39 találat a(z) mezőgazdasági támogatás cimkére

Támogatások elszámolása Kérdés

Bevételként el kell-e számolni a következő mezőgazdasági támogatásokat: 1. fiatal gazda támogatás, 2. natura 2000 támogatás, 3. zöldítés támogatás, 4. területalapú támogatás, 5. kamattámogatások, 6. tenyészkos és tenyészbak tenyésztésbe állítására nyújtott támogatás (ez mezőgazdasági csekély összegű támogatás),7. átmeneti nemzeti anyajuhtartás támogatása, 8. pénzügyi fegyelem alkalmazásából eredő támogatás visszatérítése, 9. fehérjetakarmány növény támogatása igénybevétele céljából, 10. fiatal mezőgazdasági termelők támogatása jogcímén kapott támogatás?

Nyugdíjas adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném segítségét az alábbi kérdésekben. Ügyfelem öregségi nyugdíjas, adószámos magánszemély, áfa alá tartozó őstermelő. – Magánszemélyként bérleti díjról is állít ki számlát. Ezt is áfával növelten kell kiállítania? A 10% költséghányad-levonást nem alkalmazhatja, ha adószámos magánszemélyként a tételes költségelszámolást alkalmazza? –Van-e, és milyen mértékű adó- és járulékkötelezettsége a kiadott számlái (szőlőeladás) után, ha a havi bevétele meghaladja a minimálbér 30%-át? – Kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot (fix összegűt) fizetnie? – Mint adószámos magánszemély van-e valamilyen korlátozás a költségelszámolásában, értékcsökkenési leírás elszámolásában? – Úgy tudom, mint adószámos magánszemély, nincs iparűzésiadó-fizetési kötelezettsége. – 2016-ban több alkalommal mezőgazdasági fejlesztési támogatásban részesült (például fagykár miatt), ez ugye nem adóköteles bevétel? Köszönöm segítségét!

Támogatás elszámolása Kérdés

Fiatal mezőgazdasági termelő MVH-tól kapott támogatása elszámolásakor főszabály, hogy nem egyösszegben bevétel a kapott támogatás, hanem csak azon része bevétel, melyre költséget elszámolt az adott évben. Kérdésem azonban, hogy ha a támogatás összegéből tárgyi eszközt vásárol, abban az esetben a tárgyi eszköz érteke például 1 millió forint, az érékcsökkenése 200 ezer forint, mely összeget kell a személyijövedelemadó-bevallásnál figyelembe venni az eredmény levezetésekor bevételnek, illetve költségnek? Vagy a tárgyi eszközt ebben az esetben egy összegben költségként el lehet számolni?

Kft. 2015. évi támogatási kérelme II. Kérdés

Az előző, azonos című kérdésemre kapott választ köszönöm, most pontosítom a kérdést, hogy egyértelmű legyen, elnézést kérek. Agrártámogatás, ami vissza nem térítendő, területalapú- és állatalapú (saps-zöldítés-anyaállattartás). A 2015-ben beadott kérelmekkel kapcsolatban nem hoztak határozatot, csak részfizetést teljesített az MVH a mérlegkészítésig, így nem tudtuk, hogy utalnak-e még valamennyit egy-egy jogcímre, vagy nem. A könyvelés nem kért tőlem semmit, hogy várhatóan, ha minden stimmel, mennyi összeg folyósítására kerülhet még sor. A beszámolót beadták, viszont június-júliusban megjöttek a határozatok, és a végkifizetéseket teljesítette az MVH. Ezekkel mit kell tenni? Mehetnek a 2016. egyéb bevételre, vagy kell valamit a 2015. évvel módosítani? Köszönöm, és még egyszer elnézést a pontatlanságért.

Mezőgazdasági csekély összegű támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az 1407/2013/EU de minimis és az 1408/2013/EU mezőgazdasági ágazatban nyújtott de minimis támogatással kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy az 1407/2013 EU rendelet alapján 3 év alatt igénybe vehető 200 000 eurós korlátba bele kell-e számítani az 1408/2013 EU rendelet alapján maximum 15 000 euróig ténylegesen igénybe vett támogatást? Tisztelettel: Köntös Antónia

Kisadózó és őstermelő adóalany pályázati támogatása Kérdés

Katás egyéni vállalkozó (nem főállású) és ezek mellett még őstermelő/kistermelő is, a fiatal gazda pályázaton nyer támogatást, amit egy összegben megkap a minisztériumtól. A támogatást kifejezetten a mezőgazdasági termelői tevékenységének fejlesztésére igényelte (a FIG pályázatnak nem is feltétele vállalkozás megléte). Ezen kívül a katatörvény is külön rendelkezik a 19. szakaszban az ős/kistermelői és a katás tevékenységek szétválasztásáról, elkülönült adózásáról. Helyesen járok-e el, ha a támogatás összegét a pályázott beruházás megvalósításának arányában számolom el bevételként az adott években? Csak az szja-törvény határoz meg arányosítási módszert, a beruházás készültségi foka, illetve a támogatottság százaléka alapján bizonylatolható az adott évi bevételként elszámolandó összeg. Ráadásul a Fiatal Gazda pályázatban vállalt ötéves időszak (beruházás-működtetés) csak a támogatás jogerőre emelkedését követő év január 1-jén indul. Tehát addig akár költség sem merül fel. Ezek alapján pontosított kérdés az, hogy kisadózó bevételnek kell-e tekinteni a folyósított mezőgazdasági támogatást (nem csak a fiatal gazdát, hanem például a területalapú támogatást is), ha az adóalany egyúttal őstermelő/kistermelő is? Nyilván ugyanazt a tevékenységet nem végezheti mind a két alanyiság alatt egyszerre. Hogyan kell figyelembe venni az áfa szempontjából a mezőgazdasági támogatás folyósítását? Ha a támogatással együtt az összárbevétele meghaladja a 6 millió forintot, elveszti az alanyi mentességét?

Csoportmentességi rendelet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném állásfoglalását: ügyfelem mezőgazdasági termeléssel foglalkozó társaság. A társasági adóbevallás készítésekor felmerült a 22/A § szerinti adókedvezmény igénybevételének lehetősége. A kamatkedvezményt a törvény szerint a mezőgazdasági csoportmentességi rendelet előírásai szerint kell kezelnem. Kérdésem ehhez kapcsolódik: 2014. december 31-éig még a 400 ezer euró keretösszeget kellett figyelni, 3 éves göngyölítéses módszerrel. Ebbe a keretösszegbe milyen támogatási formákat kell belevennem? A társaságnál többféle mezőgazdasági támogatás fordul elő: területalapú támogatás, ÁTK-pályázathoz kapcsolódó támogatás, és közvetlen kamattámogatás is. Ha jól értem, csak azok a támogatások tartoznak ide, melyeket nem az EU finanszíroz, hanem állami forrásból származnak, vagy az adórendszeren keresztül nyújtják. Ha ez így van, akkor beleférnénk a keretösszegbe, és igénybe vehetnénk a társasági adókedvezményt. A másik érték, amit figyelnem kell, az a 40 százalékos támogatásintenzitás. Van olyan EMVA által kiírt pályázat, ahol már a közvetlen támogatási összeg ezt az értékhatárt eléri. Ebben az esetben figyelembe vehető-e még az ehhez a beruházáshoz felvett hitel kamatához adókedvezmény? Az adókedvezmény igénybevételét önellenőrzés benyújtásával megtehetem-e az adott esetben? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Cselyuszka Antalné

Sürgősen döntenie kell! Az időzítésen is múlik az adókedvezmény Cikk

Átrendezi az úgynevezett támogatási térképet és módosítja a fejlesztési adókedvezmény feltételeit többek között a kkv-k esetében is július 1-jétől az Országgyűlés által a minap elfogadott törvényjavaslat. Összefoglaltuk a változásokat.

Ötvenmillióra bírságolta a NAV a szarvasmarha-hamisítókat Cikk

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal napi tevékenysége során ellenőrzi bizonyos uniós mezőgazdasági támogatások igénybevételének jogszerűségét is. Az ilyen jellegű támogatások igénybevétele során a gazdálkodók export-visszatérítést igényelhetnek fajtatiszta szarvasmarhák Európai Unión kívüli országokba történő kivitele után, melynek egyik feltétele, hogy az állatnak legyen származási bizonyítványa.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felújítás vagy karbantartás?

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink