74 találat a(z) pénztár cimkére

Tőkekivét könyvelése bírósági végzés miatt Kérdés

Az adóhatóság vizsgálatot indított egy egyéni vállalkozóval szemben, az ügy bíróság elé került. A végzés szerint a bíróság azt állapította meg, hogy nem tekinti igazoltnak a pénztárkönyvben 2010. évben szereplő tőkekivétet. Ez alapján a tőkekivét összegének még mindig benne kell lennie az egyéni vállalkozás pénztárában. Hogyan könyveljük le helyesen ezt a tételt? Visszamenőleg 2010-től javítsuk ki minden év pénztár egyenlegét, vagy mivel 2017-ben emelkedett jogerőre, a 2017-es egyenleget növeljük meg, és külön nyilvántartásban vezessük le a korábbi évekre visszamenőleg?

Kiva pénztár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha jól tudom, akkor a kivában a pénztár záró egyenlegét kell összevetnem a mentesített keretösszeggel, és amennyiben nagyobb a záró egyenleg a mentesített keretösszegnél, kivával le kell adózni. Megtehetem-e, hogy év közben folyamatosan magasabb pénztáregyenlegem van, mint a mentesített rész, majd év végén elszámolási előleget adok ki a pénztárból? Így a záró egyenlegemet a mentesített összeg alá viszem, és ezáltal nem nem fizetek kivát? Köszönöm.

Kiva adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kiva adózással kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy a pénztár mentesített keretösszeg számításánál, ha a társaság 2018-ban belép a kivába, és belépésekor 3 millió forint a pénztára, akkor a későbbi években, amikor számítja a mentesített keretösszeget, szintén figyelembe veheti a számításkor ezt a 3 millió forintot, ha egyébként a tárgyévi bevétel 5%,-és 1 millió forint mentesített összegnél magasabb a pénztára? Kiva adózásnál milyen tőkeműveletek merülhetnek fel? Köszönöm válaszukat!

Kiva pénztár mentesített értéke Kérdés

Kiva-alap meghatározásában szeretném a segítségüket kérni. 2018. évben új kiva belépőként szeretném a pénztár mentesített értékét megállapítani. Olvasatomban az első évben a kiva időszak előtti teljes pénztárértéke mentesül a kiva alapja alól. A második évben (2019), mikor már nem új kiva belépő, a mentesített összeg a pénztár növekményére vonatkozik vagy az egyenlegére? Példák: 1. Az első évben (2018) a pénztár nyitó egyenlege 2 000 000 Ft. Ez az összeg a 2018 év végén a mentesített összeg? A bevétel 5 százaléka, de legalább 1 000 000 Ft. Az új belépőnél is figyelembe kell venni, vagy ilyenkor a nyitó (nagyobb összeg) az irányadó? 2. A második évben (2019) nyitó pénztár 2 000 000 Ft, a záró pénztár értéke 2 500 000 Ft. Ebben az évben csak a növekményt kell figyelembe venni, és ennek kell megvizsgálni a mentesített értékét? Ebben az évben a bevétel 5 százalékát, de legalább 1 000 000 Ft-ot, ami mentesített összeg? Ebben az évben, mivel a növekmény kisebb a mentesített értéknél, nem lesz adóalap-növelő tétel? Segítségüket előre is köszönöm

Előző évek bejövő számlái áfatartalmának visszaigénylése 2017-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Egy ügyfél, aki havi áfabevallásra kötelezett több előző évi teljesítésű bejövő számlát most adott át a könyvelési anyagban. A átutalásos számlák bruttó összegének bankból történő kifizetése helyett az előző években – taggal szembeni követelés címén – a pénztárba bevételként le lett könyvelve. 2017. évben a számlák áfatartalma levonásba helyezhető-e, beállíthatók-e az áfabevallásba az előzőekben említett számlák? 2. Előző évek külföldi számlái (hotel, üzemanyag) ebben az évben könyvelhetők-e, mint elkésett számlák? (Ez áfát nem érint) Köszönettel.

Bankkártyát elfogadónál a könyvelés menete Kérdés

Üdvözlöm, Étteremnél lehet bankkártyával is fizetni. Sajnos a kártyával történt fizetés ténye csak a bankszámlakivonatból derül ki számomra, mivel a tulaj nem csatolja a kártyás fizetés bizonylatait.... Egyszer a pénztárgép bevételként lekönyvelem T 3811- K. 911/467. Amikor látom a bankszámlán ott T 3841 -K. 368. Ezt követően az összeget kiveszem a pénztárból T. 368-K. 3811. Így nagyjából jól járok el?

Adókedvezmények sorrendje Kérdés

Az adózó személyi jövedelemadója erejéig igénybe szeretne venni kedvezményeket. Fiatal házasok kedvezménye, gyermek után járó családi kedvezmény. Valamint a patikapénztárnál évi 150 000 forint kedvezményt. Van-e sorrendiség?

Tagi kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben szeretnék segítséget kérni: egy kft. 1993 óta működik, és azóta – ha nem is minden évben, de – nagy összegű tagi kölcsönt halmozott fel. Az lenne a kérdésem, hogy az öt éven túli kölcsönöket valamilyen formában ki lehet vezetni a könyvekből, vagy mindegy, hogy mikori keletkezésű, csak a tag lemondásával szűnik meg? A pénztárban nincs annyi pénz, hogy vissza lehessen fizetni. Végelszámolást lehet indítani, ha van tagikölcsön-állomány? A választ előre is köszönöm.

Alkalmazott felelőssége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy üzletet az alkalmazott hibája miatt a NAV megbüntet, mert hiányos volt a kassza, akkor ezt a büntetést továbbterhelheti a munkáltatót az alkalmazottra? Ha igen, akkor mire hivatkozással? Az Mt. ad erre lehetőséget? A munkaszerződésbe be kell kell írni, hogy ilyen esetben a munkavállalót terheli a felelősség? Válaszát köszönöm!

Több telephely pénztárkezelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. több telephelyen végez palackértékesítést. A telephelyeken a pénzügyi elszámolás havonta egyszer hó végén történik. A társaságnak egy pénztára van, ahová a hónap utolsó napján kerül bevételezésre az eladott áru értéke. Az értékesítésekről a nyugta természetesen az értékesítéskor kiállításra kerül. Helyes-e ez az eljárás, vagy másképpen kellene kezelni ?

Kiva – tagi kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társasági adóalanynak van 2 millió forint tagi kölcsöne. Amennyiben jövőre kiva adóalanyiságot választana, a bevételek további növekedésével számolva vissza tudná fizetni a tagi kölcsönt. 2017-ben már nem növelő tétel a kölcsön visszafizetése. A pénztár mentesített összege 1 millió forint. Tehát, ha 2 millió 900 ezer forintra nőne a pénztára például 2017 decemberére, akkor a tagi kölcsön visszafizetésével „behúzhatja” a pénztárat a mentesített keretösszeg alá, így elvileg lehetősége lenne arra, hogy csak a járulékalapot képező jövedelem után fizesse meg az adót. Úgy vélem, ez jogszerű eljárás. Helyesen gondolom? (Bár a Katv. 20. § (5) a) eddig is úgy rendelkezett, hogy „a pénzforgalmi szemléletű eredményt növeli az adózónak nyújtott hitel vagy kölcsön törlesztése, visszafizetése esetén a hitel vagy kölcsön felvételekor a pénzforgalmi szemléletű eredményt csökkentő tételként elszámolt összeg arányos része” mivel a tagi kölcsönt a társasági adós időszakban nem lehetett növelő tételként figyelembe venni, ezért úgy gondolom, hogy a fentebbi esetre 2017. 01. 01. előtt is ugyanolyan szabályozás vonatkozott.) Köszönöm a segítségét!

Alkalmi munkavállaló díjának kifizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tájékoztatást kérnék az alkalmi munkavállalók kifizetésére vonatkozóan, különös tekintettel a hétvégi munkavégzésekre. Az alkalmi munkavállalót szombati és/vagy vasárnapi munkavégzésre bejelentették egy cégnél. Törvényesen mikor fizethető ki a nettó bére, ha a munkahelyén hétvégén nem működik pénztár? A munkahelyen nincs jelen a társaság tagja, és más személy sem, aki a pénztár kezelésével akár ideiglenesen is megbízható. Válaszukat előre is köszönöm. Kecskemétiné H Katalin

Tőkeemelés 03. 15-ig Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társaságokra vonatkozó, sürgető feltöltés kapcsán kérdezem: a feltöltés összegét lehet pénztárba fizetni,vagy csak bankszámlára lehetséges?

Törzstőke-emelés Kérdés

A társaság a jelenlegi törzstőkéjét szeretné emelni a meglévő pénztári állományából, tehát nem tagi befizetésekből. Ez lehetséges?

Kassza helyes használata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk kiskereskedelmi bolthálózat. A könyveléssel, árugazdálkodási rendszerrel összekötött kasszáink nem NAV kasszák. Nem történt meg a fiskalizálásuk minden boltunkban működtetünk online kasszát, ahol csak az árbevételt rögzítjük. A nap végén kitöltésre kerül a „pénztárgép napi bevételeinek módosító tételei“ szig. számadású nyomtatvány, ezen: cseréket, teljes fiskál stornókat, két kassza közötti elütéseket vezetjük fel. A napi egyeztetések havi szinten egy excel táblába kerülnek felvezetésre,így történik céges szinten az árbevétel számla (fizetendő áfakötelezettség) egyezetése az online kasszákban regisztrált árbevétellel. A kasszáinkhoz kézzel hagyományos napi pénztárnaplót is használunk, amelyben felvezetjük a bevételeket: árbevétel, előleg visszafizetése, és kiadásokat: költségek elszámolása, áruutalvánnyal való fizetés stb. Nap végén így levezetésre kerül a készpénz összege, és az a számolt összeggel összevetve adja a dokumentálandó pénztárhiány, illetve pénztári többletet. Jelen pillanatban az online kasszát kizárólag csak árbevétel regisztrálására használjuk. A kassza készpénz állománya a kézi pénztári naplók alapján vezethető le . Helyesen járunk-e el, vagy kell-e minden funcióját használni az online kasszának? Nap végén a két kassza közötti eltéréséket napi szinten kell e jegyzőkönyvezni? Ha napközben (például téves visszaadás) pénztárhiány- többlet keletkezik: Mi a NAV gyakorlata a napközbeni pénztári rovancsokkal kapcsolatban? Hogy járunk el helyesen? .

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közhatalmi tevékenység díjának továbbhárítása – Áfa 2

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Fővárosi ipa-mentesség

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Járulékfizetés táppénz alatt

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink