101 találat a(z) lakásvásárlás cimkére

35 év alattiak illetékkedvezménye utólag Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Ha egy 35 év alatti magánszemély 2012-ben az 5,9 millió forint forgalmi értékű első lakásvásárlása esetén nem vette igénybe az 50 százalékos illetékkedvezményt, utólag érvényesítheti azt? Minden feltételnek megfelelt volna, csupán nem tájékoztatták erről a lehetőségről, és így akkor nem nyilatkozott, hogy élne vele. Előre is köszönöm válaszát!

Lakásvásárlás: 5 százalékos áfakulcs vagy áfatámogatás? Cikk

Mikor minősül termékértékesítésnek az új ingatlan értékesítése, és mikor minősül szolgáltatásnyújtásnak ? Mikor alkalmazható az 5 százalékos áfakulcs, és mikor az 5 millió forintig adható áfatámogatás? Olvasónk kérdésére Bartha László adójogi szakjogász válaszol.

5%-os áfás lakás vásárlása vs áfavisszatérítés (támogatás) Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Kérem, szíves válaszukat arra vonatkozóan, hogy miben tér el az 5%-os lakásvásárlás feltételei, a max. 5 millió forintig adható áfatámogatás feltételeitől. 2. Tudomásom szerint csak termékértékesítésnek (áfatörvény 10. § (d) pont) minősülő új ingatlan vásárlása esetében lehet szó az 5% áfakulcs alkalmazásának, hiszen az áfatörvény 3. számú mellékletének termékértékesítés részében (50., 51. pontok) található meg az új lakás értékesítése, a szolgáltatásnyújtások között nem. Kérdés: Mikor minősül (milyen esetekben minősül) termékértékesítésnek az új ingatlan értékesítése, és mikor minősül szolgáltatásnyújtásnak? Kérem válaszát lehetőleg jogszabályhelyekkel alátámasztva, példákon keresztül levezetve, küldje meg. (Pl. befektető cégé a telek; megbíz egy kivitelező céget társasház (lakóingatlan) felépítésére, aki alvállalkozó cégekkel a telekre felépítteti azt. Az egyes lakásokat a befektető eladja magánszemélyeknek. Termékértékesítés-e vagy szolgáltatásnyújtás az: - alvállalkozó és a fővállalkozó (generálkivitelező) közötti ügylet, - fővállalkozó és a befektető (megrendelő) közötti ügylet, - befektető és a magánszemély közötti ügylet? Válaszait előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Lakásvásárlás illetékmentessége Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Az alábbi esettel kapcsolatban szeretnék megbizonyosodniarról, hogy jár-e illetékmentesség. Magánszemély eladja 100 százalékos tulajdoni hányadú, 21 millió forint forgalmi értékű lakását. Egy éven belül az élettársával közösen vesz egy 25 millió forint forgalmi értékű családi házat, melyben a tulajdoni hányada 70, az élettársé 30 százalék. A 70 százalékos tulajdoni hányadra eső forgalmi érték 17,5 millió forint, ami kevesebb, mint az eladott lakás 21 millió forintos forgalmi értéke, így értelmezésem szerint a magánszemély kérhet illetékmentességet. Az élettárs pedig a 30 százalékos hányad után fizet illetéket. Helyes-e a fenti elgondolás? Köszönöm szépen válaszát!

Vissza nem térítendő lakáscélú támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adható-e adómentesen munkáltatói lakásvásárlási támogatás, ha a támogatással hitel nélkül tudja a lakást a dolgozó megvásárolni? (Az egyéb feltételek fennálnak.) A NAV ügyfélszolgálata szerint az szja-törvény 1. számú melléklet 9.3.1. a 9.3.2.-vel együtt érvényes, azaz csak hiteltörlesztésre adható adómentesen. Ha ez helytálló, akkor, ha hitelt vesz fel a dolgozó – 4 millió forintot – azt visszafizetheti helyette a munkáltató adómentesen?

Újabb csúcson a lakásvásárlási hajlandóság Cikk

Nyolc százalékkal többen vennének vagy építenének biztosan lakást a következő egy évben a három hónappal ezelőttihez képest, és az ezt valószínűsítők köre is 4 százalékkal nőtt – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. júliusi felméréséből.

Ingatlan – áfa – 2. verzió Kérdés

Egy kft. két ingatlannal rendelkezik, melyeket értékesíteni fog. A kft.-re vonatkozó információk: kizárólag áfás bevétellel rendelkezik; 2010. 08. hóban bejelentette, hogy a lakóingatlannak és nem lakóingatlannak minősülő bérbeadása és értékesítése áfás (adómentesség helyett). Ingatlanokra vonatkozó információk: 1. ingatlan: lakásnak minősülő ingatlan + hozzá tartozó parkoló. A beszerzés időpontja: 2010. október 15.; a beszerzés értéke: 21 840 000 forint (lakás) + 1 760 000 forint (parkoló); a beszerzés áfa adóalany kft.-től történt (fordított áfa); a vásárló kft. a fordított áfa értelmében felszámolta az áfát, viszont levonásba is helyezte (mind a lakásra, mind a parkolóra vonatkozóan); ezt az ingatlant végül nem adta bérbe a cég (a kft. irodaként használja jelenleg is) 2. ingatlan: üzlethelyiség. A beszerzés időpontja: 1999. 04. 30.; a beszerzés értéke: 10 941 760 forint; ez az ingatlan a beszerzés óta bérbe van adva (áfásan). Kérdések: B verzió: következő évben történő értékesítés – 2017. 01. 01-től alkalmazva a kft. az idei év végével bejelentené mind a bérbeadásra, mind az értékesítésre vonatkozóan, hogy szeretné az általános szabályokat alkalmazni, tehát adómentesen számlázná a bérbeadást és az értékesítést is – Ebben az esetben mi történik áfa szempontjából, ha 2017. évben történik az értékesítés? Az üzlethelyiség értékesítése a 86. § j pontja alapján adómentes? Az üzlethelyiség ingatlannak minősül az áfatörvény szempontjából? A lakás értékesítése a 86. § j pontja alapján adómentes? Beszerzési áfakorrekció felmerül?

Cég lakásvásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég új építésű lakásingatlant vásárolna, melyet irodaként használna. Jogosult-e az 5 % áfa, illetve a hozzátartozó garázs 27 % áfájának visszaigénylésére? Vagy mivel vevőként áfaalany, belép a fordított adózás? Mi történik áfailag, ha egy idő után másképp hasznosítja, például bérbe adja, vagy értékesíti a lakást magánszemélynek, illetve jogi személynek? Köszönöm szépen válaszát.

Áfa kiutalása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem vásárolt egy lakást, 35 millió forint plusz áfa összegért, szerkezetkészen. A számlát megkapta róla 2015. december 30-ai teljesítéssel és kiállítással, a fizetési határidő 2016. 01. 30-a volt. Továbbá az adásvételhez kapcsolódott egy építési szerződés, melynek keretében az eladó kft. befejezte volna kulcsrakészre a megvásárolt lakást, és erre 8 millió forintot ügyvédi letétbe is kellett helyezni. A decemberi áfabevallásba behelyeztem a szállító számlát, és ügyfelem 35 millió forintot ki is fizetett belőle. Az eladó kft. nem folytatta a lakás befejezési munkálatait – az ügyvédi letét ellenére sem –, így ügyfelem nem utalt többet, most per tárgyát képezi az ügy. Közben az eladó cég ellen a hitelező bankja és a NAV is végrehajtást indított. Rendezetlenek lettek így a tulajdonviszonyok. Kérdésem az lenne, hogy a számla alapján kérhetem-e a számla áfatartalmának kiutalását annak ellenére, hogy a teljes számla nincs kifizetve? A szállító számla részleges kifizetésekor az áfarész és a nettó részlet kerül-e kifizetésre, vagy a nettó kerül teljesen kiegyenlítésre, és az áfa marad fenn követelésként? Hol találok erre jogszabályt? Válaszát előre is köszönöm! Annamária

Lakásvásárlás illetéke Kérdés

Kérdésem, hogy, ha valaki eladja a lakását 20 millió forintért, majd vásárol a kiskorú gyermekének egy lakást 40 millió forintért, milyen adó illetve illeték terheli ezt a tranzakciót? Várom segitő válaszukat tisztelettel.

Lakást vesz, felújítja, eladja. Mikor áfamentes, mikor nem? Cikk

Cég kap az alkalmon, jó áron lakást vásárol, felújítja, eladja. És akkor ki kell tölteni a számlát, de hogyan? Mi a helyzet az áfával, ha a társaság nem jelentkezett be az áfakörbe? Bartha László adójogi szakjogász válaszol.

Ingatlanvásárlás illetéke több tulajdonos esetén Kérdés

Tisztelt Szakértők! Adott a következő helyzet: két, egymással rokoni kapcsolatban nem álló személy eladott egy-egy lakást. Az egyik lakást 11 millió forintért adták el, a másikat 13 millió forintért. Ezt követően közösen vettek egy többgenerációs családi házat 23 millió forintért. Az ügyvéd tájékoztatása szerint az illeték kiszabásakor nem fogják figyelembe venni azt, hogy a két lakás árából lett megvásárolva a családi ház, hanem csak a nagyobb értékű lakás árát lehet majd levonni, és a 23-13=10 millió forint után illetéket kell majd fizetni a tulajdonrészek arányában. A kérdésünk az, hogy tényleg így van? Nem számít, hogy több tulajdonosa lett a családi háznak, nem lehet úgy csinálni, hogy a tulajdonosok a saját tulajdoni arányukban beszámítják a saját maguk által eladott lakások értékét, és csak a különbözetek után kell illetéket fizetni? Válaszukat előre is köszönjük.

Kiderül, hogy az eladott telek és vásárolt lakás után kell-e adót fizetni Cikk

Házaspár tavaly adott el telket, idén vásárolt lakást, egyikük sem érte el a 35 évet. Itt most nem az a kérdés, hogy hány éves a kapitány, hanem, hogy mennyi szja-t és illetéket kell fizetni. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó minden részletre kiterjedően válaszolt.

Illeték ingatlanvásárlás esetén Kérdés

Ügyfelemnek két fia van. Az egyik eladott egy telket az idén 12 millió forintért, és a másik fia most venne egy lakást 20 millióért. Mindkét fiú a vásárolt új lakásban lakna. Kérdésem, hogy mennyi illetéket kell fizetni akkor, ha az egyik, vagy ha a másik fiú nevére veszik az ingatlant? Továbbá az is kérdés, hogy az esetleges kedvezmények átvihetők-e jövőre, amennyiben csak 2016-ban vesznek lakást? Milyen adókedvezmény vehető még figyelembe? Nem első lakás. Köszönöm a válaszát.

Illeték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Három magánszemély (családtagok) közösen vásárolnak egy 35 millió forint értékű, új építésű lakást. A vagyonszerzés aránya 25-25-50 százalékos. Kérdésem: mennyi illetékfizetési kötelezettség terheli a vásárlókat, illetve igénybe lehet-e venni az ú lakásvásárlásra vonatkozó kedvezményt? Köszönöm a választ: INVEST

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink