80 találat a(z) repülőjegy cimkére
Költségtérítés magánszemély részére
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk magánszemélyektől vásárol lakásokat továbbértékesítési, bérbeadási céllal. Az eladók között vannak külföldi illetőségűek is. Ha cégünk vállalja a külföldi eladó ide utazásának költségtérítését (repülőjegy, szállás), hogy az üzlet létrejöhessen, annak milyen adó/járulék vonzatai vannak a cég részére. Köszönöm!
Kivás vállalkozás ügyvezető családtagjai részére nyújtott juttatás
Kérdés
Egy kiva hatálya alá tartozó magyarországi leányvállalat ügyvezetője és családja (feleség és gyermekek) meghívást kapott az amerikai anyacég Atlantában tartandó rendezvényére. Az ügyvezető a repülőjegyeket a vállalkozás számlájáról fizette. Kérdésem, hogy a családtagok repülőjegyköltsége után milyen adófizetési kötelezettség keletkezik, illetve érinti-e ez a kivaalapot?
EU-s szolgáltatás igénybevételének áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk utazásközvetítéssel foglalkozik, de most felmerült, hogy egyedi esetekben kisebb utazási csomagot is összeállítana. Ha például egy német utazásszervezőtől veszünk repülőjegyet Dominikára, és egy szállást foglalunk szintén Dominikába, egy osztrák irodától, akkor tudomásom szerint ez már utazási csomagnak minősül. Kérdésem, hogy ebben az esetben a repülőjegy után kell-e magyar áfát felszámítanunk közösségi szolgáltatás igénybevétele címén, illetve hogy a szállás után kell-e áfát felszámítani? A repülőjegy általános esetben áfa hatályán kívüli, illetve a szállás is az lenne, mivel harmadik országban teljesül. Ha viszont ebben az esetben (az utazási csomagra tekintettel) áfát kellene felszámítani utánuk, akkor ez a költségeinket 27 százalékkal növelné, hiszen levonási jog viszont álláspontom szerint egyáltalán nem kapcsolódna hozzájuk, mivel az utazásszervezés árrés adózás alá esik. Kérem, hogy ha egyéb lényeges körülmény is van az adózás (áfa) tekintetében, amivel számolnunk kell, akkor azt is szíveskedjen leírni. Köszönettel: Csizmadia Lajos
Magánszemély nevére szóló szállásszámla
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy intézményünknél tartandó előadás megtartására külföldi illetőségű magánszemély érkezik, aki a saját nevére kéri és ő maga is fizeti meg a belföldi szállásáról szóló számlát, megkaphatja-e intézményünktől költségtérítésként (tehát a szükséges A1 és illetőigazolások nélkül) a teljes szállásköltség összegét? Mi az eljárás akkor, ha belföldi munkavállalónk külföldre utazik az intézmény érdekében előadást tartani és a repülőjegy számlája és a szállodaszámla is az ő nevére szól? Ebben az esetben kifizethetjük a belföldi magánszemély részére költségtérítés címén adó- és járuléklevonások nélkül a teljes utazási és szállásköltség összegét? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: B. Gy.
Költségelszámolás számla nélkül
Kérdés
Ryanair légitársaságtól a cég bankkártyás fizetéssel repülőjegyet rendelt. Számlát vagy számlát helyettesítő okmányt nem kaptunk, kérésünkre az alábbi válasz jött: a Ryanair Írorszában bejegyzett légitársaság, áfás számlát nem áll módunkban kiállítani, mivel nem köteles a magyar adótörvényeknek megfelelni. A visszaigazoló e-mailt tudom mégegyszer elküldeni". Kiküldetési rendelvénnyel el tudom számolni a repülőjegyet költségként? Segítségüket köszönöm.
Katás egyéni vállalkozónál bevételnek számít-e?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, katás adózó, közösségi adószámmal rendelkező magyar adóalany szolgáltatást számlázott egy szintén közösségi adószámmal rendelkező spanyol cégnek. A szerződésben átvállalták a repülőjegyének, taxi és étkezési díjának is a térítését az elvállalt munkadíjon felül, melyet számlázni is kértek a magyar vállalkozótól. Kérdésem, hogy a fenti tétel bevételnek számít-e a 2016.06.16-ai katatörvény módosítás alapján, miszerint "nem számít a kisadózó vállalkozás bevételének a költségek fedezetére vagy fejlesztési célra folyósított támogatás"? A magyar adóalanynak kell-e névre szóló számlával rendelkezni a repülőjegyről és ezen költségeiről, amennyiben ez a költségekre kapott támogatásnak minősíthető? Köszönöm válaszát
Katás egyéni vállalkozónál bevétel-e?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, katás adózó, közösségi adószámmal rendelkező magyar adóalany szolgáltatást számlázott egy szintén közösségi adószámmal rendelkező spanyol cégnek. A szerződésben átvállalták a repülőjegyének a térítését az elvállalt munkadíjon felül, melyet számlázni is kértek a magyar vállalkozótól. Kérdésem, hogy a fenti tétel bevételnek számít-e a 2016.06.16-ai katatörvény módosítás alapján, miszerint "nem számít a kisadózó vállalkozás bevételének a költségek fedezetére vagy fejlesztési célra folyósított támogatás"? A magyar adóalanynak kell-e névre szóló számlával rendelkezni a repülőjegyről, amennyiben ez a költségekre kapott támogatásnak minősíthető? Köszönöm válaszát!
Repülőjegy – áfabevallás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Havi rendszerességgel szoktunk repülőjegyet venni, mert a társaságnak van Németországban is telephelye. Általában csak a visszaigazolások vagy a kártyás fizetések alapján lehet könyvelni, mert egyéb bizonylatot nem küldenek. Ezért eddig nem is szerepeltettem az 65-ös bevallásban. Most viszont a Lufthansa olyan visszaigazolást küldött, amelyen szerepel a cégünk adószáma is. Ez esetben be kell tennem az áfabevallásba vagy eddig is be kellett volna? Viszont, ha a 17-es soron szerepeltetem, akkor az A60-asban nem jelenik meg. Vagyis nem kell tételesen lejelenteni? Ehhez kérném segítségét, hogy mi a helyes megoldás. Válaszát előre is köszönöm.
Hazautazás költségtérítése külföldi munkavállaló részére
Kérdés
Külföldi munkavállalónk állandó bejelentett lakcíme változatlanul külföldön található. Bizonyos időközönként - előreláthatólag negyedévente egy alkalommal - hazautazna családjához, amely utat repülőgéppel tenné meg. A cég hajlandó kifizetni számára a repülőjegyek oda-vissza útra szóló árának 100 százalékát. Kérdés: meghaladhatja-e a cég a Nemzetgazdasági Minisztérium által adott évre meghatározott költségtérítés felső korlátjának összegét? Amennyiben igen, a hazautazás teljes költsége továbbra is adómentesen adható a munkavállaló részére mind a munkavállaló, mind pedig a munkáltató szempontjából, és a cég a teljes összeget a vállalkozás érdekében felmerült költségnek tekintheti-e? Ha nem adómentes, akkor a felső korlát és a juttatott összeg közötti különbözetre kell csak adót fizetni vagy a teljes összegre? Milyen adóterheket jelent ez akár a munkavállaló, akár a munkáltató számára?
Családtag utazási költség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egyik alkalmazottja hivatalos minőségben utazik, az utazásra családtagja is elkíséri magánjelleggel. A számlákat (szállás és repülőjegy) cégnévre rendeljük, és fizetjük előre, majd továbbszámlázzuk részére a családtagra vonatkozó költségeket. Tartozásának pénzügyi rendezése a következő fizetéséből történő levonással 30 napon belül megoldható. Nem jellemző a fenti lehetőség a cég többi dolgozója esetén. Adózási szempontból megfelelő, ha a számlákat közvetített szolgáltatásként egyszerűen továbbszámlázzuk (nem tevékenységünk az utazásszervezés). Esetleg taonövelő a tétel, vagy áfával, egyéb adóval terhelt? Válaszát köszönve!
Külföldről való hazautazás
Kérdés
Egy magyar kft. olaszországi cégtől kapott megbízást, amit úgy tudott teljesíteni, hogy az egyik munkavállalóját három hónapra elküldte Olaszországba a feladat ellátására. A cég munkatársa hétvégente repülővel hazautazott a családjához. A repülőjegyek árát a munkáltatója megtérítette részére. A repülőjegyekkel elszámolt. Szeretném megkérdezni, hogy a munkavállalónak kell-e személyi jövedelemadót fizetni ezen bevétele után? Előre is köszönöm a választ.
Repülőjegy és szállásköltség továbbszámlázásának áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tárgyi adómentes tevékenységet végző belföldi adóalany oktatási intézmény (havi áfabevallásra kötelezett) éves rendes vezető testületi ülését a fenntartó intézmény kuratóriumi tagjai részvételével Németországban tartotta (német érdekeltségű intézményről lévén szó). A fenntartó szintén belföldi adóalany. Az oktatási intézmény a fenntartó részére tovább kívánja számlázni az általa viselt, de a fenntartót illető német szállodai szállásköltséget és a repülőjegyet. A német szálloda német áfával, a repülőjegyet pedig egy magyar utazásközvetítő cég nemzetközi személyszállításra tekintettel áfamentesen állította ki az oktatási intézmény nevére. Kérdésem, helyes-e az eljárás, ha az oktatási intézmény áfamentesen számlázza tovább a fenti költségeket? Ha nem, hogyan kell szabályosan eljárnia? Tisztelettel: B.Gy.
Utazás Kínába
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi cég vásárolt repülőjegyet Kínába történő kiutazás alkalmával egy németországi cégnek is, mivel a két cég vezetői együtt utaztak. A repülőjegyet a magyarországi cég fizette, majd átszámlázta a németországi cégnek. Kérdés: az átszámlázás áfamentesen történt, ezt a bevételt az áfabevallásban kell-e szerepeltetni? Ha igen, melyik sorában kell? Előre is nagyon szépen köszönöm.
Így változik az áfatörvény 2016-tól
Cikk
Az őszi adócsomag az áfatörvényben módosítana az időszakos elszámolás, a csoportos adóalanyiság és a repülőjegy számla néhány előírásán.
Repülőjegy, de nem lett kiküldetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérem a segítségüket, hogy hogyan kell elszámolni és könyvelni, ha a cég megvette a repülőjegyet a dolgozójának kiküldetés céljából, de a dolgozó megbetegedett, és nem tudott elmenni. Sajnos nem térítették vissza a repülőjegyet még részben sem.