hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csak ekkor vonhatja le az áfát, ha gépkocsit lízingel

  • adozona.hu
9

Ügyvédi iroda nyílt végű pénzügyi lízinggel vásárol személygépkocsit. Az áfát szeretné visszaigényelni. Mire figyeljen a szerződésben, továbbá milyen dokumentumokra van szükség, hogy a NAV utólag ne állapítson meg áfahiányt, illetve ne minősítse át zárt végű lízinggé a konstrukció? – kérdezte olvasónk. Dr. Kelemen László jogász, adószakértő válaszolt.

Ha a kérdező úgy tekinti, hogy "pénzügyi lízinggel vásárol személygépkocsit" – azaz a beszerzés az ügylet célja –, akkor egyáltalán nem vonható le az áfa, mivel az ügylet tételes levonási tilalom alá esik.

Az áfatörvény 124. paragrafus (1) bekezdésének d) pontja (egyes speciális kivételektől eltekintve) továbbra is korlátozza az adóalany adólevonási jogát személygépkocsi beszerzése esetén, azaz ha biztos a lízingtárgy tulajdonjogának megszerzése, akkor nem vonható le az áfa, ha nem biztos a tulajdonszerzés, akkor viszont az üzleti használatra jutó áfa levonható. Az adózás rendjéről szóló törvény alapján [1. § (7) bekezdés] a szerződést, ügyletet és más hasonló cselekményeket valódi tartalmuk szerint kell minősíteni, az adóhatóság tehát esetleges ellenőrzés során átminősítheti az ügyletet, ha megállapítja, hogy az más konstrukciót takar.

A lízingügyletek minősítésére – a vonatkozó hatósági iránymutatások alapján – az alábbi három szempont veendő figyelembe:

1.) önerő,
2.) futamidő,
3.) a futamidő végi tulajdonszerzés lehetősége, és annak ellenértéke (azaz a maradványérték meghatározása).

A fenti paraméterek vizsgálata világíthat rá arra, hogy az ügylet célja valóban nyílt végű pénzügyi lízing volt-e, vagy a lízingbevevő a személygépkocsi-beszerzési igényét áfalevonás érvényesítése érdekében nyílt végű lízingügylet keretében valósította meg.

1.) Önerő

Az önrész vonatkozásában azt kell figyelembe venni, hogy ha túl magas a futamidő elején befizetett önerő, akkor az átminősítési kockázatot jelenthet. Nyilvánvalóan nincs szüksége finanszírozásra annak az adóalanynak, aki a gépjármű értékének 70-80 százalékát önrészként rendelkezésre tudja bocsátani. Abban a tekintetben, hogy mi a maximális önrész, nincs egyértelmű nyilvános adóhatósági iránymutatás, de az 50 százalék feletti önrész mindenképpen kockázatosnak tekintendő.

2.) Futamidő

Míg az önrész tekintetében az jelenthet kockázatot, hogy annak mértéke túl magas a futamidő vonatkozásában az jelenthet átminősítési kockázatot, ha az túl alacsony. Ebben a kérdésben sincs nyilvánosan közzétett álláspont, de nehezen is lehet általánosítani, hiszen minden ügylet más. Az mindenesetre elmondható, hogy az egyéves (vagy annál esetleg rövidebb) ügyletek esetén nem zárható ki az átminősítés kockázata.

3.) Maradványérték

A pénzügyi szabályozás (hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény) igen szigorúan határozza meg a pénzügyi szolgáltatások fogalmát és annak végzésének feltételeit. A nyílt végű pénzügyi lízing egyik ismérve az, hogy a tulajdonszerzés maradványérték megfizetésével (is) történhet. A maradványérték megfizetésével tehát áfaszempontból termékértékesítés valósul meg, melynek teljesítési időpontja a lízingbevevő vételi jogának,  vevőkijelölési jog alapján pedig a vevő általi vételi jog gyakorlásának időpontja.

Ugyanakkor, ha ez a maradványérték annyira alacsony, hogy már a futamidő elején egyértelmű, hogy a lízingbevevő meg fogja szerezni a lízingtárgy tulajdonjogát, akkor itt is jelentős kockázat merülhet fel esetleges adóhatósági ellenőrzés során. A gyakorlatban a maradványértéket a futamidő végén várható piaci értékhez viszonyítva is meghatározzák – de általánosságban elmondható, hogy ha tényleges racionális döntés nem várható a lízingbevevőtől, azaz a maradványérték csak kis hányadát teszi ki a futamidő végi piaci értéknek, akkor az ügyletet az adóhatóság termékértékesítésként is kezelheti.

Minden adózónak önmagának kell értékelnie a fenti szempontokat, és ha a beszerzés az ügylet célja, akkor nem javaslom, hogy adólevonási jogot érvényesítsen. Ha a nyílt végű lízingügylet megfelel a szolgáltatásnyújtás (azaz nem termékértékesítés) feltételeinek, akkor is az adólevonási jog érvényesítéséhez megfelelő nyilvántartás (útnyilvántartás) vezetése kötelező, amelyet az adóhatóság esetleges ellenőrzés során vizsgálat alá vonhat.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (9) , melyek közül a legfrissebbek:
Ruszin Zsolt

Az égvilágon semmi se tiltja, hogy az adózó annyi áfát helyezzen levonásba, amely összefüggésben van az adóköteles tevékenységével (Áfa tv. 120.§). Ekkor nincs a magánhasználatra jutó levonható áfa, nincs Áfa tv. 14.§ se.

Kitűnő tanult kollégámnak, Vadász Ivánnak is igaza van, a teljes áfa is levonásba helyezhető és aztán jöhet a magánhasználat miatti áfa. Szerintem ez utóbbi a komplikáltabb és bizonytalanabb megoldás, de adassék meg az adózóknak, hogy eldönthessék, hogy melyik módszert választják.

BereczkiSandor

T. Szakértők! Kérdésem, hogy szakkereskedőtől vásárolt használt autóra is vonatkozik az ÁFA visszaigényelhetősége, ugye? Küszönettel.

Császár Péter

Kedves Katalin,

Nagyon szépen köszönöm, értem a dolgot!
Péter

Katalin Bartha

Kedves Péter,
a magánhasználat alacsonyabb összegű kiszámlázása nem érinti e tárgykört. Annál ugyanis az árengedmények, kedvezmények szabályait szükségses figyelembe venni.

Császár Péter

Tisztelt Bartha Katalin. Köszönöm szépen, hogy válaszolt. Ez akkor is igaz, ha a magánhasználat számlázása nem a piaci értéken történik, hanem a törlesztőrészletnek az útnyilvántartás alapján meghatározott magánhasználatra jutó százalékérték arányában?

Katalin Bartha

Hibás és téves gyakorlat és adóhatósági elvárás az utólagos arányosítás és áfakorrekció.
Nincs olyan adóztatási és/vagy korrekciós pont, amely ilyesmit előírna. Sem az áfatv-ben, sem az irányelvben.

Császár Péter

Tisztelt Vadász Iván. A kezdő részlet mindig egy nagyobb összeg. Utólag az itt levont áfa összegét kell arányosítani a magánhasználattal, vagy azt az nem érinti? Köszönettel.

Vadász Iván

A nyiltvégű pü-i lízing áfa 100 %-ban levonható, ha
a) a díjfizetés megfelel az Áfa tv 259. § 4. pontja szerinti bérletnek,
b) az adóalany tevékenysége áfa köteles.
A levonási jogot a privát használat sem érinti, ugyanis a privát használat adóköteles az Áfa tv 14. § alapján.
Sajnos a lízing cégek zavaros fogalmazású szerződései nem veszik figyelembe az áfa előírásokat.
Vadász Iván

Császár Péter

Tisztelt Dr. Kelemen László. Érdeklődni szeretnék, hogy a praxisában találkozott e már átmisösített szerződéssel? Ha igen egy-egy esetre vonatkozóan megosztaná a pontos indoklást? Mivel sem az önerőre, futamidőre, maradványértékre nincs konkrét előírás kíváncsi lennék, hogy konkrét esetben mit minősítettek termékértékesítésnek.
Köszönettel.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink