180 találat a(z) mikrogazdálkodói beszámoló cimkére

Mikrogazdálkodó társasági adó önrevíziója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni: Mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolót választó kft. előző évi könyvelésében az alábbi hibát tártuk fel: Előlegszámlát bocsátott ki, melyet nem a vevőtől kapott előlegen szerepeltetett, hanem az értékesítés nettó árbevételét növelte. Ennek következtében több lett a nyeresége, több társasági és iparűzési adó lett megfizetve. Ezen összeg meghaladja a mérlegfőösszeg 2 százalékát. A kérdésem arra irányulna, hogy középső oszlopos mérlege nincs, viszont kell-e társaságiadó-bevallást önrevízióval módosítani, vagy az idei eredményemet csökkenthetem, és a 2015. évi társaságiadó-bevallásban összevontan kell szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm!

Mikrogazdálkodói beszámoló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Arról kérnék egy összefoglalót, hogy mikor nem tanácsos a mikrogazdálkodói beszámolót választani? Vannak-e tevékenységi körök, ahol nem javasolt, vagy devizás forgalmazásnál például lehet-e ugyanúgy az MNB-átlagárfolyammal számolni, mint az egyszerűsitett esetén? A mikrogazdálkodói beszámoló bevezetésekor voltak ugyan előadások, de ott csak szó szerint a törvény szövege hangzott el, de értelmezés nem. Ilyen például az elhatárolás kérdése is (mit kell, és mit nem kell elhatárolni a mikrogazdálkodói könyvelés esetén). Használható egy korábbi számlatükör is, vagy kötelező a mikrogazdálkodói számlatükörre áttérni, ami munkaigényes feladat, és nem egyszerűsíti a könyvelők munkáját? És 3 évig nem lehet visszatérni, ez komoly hátrány, ha nem látunk a jövőbe. Ha hitelt szeretne később felvenni a cég, elfogadja a bank a mikrogazdálkodói mérleget? Előre is köszönöm válaszukat. Ha van valamilyen részletes kidolgozott anyag ezzel kapcsolatban, szívesen fogadom.

Mikrogazdálkodó bt. – ingatlan felújítása Kérdés

Egy mikrogazdálkodói beszámolót készítő bt. ingatlant (orvosi rendelőt) vásárol. Ezt követően a rendelőt részben átépíti, nagyobbítja. A felmerülő költségekből mit kell beruházásként aktiválni, és mik azok a tételek, amik költségként elszámolhatók?

De minimis támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A mikrogazdálkodói beszámolót készítő vállalkozás az új Széchenyi terv TÁMOP támogatási rendszerében "létszám bővítése saját gyakorlati képzésű munkatárssal" címen vissza nem térítendő támogatásról 2014. 01. 31-én kapott értesítést.(2 millió 800 ezer forintról). Ennek keretében elszámolható az új munkavállaló 9 havi bére plusz járuléka, az új munkahely tárgyi feltételeinek kialakítása (gépbeszerzés, felújítás). 2014-ben előlegként kapott 1 millió 400 ezer forintot. A mérlegkészítés időpontjáig az elszámolás még nem történt meg. Mivel az előleget nem számolhatom el rendkívüli bevételként (az egész támogatási összeg az lesz?), 2014-ben csak a költségek jelennek meg a beszámolóban. A 1429-es bevallás 02 táblájában a de minimis támogatásokat az igénybevétel napja szerint kell feltüntetni. Az igénybevétel napja, amikor a támogatás odaítéléséről tájékoztatást kapott a vállalkozás? Eszerint már a 1329-es bevallásban kellett volna szerepeltetni? Rendkívüli bevételként pedig a tényleges folyósításkor (2015-ben) számolandó el a teljes összeg, és/vagy egy részét el kell határolni?

Bt.– Társasági részesedés átruházása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az 2014. október 23-án megjelent, Eladna vagy vásárolna üzletrészt? című cikk kapcsán a következő kérdéseim lennének. 1.) A cikk üzletrész (kft.) eladásáról szól, de ugyanez a helyzet bt.-k esetében is a társasági részesedés átruházásánál? (Konkrétan: bt. korábbi beltagja (férj) ügyvéd által ellenjegyzett "Társasági részesedést átruházó szerződés" keretében névértéken eladta az egyik kültagnak (feleség) a társasági részesedését, aki ezután taggyűlési határozat alapján kültagból beltaggá vált. Vevő (feleség) eddig is a társaság tagja volt, a megszerzett társasági részesedés eddigi részesedését növelte. Az átruházott társasági részesedés névértéke (egyben vételára) jóval annak piaci értéke alatt van az évek során felhalmozódott eredménytartalékok miatt. 1.) Jelen esetben tehát a bt. könyvelésében semmi nem jelenik meg. 2.) Az eladónál nem keletkezett nyereség, bevallási kötelezettsége nincs. 3.) A vevőnél (új beltag) keletkezett egyéb jövedelmet önadózással kell bevallania 2015. május 20-áig, illetve megfizetnie az szja-t és az ehót. 4.) Amennyiben a bt. mikrogazdálkodói beszámolót készít, elfogadott-e, ha a cég piaci értékének megállapításához az átruházás napjára készített közbenső mérlegbe az eszközök a könyv szerinti értéken kerülnek, mivel a valós értéken történő értékelés mikrogazdálkodói beszámoló esetében tudomásom szerint nem alkalmazható? 5.) Esetleg bt. esetében egész más szabályokat kell alkalmazni, mint kft.-nél az üzletrész adásvételére? Köszönöm!

Bt. értékcsökkenés Kérdés

Bt. a 2013-as évre véletlenül 48 ezer forint helyett 96 ezer forint értékcsökkenést könyvelt le, és állított be a mérlegébe. Mikrogazdálkodói beszámolót készít. Hogyan tudja kijavítani a hibát, mik a könyvelés tételei?

NAV-határozat mikrogazdálkodónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem segítségüket: hogyan kell figyelembe venni mikrogazdálkodói beszámolót készítőnél 2014. évben azt a NAV-határozatot, melyben tőketartozásra részletfizetést engedélyeztek, és előírták a késedelmi pótlékot 2014. évtől 2016. január hónapig? Válaszukat előre is köszönöm.

A fejlesztési tartalék adózási következményei. Példákkal Cikk

Cikkünkben ezúttal az evaalanynál, a kata, illetve a kiva szerinti adózást alkalmazó adóalanynál és mikrogazdálkodói beszámolót készítő vállalkozásnál felmerülő fejlesztési tartalékkal kapcsolatos kérdéseket taglaljuk.

Mikrogazdálkodó 2013. évi mérlegének helyesbítése Kérdés

A 468 főkönyvi szám záró egyenlege helytelen értéket mutat, melyet a 2014. évi nyitás után kellene helyesbíteni. Ennek könyvelése hogy történhet a számvitelben?

2014-ben alakult kft., mint mikrogazdálkodó Kérdés

2014-ben alakult kft. választhatja-e a mikrogazdálkodói beszámolót, és így mentesül-e a számviteli politika 90 napon belüli elkészítése alól?

Értékcsökkenés: mit mond a NAV, és mit kell tudni még? Cikk

A NAV nemrégiben közzétett egy értelmezést honlapján arra az esetre, ha a mikrogazdálkodó fejlesztési tartalék felhasználásával helyez üzembe tárgyi eszközt. Mi a teendő, ha valaki nem a kiadott jogértelmezés szerint járt el? Ilyen és ehhez hasonló kérdések merültek fel az adóhatósági közlemény alapján, cikkünkben ezeket válaszoljuk meg.

Áttérés mikrogazdálkodói számlatükörre Kérdés

Tisztelt Szakértő! A régi számlatükörben vannak olyan számlaszámok, melyek elnevezése nem egyezik meg a mikrogazdálkodói számlatükör elnevezéssel. Például a 463-464 és a 473 stb. Hogyan tudom a nyitóban ezt megfeleltetni? Jó volna egy áttérést segítő táblázat. Köszönöm.

Mikrogazdálkodói beszámoló: ezekre az eltérésekre figyeljen! Cikk

A mikrogazdálkodói beszámoló készítése során számos speciális előírást kell figyelembe venni. Folytatjuk az első alkalommal idén május 31-éig beküldendő beszámoló fontos részleteinek ismertetését.

Nyakunkon az első mikrogazdálkodói beszámoló! Erre kell figyelni Cikk

Május 31-éig kell elkészíteni a mikrogazdálkodói beszámolót, amely jelentősen egyszerűsíti az adminisztrációt a kisebb vállalkozásoknál. A következőkben kiemeljük – a teljesség igénye nélkül – a legfontosabb tényezőket, amelyekre érdemes figyelni a beszámoló összeállítása során.

Mikrogazdálkodói beszámoló evás vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Kérdésem: evás kft., illetve bt. – amely a száviteli törvény hatálya alá tartozik – készíthet-e mikrogazdálkodói beszámolót? Köszönöm Tünde

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felmondás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

minimum beosztható munkaidő

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

áfás átalányadózó egyéni vállalkozó nyilvántartása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink