172 találat a(z) mikrogazdálkodói beszámoló cimkére
Mikrogazdálkodói beszámoló, időbeli elhatárolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy mikrogazdálkodói beszámolót készítő vállalkozásnak 2014. évre vonatkozóan – névhasználati szerződés keretében – költsége merült volna fel szerződés szerint, amit viszont csak 2016-ban kell majd pénzügyileg rendeznie. Emiatt a 2014. évi mikrogazdálkodói beszámolójában a költség nem szerepelt, mivel a 398/2012. kormányrendelet 6. § (7a) bekezdése alapján a költséget nem lehetett elhatárolni. 2015. évben viszont a vállalkozásnak vissza kell térnie a "normál" beszámoló-készítéshez, mivel a mérlegfőösszeg- és létszámadatokra vonatkozó feltételeket túllépte. Ebben az esetben a 2014. évre vonatkozó névhasználati díjat melyik évre számolja el költségként, hiszen 2014-ben a mikrogazdálkodói feltételek miatt nem tehette, 2015-re vonatkozóan ugyancsak van ilyen díj meghatározva, amit 2015-re már el tud határolni. Mindkét évre 2016-ban lesz majd leszámlázva a díj. Lehetséges, hogy mivel 2015-re már normál beszámolót készít, ezért annak szabályai szerint 2015-re számoljuk el költségként a 2014. évi díjat is, de a 2015. évi társaságiadó-alapját a 2014. évi díjjal növeljük? Akkor viszont melyik évben lehet csökkenteni a társaságiadó-alapot a 2014. évi díjjal?
Zrt. készíthet-e mikrogazdálkodói beszámolót? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésként merült fel, hogy, ha egy zrt. saját elhatározásból könyvvizsgáltatja magát (tudomásom szerint önmagában a zrt. léte miatt már nincs kötelező könyvvizsgálat), és egyébként megfelel a mikrogazdálkodói beszámoló készítés paramétereinek, akkor választhatja-e ezt a beszámolási formát?
Üzletrész-adásvétel időpontja Kérdés
Ügyfelem (kft.) mikrogazdálkodói beszámolót készít, üzletrész-adásvételi szerződést írt alá 2015 decemberében, melyben eladja üzletrészét. Az adásvételi szerződés szerint a tulajdonjog a teljes vételár megfizetésével száll át az új tulajdonosra. A vételár jóváírásának napja és a cégbírósági végzés is 2016. január havi. A 2015-ös mérlegben kivezethetem az üzletrészt? CsK
Társaságiadóalap-növelő tétel könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mikrogazdálkodói beszámolót készítő bt. eladta a tulajdonában lévő személygépkocsit az egyik tulajdonosának. Az eladási ár 400 ezer forintal alacsonyabb, mint az Eurotax-katalógusban szereplő szokásos piaci ár. Kérdés: szükséges-e, hogy a bt. a különbözettel megemelje a társasági adó alapját, és hogyan lehet ezt könyvelni, vagy milyen bizonylattal lehet alátámasztani az adóalap-növelést? A bt. a könyveiben nem alkalmazza a szokásos piaci értéken történő nyilvántartást. Válaszát előre is köszönöm.
Mikrogazdálkodói beszámoló – építési beruházás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy mikrogazdálkodói beszámolót készítő gazdasági társaság építési projektet végez, azaz értékesítési szándékkal felépít egy ingatlant, ami üzlethelyiségekeket fog tartalmazni, tehát több vásárlónak fogja az ingatlant értékesíteni. Ehhez 2015-ben megvásárolta a telket, elkészítette az építési terveket és megszerezte a hatósági engedélyeket. Kérdésem, hogy a 2015. évi mikrogazdálkodási beszámolójában a telket, illetve az eddig beszámlázott hatósági díjakat és tervezői díjakat hol szerepeltesse? A mikrogazdálkodói beszámolót szabályozó 398/2012. számú kormányrendelet 7. §-a kizárja a számviteli törvény azon részét, ami az eszköz bekerülési értékébe beleszámítaná a tervezői és hatósági díjakat, azonban ebben az esetben nem eszközberuházás valósul meg, hanem építési "termelés", azaz az eddig megvásárolt telek és tervezői díjak majdan az elkészült "termék" önköltségét fogja növelni. Jól értelmezem, vagy ebben az esetben a tervezői díjakat és a hatósági díjakat nem kell költségként elszámolni, hanem év végén készletre kell venni (befejezetlen termelés)?
Időbeli elhatárolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolót készítő kft. alábbi számláját, melyik évben kell költségként elszámolni? 1.) Számla kelte: 2015. 10. 14. Számla teljesítés: 2015. 10. 29. Szövegben: Előfizetési díj 2016. 01. 01. – 2016. 12. 31. Várom válaszát! Köszönettel.
Mikrogazdálkodó év végi számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015. 12. 08-ai számlakeltezéssel, 2016. 01. 01. teljesítési dátummal és fizetési határidővel kaptunk egy biztosítási számlát, amely a 2016. I. negyedévet öleli fel. A mikrogazdálkodóknál nincs elhatárolás ilyen esetben, ezért bizonytalanodtam el, hogy egyáltalán ezt könyvelni kell-e 2015-ben...Szerintem igen, hisz a számla dátuma a fontos, nem annak tartalma...vagy rosszul gondolom? Ebben az esetben az nem jelent problémát sem a taoban, sem a beszámolóban, hogy a számla dátumon kívül minden 2016-os és én mégis 2015-ösként számolok vele...
Mikrogazdálkodó társasági adó önrevíziója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni: Mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolót választó kft. előző évi könyvelésében az alábbi hibát tártuk fel: Előlegszámlát bocsátott ki, melyet nem a vevőtől kapott előlegen szerepeltetett, hanem az értékesítés nettó árbevételét növelte. Ennek következtében több lett a nyeresége, több társasági és iparűzési adó lett megfizetve. Ezen összeg meghaladja a mérlegfőösszeg 2 százalékát. A kérdésem arra irányulna, hogy középső oszlopos mérlege nincs, viszont kell-e társaságiadó-bevallást önrevízióval módosítani, vagy az idei eredményemet csökkenthetem, és a 2015. évi társaságiadó-bevallásban összevontan kell szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm!
Mikrogazdálkodói beszámoló Kérdés
Tisztelt Szakértő! Arról kérnék egy összefoglalót, hogy mikor nem tanácsos a mikrogazdálkodói beszámolót választani? Vannak-e tevékenységi körök, ahol nem javasolt, vagy devizás forgalmazásnál például lehet-e ugyanúgy az MNB-átlagárfolyammal számolni, mint az egyszerűsitett esetén? A mikrogazdálkodói beszámoló bevezetésekor voltak ugyan előadások, de ott csak szó szerint a törvény szövege hangzott el, de értelmezés nem. Ilyen például az elhatárolás kérdése is (mit kell, és mit nem kell elhatárolni a mikrogazdálkodói könyvelés esetén). Használható egy korábbi számlatükör is, vagy kötelező a mikrogazdálkodói számlatükörre áttérni, ami munkaigényes feladat, és nem egyszerűsíti a könyvelők munkáját? És 3 évig nem lehet visszatérni, ez komoly hátrány, ha nem látunk a jövőbe. Ha hitelt szeretne később felvenni a cég, elfogadja a bank a mikrogazdálkodói mérleget? Előre is köszönöm válaszukat. Ha van valamilyen részletes kidolgozott anyag ezzel kapcsolatban, szívesen fogadom.
Mikrogazdálkodó bt. – ingatlan felújítása Kérdés
Egy mikrogazdálkodói beszámolót készítő bt. ingatlant (orvosi rendelőt) vásárol. Ezt követően a rendelőt részben átépíti, nagyobbítja. A felmerülő költségekből mit kell beruházásként aktiválni, és mik azok a tételek, amik költségként elszámolhatók?
De minimis támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A mikrogazdálkodói beszámolót készítő vállalkozás az új Széchenyi terv TÁMOP támogatási rendszerében "létszám bővítése saját gyakorlati képzésű munkatárssal" címen vissza nem térítendő támogatásról 2014. 01. 31-én kapott értesítést.(2 millió 800 ezer forintról). Ennek keretében elszámolható az új munkavállaló 9 havi bére plusz járuléka, az új munkahely tárgyi feltételeinek kialakítása (gépbeszerzés, felújítás). 2014-ben előlegként kapott 1 millió 400 ezer forintot. A mérlegkészítés időpontjáig az elszámolás még nem történt meg. Mivel az előleget nem számolhatom el rendkívüli bevételként (az egész támogatási összeg az lesz?), 2014-ben csak a költségek jelennek meg a beszámolóban. A 1429-es bevallás 02 táblájában a de minimis támogatásokat az igénybevétel napja szerint kell feltüntetni. Az igénybevétel napja, amikor a támogatás odaítéléséről tájékoztatást kapott a vállalkozás? Eszerint már a 1329-es bevallásban kellett volna szerepeltetni? Rendkívüli bevételként pedig a tényleges folyósításkor (2015-ben) számolandó el a teljes összeg, és/vagy egy részét el kell határolni?
Bt.– Társasági részesedés átruházása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az 2014. október 23-án megjelent, Eladna vagy vásárolna üzletrészt? című cikk kapcsán a következő kérdéseim lennének. 1.) A cikk üzletrész (kft.) eladásáról szól, de ugyanez a helyzet bt.-k esetében is a társasági részesedés átruházásánál? (Konkrétan: bt. korábbi beltagja (férj) ügyvéd által ellenjegyzett "Társasági részesedést átruházó szerződés" keretében névértéken eladta az egyik kültagnak (feleség) a társasági részesedését, aki ezután taggyűlési határozat alapján kültagból beltaggá vált. Vevő (feleség) eddig is a társaság tagja volt, a megszerzett társasági részesedés eddigi részesedését növelte. Az átruházott társasági részesedés névértéke (egyben vételára) jóval annak piaci értéke alatt van az évek során felhalmozódott eredménytartalékok miatt. 1.) Jelen esetben tehát a bt. könyvelésében semmi nem jelenik meg. 2.) Az eladónál nem keletkezett nyereség, bevallási kötelezettsége nincs. 3.) A vevőnél (új beltag) keletkezett egyéb jövedelmet önadózással kell bevallania 2015. május 20-áig, illetve megfizetnie az szja-t és az ehót. 4.) Amennyiben a bt. mikrogazdálkodói beszámolót készít, elfogadott-e, ha a cég piaci értékének megállapításához az átruházás napjára készített közbenső mérlegbe az eszközök a könyv szerinti értéken kerülnek, mivel a valós értéken történő értékelés mikrogazdálkodói beszámoló esetében tudomásom szerint nem alkalmazható? 5.) Esetleg bt. esetében egész más szabályokat kell alkalmazni, mint kft.-nél az üzletrész adásvételére? Köszönöm!
Bt. értékcsökkenés Kérdés
Bt. a 2013-as évre véletlenül 48 ezer forint helyett 96 ezer forint értékcsökkenést könyvelt le, és állított be a mérlegébe. Mikrogazdálkodói beszámolót készít. Hogyan tudja kijavítani a hibát, mik a könyvelés tételei?
NAV-határozat mikrogazdálkodónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem segítségüket: hogyan kell figyelembe venni mikrogazdálkodói beszámolót készítőnél 2014. évben azt a NAV-határozatot, melyben tőketartozásra részletfizetést engedélyeztek, és előírták a késedelmi pótlékot 2014. évtől 2016. január hónapig? Válaszukat előre is köszönöm.
A fejlesztési tartalék adózási következményei. Példákkal Cikk
Cikkünkben ezúttal az evaalanynál, a kata, illetve a kiva szerinti adózást alkalmazó adóalanynál és mikrogazdálkodói beszámolót készítő vállalkozásnál felmerülő fejlesztési tartalékkal kapcsolatos kérdéseket taglaljuk.