82 találat a(z) munkáltatói kölcsön cimkére
Munkáltatói kölcsön
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató nyújthat-e kölcsönt alkalmazottja részére telekvásárlásra? Ha igen, akkor lehet-e kamatmentes? Amennyiben a kamatmentesség kizárva, úgy mi az elfogadott kamat ebben az esetben? Válaszát köszönöm.
Dolgozónak adott kölcsön, rokkantsági ellátás
Kérdés
Száz százalékban rokkant dolgozónk van, a bére nem haladja meg a minimálbér másfélszeresét, így megkaphatja a rokkantsági ellátást is. Lakáshitel kiváltására dolgozói kölcsönt szeretnénk adni neki, melynek visszafizetését elengednénk. Nem meri elfogadni, mert úgy gondolja, hogy ez olyan bevételnek minősülne nála, ami miatt már elveszítené a rokkantsági ellátását. Tudtommal, ha elengedjük a visszafizetést, az neki nem szja-köteles bevétel, és szerintem nem veszítené el az ellátását. Esetleg tudnának tanácsot adni, hogyan segíthetnénk neki, ha ez mégsem járható út?
Munkáltatói kölcsön
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk alkalmazottjának kamatmentes munkáltatói lakásvásárlási kölcsönt szeretne nyújtani. Hangsúlyozom, nem az új juttatási formaként megjelent munkáltatói támogatást, csak kölcsönt, amit a dolgozó havi törlesztéssel visszafizet. De kamatmentesen szeretnénk adni. Az szja-törvényben annyi feltételt találtam, hogy pénzintézeten keresztül, a méltányolható lakásigénynek megfelelő lakás vásárlásához nyújtható úgy, hogy sem a munkavállalónak, sem a cégnek a kamatkedvezmény miatt ne kelljen adót fizetni. Kérdésem, hogy a pénzintézeten keresztül csak a folyósításnak kell megtörténnie, vagyis a törlesztés – a banki költségek csökkentése érdekében – történhet-e a munkabérből történő levonással is? Van-e arra vonatkozóan előírás, hogy a munkavállalónak vagy a lakás eladójának kell-e kifizetni a kölcsönt? Van-e bármilyen előírás a kölcsönszerződés tartalmára vonatkozóan? Mindezt természetesen annak érdekében kérdezem, hogy se a dolgozót, se a céget ne terhelje semmilyen adó vagy járulékfizetési kötelezettség.
Helyi bérlet, munkáltatói kölcsön
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a munkavállaló lakcime és a munkáltató telephelye eltérő közigazgazgatási határon van, ebben az esetben adható-e helyi utazási bérlet, mint béren kívüli juttatás? (Például ha a dolgozó Budapestről Hatvanba jár dolgozni, Hatvan-Budapest munkába járásnak minősül, budapesti helyi bérlet adható-e béren kivüli juttatás adóterhei alapján?) Ha a munkáltató lakás célú kamatmentes kölcsönt nyújt a munkavállalónak, hogyan kell igazolni a lakáscélu felhasználást a munkáltató felé és mi ennek a határideje? Köszönettel
Munkáltatói kölcsön lakásépitési célra
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég, amelyet könyvelek, munkáltatói kamatmentes kölcsönt szeretne nyújtani munkavállalójának épitkezésre, adómentes verzióban. Az szja törvény 72. paragrafus (4) f pont foglalkozik ezzel. Engem a gyakorlati része érdekelne. A kérdésem az lenne, hogy a pénzintézet útján folyósitani, azt jelenti, hogy a munkáltató ne cash-ben adja a pénzt, hanem a munkavállaló folyószámlájára utalja a kölcsön összegét, de nem kell erről külön a bankkal bármiféle megállapodást kötni erre vonatkozóan, vagy kifejezetten ezzel a céllal fel kell keresni egy bankot, és kötni vele erre a célra egy szerződést? Továbbá a méltányolható lakásigény mértékét a munkáltatónak kell vizsgálni, tervrajzokat kérni, hányan fognak benne lakni, erre vonatkozó személyes adatokat bekérni a munkavállalótól, vagy egyszerűen a munkavállaló a kölcsönszerződés részeként lenyilatkozza ezt, és nem kell vizsgálnom semmit, vagy a szerződött bank a megbízás részeként ezt is vizsgálja? Kell-e kérnem, hogy a munkavállaló esetlegesen számlákkal igazolja, mire költötte az épitkezésen belül a pénzt, vagy ezt csak a munkáltató saját hatáskörben kérheti, ha fontosnak tartja? Továbbá jól látom-e, hogy a kölcsönre nincs felső korlát? Tisztelettel Vajdáné Cserveni Andrea (előfizető)
Devizahitel végtörlesztése munkáltatói támogatással
Kérdés
Tisztelt Cím! Kérdésem a következő lenne: egyik alkalmazottunk 2010-ben 5 millió forint szabad felhasználású devizahitelt vett fel lakáskorszerűsítési céllal. Azért szabad felhasználásút, mert akkor a hitelintézet csak lakásvásárlásra nyújtott volna lakáshitelt, felújításra, korszerűsítésre nem. A munkavállaló az összeget a háza külső szigetelésére, komplett nyílászárócserére, tetőfelújításra, fűtéskorszerűsítésre és komplett belső felújításra (vakolás, festés stb.) fordította. Jelenleg, az azóta eltelt három év óta egyre magasabb törlesztőrészletek fizetése ellenére, a fennmaradó hitelösszeg csaknem 7 millió forint. Nyújthatunk-e adómentes támogatást a munkavállalónak a devizahitele végtörlesztése céljából? Válaszukat előre is köszönöm!
Lakáscélú-kölcsön: mikor lehet adómentes?
Cikk
A Szja törvény 1. számú mellékletének 2.7. alpontja szerint adómentes – többek között– a munkavállaló által lakáscélú felhasználásra felvett bankhitel visszafizetésére, törlesztésére nyújtott munkáltatói kölcsön elengedett összege.

Itt a NAV friss listája az alkalmazottat bejelentés nélkül foglalkoztatókról
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján rendszeresen közzéteszi azoknak a foglalkoztatóknak a nevét, székhelyét, lakcímét, adószámát – természetes személyeknél az adóazonosító...