemélynél bármilyen adózandó bevételt?

Iroda átalakítása Kérdés

Tisztelt Cím! A cég a tulajdonában lévő, jelenleg székhelyként bejelentve, irodaként használt lakást szeretné átalakítani úgy hogy ott a vidéken lakó dolgozók hétköznap lakhassanak. Kell-e a dolgozóktól ezért havi lakbért kérnie a cégnek/ha nem kér, milyen adóvonzata van/illetve ha kér, akkor milyen adóvonzata van a cégnél és a dolgozónál? A cégnek természetesen lesz új székhelye irodája. Válaszukat előre is köszönöm. P. Márta 70-3872719

Önkéntes munka: itt a lista, milyen juttatás adható a jótékonykodóknak Cikk

Egyre elterjedtebb Magyarországon is az önkéntes munkavégzés. Már a Központi Statisztikai Hivatal öt évvel ezelőtt végzett felmérése idején is a lakosság 40 százaléka vallotta, hogy be szokott kapcsolódni önkéntes tevékenységbe, az azóta megszaporodó kezdeményezések (például a hátrányos helyzetű térségekben élők, a hajléktalanok, a menekültek megsegítése) esetén is úgy tűnik, egyre többen ajánlják fel segítségüket. Cikkünkben összefoglaltuk az önkéntesek foglalkoztatására, és részükre nyújtható adómentes juttatásokra vonatkozó alapvető szabályokat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink