120 találat a(z) magyar cimkére
Ellenőrzik a fakereskedelmet a magyar-szlovák határon Cikk
Március 19-én operatív egyeztetésen vettek részt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) faanyag-kereskedelmi lánc felügyeletért felelős szakemberei Zólyomban. A szlovák társhatósággal való szorosabb együttműködést az indokolja, hogy északi szomszédunk is szigorúbb ellenőrzést kíván bevezetni a faanyagok kereskedelmét illetően – szerepel a közleményben. Az egyeztetésen elhangzottakat gyakorlati síkra terelve, már a következő napon ellenőrzést folytattak a hazai és a szlovák szakemberek a közös határszakasz mindkét oldalán.
Csed, gyed jogosultság Kérdés
Ukrajnából 2017. augusztusban áttelepült magyar állampolgár 2018. június hónapban fog szülni, s 2017. júliusig ukrán munkahelye volt, majd augusztustól magyar munkahelye van. (Megszakítás 20 nap.) Jogosult lesz csedre illetve gyedre? Köszönöm
Megállapodás magyar, lengyel, szlovák és román munkáltatói szervezetek között Cikk
Regionális együttműködési megállapodást írtak alá pénteken Kolozsváron Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és Románia reprezentatív munkáltatói szervezetei.
Szlovéniai magyar vállalkozók kaptak magyar kereskedőháztól támogatást Cikk
Két pályázati körben összesen csaknem egymilliárd forint gazdaságfejlesztési támogatást nyertek a szlovéniai Muravidék magyar vállalkozói – ismertette a Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) vezérigazgatója csütörtökön Dobronakon (Dobrovnik).
Életkezdési támogatást kapnának a külföldön élő magyar gyerekek is Cikk
A kormány a Gyermekvállalást Ösztönző Akciótervére hivatkozva kiterjesztené az életkezdési támogatást és a Start-számla nyitás lehetőségét a nem Magyarországon élő magyar gyermekekre is Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az erről szóló törvényjavaslata szerint.
Láncügylet, áru az országot nem hagyja el Kérdés
Tisztelt Szakértő, két kérdésem lenne, mely ugyanazt az ügylet típust fedi le két irányból: "A" magyar cég "B" magyar cégnek szállít árut, amit "C" német cégnek számláz ki, neki van magyar adószáma. "C" német cég "D" német cégnek számláz tovább. "A" magyar cég intézte a fuvart. A "D"-nek számlázás után az áru pontos útját nem ismerjük. "A" cég magyar áfával számlázta "C" német cégnek az árut. Kérdésem, hogy helyesen gondolom-e, hogy "C" német cégnek a német adószámával kell-e "D" német vevőjének a számlát kiállítania áfamentesen, német közösségi adatszolgáltatást kell-e láncügylet jelöléssel leadnia erről, és így "C" a magyar állam csak felé visszaigénylő pozícióban lesz-e, közösségi adatszolgáltatás nélkül? A kérdés másik fele: "X" német cég "Y" német cégnek szállít árut, majd azt "Z" magyar cégnek számlázza ki német ÁFÁ-val. "Z" magyar cégnek van német adószáma. "Z" magyar cég "W" magyar cégnek számlázza tovább az árut, de jól gondolom, hogy ezt a magyar adószámával fogja tenni, uniós értékesítésként, mert a teljesítés helye Németország, és Németországban csak visszaigénylő pozícióban lesz? A fuvart "X" intézte. Köszönettel Miksa Viktor
Szlovák és magyar munkajogviszony, társadalombiztosítás Kérdés
Tisztelt Adózóna, Adott egy szlovák és egy magyar kft., mely cégeknek a tulaja egy harmadik kft. A szlovák cégtől az egyik munkavállaló a magyar cégnél is munkaviszonyba került, de a két cég között nem született semmilyen megállapodás a munkavállalóval (például kiküldetéssel) kapcsolatosan. A munkavállaló bejelentette a szlovák társadalombiztosítónak, hogy Magyarországon fog dolgozni az évben több mint 183 napot (konkrétan április 1-jétől), de mellette a szlovák munkaviszonyát is fenntartja. A szlovák társadalombiztosító értesítette a munkavállalót, hogy a szlovák társadalombiztosítása túlfizetést mutat, mivel a magyar munkaviszonyával párhuzamosan a szlovák béréből is került befizetésre a szlovák államháztartásnak. A szlovák kolléga korrigálná (visszakérné) a szlovák járulékot, de nem tudjuk, hogy a szlovák bérből visszakért szlovák összegét kinek kellene utalni. A munkavállalónak? Vagy a magyar foglalkoztatónak, aki a szlovák munkajogviszonyára tekintettel a "szlovák tbj" a magyar szabályok szerint, a magyar kincstárba fizeti? Hivatalosan a munkavállaló két jogviszonya független egymástól, csak átjött ide is dolgozni. Vagy a munkavállaló saját maga rendezi a magyar államháztartás felé a szlovák visszakapott járulékot? A továbbiakban is mindkét helyen fog jövedelmet szerezni, de magyarországi illetőséggel, a két jövedelem tbj és adóelőleg elszámolása, hogyan történjen? Köszönettel Nagy Katalin
Csehországban gazdasági tevékenység Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőben szeretnék segítséget kérni: magyarországi társaság (rendelkezik közösségi adószámmal) Csehországban fog szolgáltatást végezni (ipari szigetelést, bádogozást) ez kb. fél-egy évig fog tartani. A megrendelő is magyar adóalany. Ebben az esetben kell cseh adószámot igényelni? A segítséget előre is köszönöm.
Temetőben kapták el a csempészt Cikk
Több mint hétezer csomag, vámmentes boltokból származó cigarettát találtak a román határrendészek egy húszéves, magyar-ukrán kettős állampolgárságú fiatalember autójában a Szatmár megyei Halmiban (Halmeu).
Anyasági támogatás és babakötvény a külhoni magyaroknak Cikk
Jövő januártól a Köldökzsinór program keretében kiterjesztik az egyszeri anyasági támogatást a külhoni magyarságra is, erre 640 millió forintot különítettek el első évben – mondta Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára az MTI-nek.
Láncügylet négy szereplőcel Kérdés
Tisztelt Szakértő! "C" szlovák cég árut értékesit "A" magyar kft.-nek, amely továbbértékesíti "B" magyar kft.-nek "B" eladja "D" svéd cégnek az árut . Az árut közvetlenül C szlovák cégtől fuvarozzák D svéd cég részére. A fuvarozást a B magyar kft. végzi. B magyar kft. értékesítése az áfatörvény területi hatályán kívüli értékesítésnek minősül? Elvileg be kellene jelentkeznie Svédországban? Változtat az valamit ha "A" magyar cég szlovák adószámmal számláz?
Magyar partner megbízása, külföldi teljesítés áfabeli megítélése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem megbízások alapján külföldön végez folyamatosan áruszállítást (kamionozik). Magyar vállalkozás a megbízott és magyar vállalkozás a megbízó is. A teljesítés helye pedig döntően az EU tagállamai, egyik országból, a másikba történő áruszállítás teljesítése. A megbízó és a megbízott is magyar, adószámmal rendelkező áfaalany. A kérdés az, hogy a megbízás teljesítését követően kiállítandó számla (megbízott számlája) áfa szempontjából hogyan ítélendő meg, szerepelhet-e áfa a kiállított számlán, ha külföldön történt a teljesítés? Ez a megbízás hogyan ítélendő meg, a teljesítő országra érvényes áfát kell szerepeltetni a számlán, vagy a szolgáltatás helye szerint számlázható (például Spanyolországból Németországba szól a teljesítendő fuvar mint megbízás). Köszönöm válaszát.
Magyar-román bér-összehasonlítás: ki jön ki belőle jobban? Cikk
Romániában 7 százalékkal jobban keresnek a román közhivatalnokok, mint Magyarországon annak ellenére, hogy Magyarországon magasabb az életszínvonal, mint Romániában – írta pénteki számában a Ziarul Financiar című román napilap.
Magyar adóalanyok EU-n belüli kereskedelme Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy korábbi kérdésem tenném fel, mivel véleményem szerint félreértettek a megválaszoláskor. A kérdés lényege, hogy két magyar adóalany közt megy végbe kereskedelem úgy, hogy az árut Csehországból veszi meg a nagykereskedő, de nem szállítja haza és adja el, hanem az árut már egyből Csehországban átadja a belföldi vevőjének, aki onnan haza is fuvarozza, így a termékértékesítés véleményem szerint Csehország. Segítségüket előre is köszönöm. Korábbi kérdésem: Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulnék Önhöz. Két magyar, EU-s adószámmal rendelkező adóalany között megy végbe termékértékesítés úgy, hogy egyik magyar társaságnak sincs telephelye, sem bármilyen illetősége Csehországban. 'A' magyar adóalany megvásárolja 'B' cseh adóalanytól a terméket, melyet 'C' magyar társág rendelt meg tőle. Így tehát két magyar kereskedik, azonban az árut Csehországból már rögtön 'C' társaság szállítja el (feltehetően Magyarországra), így véleményem szerint a teljesítés helye, mivelhogy a fuvarozás, az áru átadása Csehországban történik, Csehország lesz. Kérdésem: ebben az esetben 'A' magyar társaságnak be kell jelentkeznie Csehországba az áfa alá, ott megfizetnie az áfát, és a magyar 'C' társaság felé a CSEH adószámával közösségen belüli termékértékesítésként kell számlázza ezt az ügyletet? Valamint a magyar könyvelésében csak bevételként kell nyilvántartsa, és áfában meg a cseh adóbevallásban tünteti ezt fel? Segítségét előre is köszönöm. Tisztelettel: Csató Béla
Külföldi adórezidens magyar állampolgár külföldi cégből származó osztalékának adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy Máltán élő, ott adórezidens magyar állampolgár osztalékot kap a saját ciprusi cégétől. Be kell-e vallani a jövedelmet Magyarországon? Hol kell megfizetnie az osztalékadót? Máltán, Cipruson vagy Magyarországon?