123 találat a(z) napelem cimkére

Energia-visszatérítés cég részére Kérdés

A társaság napelemet létesített. és az EON-tól visszatérítést kap. Hogyan kell lekönyvelni az EON számláját (kettős könyvelés)? Köszönöm.

Munkáltatói lakáscélú támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. ügyvezetője szeretné igénybe venni a munkáltatói lakáscélú támogatást. a kft.-ben munkaviszonnyal rendelkezik. Van már családi háza, ahol bejelentett lakcíme van. 1.) Ha vásárolna egy lakást, amelyhez nem venne fel hitelt, akkor hogyan vehetné igénybe a támogatást? 2.) Ha a meglévő családi házára napelemet szereltetne, amelyhez szintén nem venne fel hitelt, hogyan vehetné igénybe a támogatást? Köszönettel: Nagyné

Napelemrendszer, mint bemutató termék Kérdés

Üdvözletem! Kérdésem az alábbi: adott egy áfás cég, amelynek a telephelyén az ügyvezető (aki cégtulajdonos is) napelemrendszert szerel fel abból a célból, hogy a később beszereléssel értékesített napelemrendszerek működtetését bemutassa leendő ügyfeleinek. Kérdéseim az alábbiak: 1. Az itt felszerelt napelemrendszert a cégnél tárgyi eszközként kell-e kezelni? 2. Jól gondolom-e, hogy a napelemrendszer által termelt áramot (az energiaszolgáltató elszámolása alapján) az ingatlantulajdonosának ki kell számlázni – ekkor a magánszemélynek nem keletkezik ebből jövedelme, így adóznia sem kell? 3. Szükség van-e ingatlanbérleti szerződésre, avagy ingyenesen is rendelkezésre lehet bocsátani a telephelyként funkcionáló, magánszemély tulajdonában álló ingatlant, és ha ingyenesen bocsátja rendelkezésre, annak van-e adóvonzata? Válaszát köszönöm!

Végig fordított adózás? Kérdés

A Kft. alvállalkozóként komplett napelemparkot (kivitelezés, szerelés anyagokkal, például EU-ból származó napelemek) épít B fővállalkozónak, aki mindezeket továbbértékesíti C Kft.-nek, C Kft. lesz a napelemparkok üzemeltetője. Az áfa minden esetben fordított áfás? A-nak és B-nek is, mint fővállalkozók és az B a C-nek is mint építőipari kivitelezés? Köszönöm!

Fordított vagy egyenes áfa Kérdés

Társaságunk iroda- és raktárcsarnokot épít, amihez építésügyi hatóság által kiadott építési engedéllyel rendelkezik. A csarnok tetőszerkezetére (konzolokkal rögzített, nem a tetőszerkezetbe beépített) napelemrendszer telepítését tervezzük. Kérdésünk: befogadhatjuk-e a kivitelezőtől az egyenes áfás számlát? Pár információ a megítélés segítésére: az építési engedély tervdokumentációja nem tartalmazza a napelemrendszert, ehhez külön kiviteli tervet készítettünk. Tudomásunk szerint ez nem a építésügyi hatósághoz, hanem a villamonsenergia-ipari építésügyi hatóság engedélyezési körébe tartozik és a 2007. évi LXXXVI. törvény 115-116. § szabályozza, amely szerint pedig, ha az összesített kiserőművi csatlakozási teljesítmény nem haladja meg az 50 kVA-t, nem engedélyköteles. Ennek a kritériumnak pedig megfelelünk, mivel a termelőberendezés összetett teljesítménye 10,08kVA. Az E-ON "csak" csatlakozási dokumentációt ad ki részünkre a munka elkészültekor. A kivitelező anyagot és szolgáltatást együtt teljesít, azaz komplex ügyletnek tekinthető a szolgáltatás. A számlát kiállító és befogadó cég is belföldi adóalany, és egyik félnek sincs olyan jogállása, amely alapján az adó fizetése ne lenne megkövetelhető. A napelemrendszert kivitelező céggel szerződésünk van, amely kifejezetten erre a munkára irányul. Válaszukat előre is köszönjük.

Fotovoltaikus napelem kereskedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném segítségét, hogy a külföldről behozott fotovoltaikus napelemek kereskedelmét milyen TEÁOR szám alatt folytathat egy vállalkozás? Ez nagykereskedelmet és közvetítő kereskedelmet ölel fel. További kérdésként merült fel, hogy milyen környezetvédelmitermékdíj-fizetési kötelezettség merül fel ebben az esetben, és azt hogyan kell az értékesítésről kiállított számlán feltüntetni? Köszönöm a válaszát!

Könnyítene az agrárium helyzetén egy képviselői törvényjavaslat Cikk

Az agrárium helyzetének javítása érdekében törvénymódosításokat kezdeményezett Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke – közölte a szervezet az MTI-vel.

Napelem áfájának levonhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás székhelye a vállalkozás tulajdonosának családi házában van, ahol a tulajdonos is ott lakik, családjával együtt. A vállalkozás nem fizet bérleti díjat azért, hogy a ház egy részét iroda és raktár céljára használja. A vállalkozás most napelem rendszert akar kiépíteni energiamegtakarítás céljából. Kérdésem, hogy a napelem rendszer áfáját levonhatja-e? Nem esik-e tételes áfalevonási tilalom alá az áfatörvény124. § (1) bekezdés i), illetve (2) bekezdés c) pontja szerint? (Lakóingatlan építéséhez, felújításához szükségs termék, illetve szolgáltatás.) Kell-e arányosítania a levonható áfát a magáncélú használat miatt? Milyen más adózási szempontokra kell ügyelmi, hogy egy esetleges adóellenőrzés se találjon problémát? Köszönettel várom szíves válaszát.

Napelemes beruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017. január 1-jétől a Tao. tv. 22/E. § alapján lehetőség van a napelemes beruházások költségeinek társasági adóból történő elszámolására. Tudomásunk szerint ez a támogatás mikrovállalkozások esetében 50 százalékos mértékű és normatív, automatikusan kapható. A társaságunk bérelt ingatlanon létesítené ezen beruházást. Létesíthető-e bérelt ingatlanon, és ha igen, mire kell odafigyelnünk ezzel kapcsolatosan? Információim szerint a megvalósított beruházásról a mérnöki kamara regisztrált független auditora egy igazolást ad ki a napelemes rendszerről, melyet be kell nyújtani a NAV felé és majdan a 1729-es bevallás beadásakor lehet érvényesíteni. Ezt az igazolást elektronikusan kell benyújtani? Előre is köszönöm a sok kérdésre a válaszát, üdvözlettel: Tomayerné

Napelemadó: az átlagos fogyasztású háztartások nem fizetnek Cikk

Évi 4000 kilowattóra teljesítmény felett kell a napelemekre újonnan kiszabott adót fizetni, egy normál méretű háztartás viszont bőven a teljesítménylimit alatt használ áramot, így nem kell majd fizetnie – mondta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) szóvivője hétfőn az M1 aktuális csatornán.

Naperőmű adótörvény szerinti értékcsökkenési leírása Kérdés

Társaságunk naperőmű létesítését tervezi. A telepítendő napelemek és egyéb berendezéseket egy üresen álló telekre helyezzük el. Kérdésem az, hogy a társaságiadó-törvény szerint milyen értékcsökkenés számolható el a létesítményre? Egy ilyen létesítmény tervezett élettartalma kb. 25 év, ám a finanszírozó bank a futamidőt az adótörvény szerinti leírási időben határozza meg, ezért nagyon nem mindegy, hogy pl. 7 év vagy 50. Válaszukat előre is köszönöm! Szedlacsek Sándor adószakértő Szetax Kft. info@szetax.hu

Beruházás minősítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik kft. vásárolt egy 12,72 kWp napelemes rendszer eszközöket (a számlán ez szerepel). A kérdésem az lenne, hogy ez a beruházás tárgyi eszköznek minősül, vagy anyagként kell lekönyvelnem? Válaszát előre is köszönöm!

Áfa-visszaigénylés Kérdés

A kft. ügyvezetője a saját házára napelemes rendszert szeretne telepíteni, bemutatás céljára hasznosítja. Ezen tevékenységéből árbevétele nem származik az ügyvezetőnek. A kft. értékesítené a napelemeket, bemutatás céljából szerelné fel a saját ingatlanára. Kérdés: a napelem-telepítésről kiállított számlában szereplő áfa visszaigényelhető-e? Más építkezés nem folyik a házon, nem építésengedély-köteles. Tisztelettel: Zsók Gabriella

Napelemmel termelt áram eladásból származó jövedelem szja vonzata Kérdés

T Szakértő! Ügyfelem napelemmel termel áramot, melyet a gázszolgáltatóval elszámol és a szolgáltató fizet részére, az általa felhasznált és termelt áram közötti különbözetet. Kérem szíves válaszát az adózást illetően (szja, áfa, adószám kérdésekben), törvényi hivatkozásokkal kérném szépen a válaszát! Köszönettel Verik Piroska

Napelempark amortizációja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel kapcsolatban szeretném a véleményét, tanácsát kérni. Cégünk napelemparkot építtetne egy telken, amely nem a mi tulajdonunkban van, hanem egy magánszemélytől béreljük. A földhivatal nyilvántartásában a telek és a park nem elválasztható, így a magánszemély nevén lenne mind a telek, mind a napelempark nyilvántartva, viszont a könyvelés szerint a napelemet cégünknél aktiváljuk, könyveljük és tartjuk nyilván. Szeretném kérdezni, hogy a fent leírtak – hogy a könyvelés az ingatlan-nyilvántartással nem egyező Ý jelentenek-e adójogi vagy egyéb kockázatot? Illetve helyesen járok el, ha a napelemparkot, mint bérelt ingatlanon végzett beruházást a 12. Ingatlan és kapcsolódó vagyoni értékű jogok soron tartom nyilván, és az adótörvény szerint 6 százalék amortizációval számolom? Köszönöm szépen hozzáértő válaszát. Tisztelettel, Bakonyi Eszter

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink