95 találat a(z) külföldi munka cimkére

Magyarországon dolgozó külföldi állampolgár családi adókedvezménye Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! 2018.05.25-én a fenti kérdést tette fel egy ügyfél. Röviden: koszovói állampolgár, 100 százalékban magyarországi jövedelemmel, két kiskorú gyermekkel – akik Koszovóban élnek – jogosult-e a kedvezményre. Azt a választ kapta, hogy a férj részére jár a kedvezmény, mivel a jövedelme 100 százalékban Magyarországról származik, a gyerekek megfelelnek a kritériumnak, jogosultak lennének családi pótlékra és másik államban, ugyanazon időszak alatt nem jogosultak semmilyen kedvezményre. A kiutalások egészen 2018. októberig több munkavállalónak meg is történtek, majd ez megszűnt, és az azóta beadott szja-bevallások önellenőrzése miatt először jogkövetési vizsgálat indult, majd ezt a NAV átfordította adóellenőrzésbe. A jogosulatlan visszaigénylés miatt a teljes összeg 50 százalékát mulasztási bírságként kéri most a NAV, ami egy háromgyermekes apukánál közel 1 millió 500 ezer forint. Hivatkozásuk okalapja az szja-törvény 1. § (4) bekezdése, mely szerint a visszaigénylőnek kell bizonyítania, hogy családi pótlékra jogosult lenne például megállapító határozattal, a Magyar Államkincstár által adott tájékoztatással, hogy milyen feltételek alapján lett volna jogosult pótlékra. Mivel a dolgozó nem igényelt ellátást, ezért nincs is ilyen dokumentumunk. A vizsgálat során nyilatkozott, hogy nem vesz igénybe más országban ilyen kedvezményt. Más NAV-igazgatóság ugyanilyen ügyben vizsgálat után is kiutalta az összeget. Kérem segítségét! Köszönettel.

Külföldi munka adófizetési kötelezettsége Kérdés

Lassan aktuális lehet... Magyar állampolgárként bulgáriai cégnek végzek értékesítési tanácsadást, ügynökséget Európán belül, amiért jutalék illet meg. A tevékenységet a környező országokban és itthon végzem, nem Bulgáriában. Bulgáriában egy évben 2-3 szor utazom ki. Kérdésem, hogy az így megszerzett jövedelem után kell-e adóbevallást benyújtanom és milyen típusú adót, hozzájárulást kell fizetnem még pluszban. Köszönettel.

Magyar székhelyű társaság az EU-ban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar székhelyű társaság adminisztrációs feladatok végzésére szerződést köt nem uniós székhelyű társasággal. A feladatokat magyar állampolgár végezné, aki munkaviszonyban lenne a magyar vállalkozásnál, de életvitelszerűen az adott országban tartózkodik. Bérét a magyar vállalkozás fizetné. Kérdésem, a magyar adózási szabályok vonatkoznak-e a munkavállaló foglalkoztatására, vagy vannak speciális szabályok, amit figyelembe kell venni?. Üdv. Takácsné Anci

Több jogviszonyos munkavállaló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy teljes munkaidős munkavállaló általános munkarendben például raktárosként dolgozik, de havi két alkalommal a munkáltató úgynevezett saját számlás külföldi fuvarnál sofőrként alkalmazza (ehhez minden jogosítványa megvan). A külföldön töltött idő másfél-két nap fuvaronként. Mi a törvényes jogviszony/jogviszonyok, amelyek alkalmazhatók a dolgozó foglalkoztatására? Szíves válaszát köszönöm!

Alanyi adómentes egyéni vállalkozó külföldön szolgáltat Cikk

Alanyi adómentes egyéni vállalkozó (kőműves, festő) Németországban, magánszemély megrendelő részére fog munkát végezni. Kell-e EU-s adószámot kiváltania, kell-e a német adóhivatalnál regisztrálnia? Milyen számlát fog kiállítani? A számla fog-e áfát tartalmazni, és ha igen, akkor a német mértéknek megfelelőt? Hová kell bevallani és megfizetni az általános forgalmi adót? – kérdezte olvasónk. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.

Külföldi munkaviszony és egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Adózona! Ügyfelem munkaviszonyban dolgozik Ausztriában, heti 24 órában. Emelett másodállásban egyéni vállalkozóként is tevékenykedik Magyarországon. Kérdésem lenne, hogy mivel Ausztriában biztosított, melyek azok a közterhek, amelyeket Magyarországon nem kell megfizetnie, mivel külföldön biztosított? Egy másik kérdésem lenne, hogy az egyéni vállalkozó osztalékjövedelme után fizetendő adó terhére igénybe lehet-e venni adóvisszatérítést a különböző önkéntes megtakarítási formák után?

Külföldről származó jövedelem adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk lánya gimnáziumi tanulmányai mellett modellkedéssel foglalkozik, nem vállalkozói jogviszonyban. Mostanában már külföldre is hívják. Legutóbb Rómában és Bécsben vett részt a Divathéten. A kifutón mutatta be a tervezők ruháit. A bemutatót követően kb. 30-60 nap múlva átutalással érkezett meg a neki járó munkadíj a bankszámlájára. A kérdésem, hogy ez után itthon, Magyarszágon kell majd adózni, és bevallást benyújtani a következő év májusáig? 15 százalék szja-val kell csak számolni? Köszönettel várom válaszukat.

Külföldi munka hazai munkaadó esetén Kérdés

Egyéni vállalkozó Ausztriában is végez szolgáltatási tevékenységet. Telephelye kint nincs. Alkalmazottai a hónap nagy részében Ausztriában dolgoznak. Az A1-es nyomtatványt megigényelték. Azokon a napokon amikor kint dolgoznak, az Ausztriában előírt bért számfejtem nekik. A kérdésem az, hogy ha a kinti munkavégzés napjainak a száma eléri a 183 napot, akkor valóban kint kell adózniuk? A 183 napba csak a ténylegesen kint töltött (ledolgozott) napok száma számít bele? Ha kint fognak adózni, akkor itthon mik a teendőim, mint könyvelőnek? Válaszát előre is köszönöm!

Közalkalmazott külföldi munkaviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi két kérdésben szeretném a segítségét kérni. 1. Közalkalmazott (pedagógus) 1996-ban szerezte a diplomáját. Ezután egy évet dolgozott óvodában, majd több évig külföldön, nem közalkalmazotti munkaviszonyban. Fizetési fokozatának megállapításánál melyik munkaviszony számítható be? A Kjt. 87. §-a szerint a megfelelő végzettség megszerzése után a teljes idő számít, bármilyen munkakörben is foglalkoztatták, így a külföldi munkavégzést is figyelembe vehetjük? 2. Fizetési fokozat/besorolás megállapításához a tb-kiskönyv/igazolvány bejegyzését is elfogadhatjuk, vagy valamilyen rendelet, törvényi hivatkozás ezt tiltja, és esetleg csak a munkakönyv és/vagy nyugdíjfolyósító igazolása vehető figyelembe? Köszönöm segítő válaszát!

Külföldön élő kft. tulajdonos és ügyvezető járulékai Kérdés

Tisztelt Széles Imre szakértő úr, köszönöm, hogy figyelmet szentelt a külföldön élő, de itthon is aktív munkavállalók problémáira. Esetem lassan egy éve húzódik és ahány könyvelő, annyiféle módon értelmezik a törvényeket. Hat éve élek az Egyesült Királyságban, ahol magánvállalkozó vagyok (sole trader). Azonban Magyarországon alapítottam egy kft.-t melynek tulajdonosa és ügyvezetője is vagyok. A munkavégzés helye Anglia (online ügyintézés). Az A1 formom szerint az angol államhoz tartozom. Az első könyvelő, aki itthon bérszámfejtett, azt állapította meg hogy havi szja-t kell csak fizetnem (bár én úgy tudom hogy Angliában kellene fizetnem adót a magyar fizetésért, melyet megbízási szerződéssel látok el). Egy másik könyvelő szerint pedig szja-t, szochót és szakképzési hozzájárulást is kell fizetnem (mivel azt a ‘cég’ fizeti és nem én). Tudna segíteni hogy mely törvények alapján lehetne pontosan látni hogy mi a teendő? Jelenleg mindkét államban fizetek járulékot és adót is, de szinte biztos vagyok benne, hogy ez nem lehet a jó megoldás hiszen két EU-s országról van szó. Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Így számít a külföldi foglalkoztatás a magyarországi járulékfizetésnél Cikk

A külföldi jogviszonnyal is rendelkező személy magyarországi biztosítási kötelezettségének megállapítása általában rutinszerűen történik, ugyanakkor gyakran merül fel kérdésként, hogy az egyes magyarországi ellátásokra jogosultságot, illetve a vállalkozóként történő biztosítási és járulékfizetési kötelezettséget miként érinti a külföldön fennálló munkavégzésre irányuló jogviszony.

Külföldön biztosított társas vállalkozás tagja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. ügyvezetője Angliába megy dolgozni, és ott lesz biztosítása is. Kérdésem az lenne, hogy ezt milyen jogviszony alatt kell bejelentem a T1041-es nyomtatványon, hogy itthon ne kelljen járulékot fizetnie?

Többes jogviszony külföldi munkavállalásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar állampolgár, magyarországi állandó lakóhellyel Ausztriában havi 72 órás munkaviszonnyal rendelkezik, jelenleg ott biztosított, családi pótlékot is Ausztriából kapja teljes összegben. Magyarországon szeretne egy havi 16 órás részmunkaidős állást vállalni (az ebből származó bére az összes bevételének a 25 százalékát nem éri el). Kérdésem, hogy ez az új munkaviszony befolyásolja e az osztrák biztosítási jogviszonyát, illetve családipótlék-jogosultságát? Ha nem, akkor milyen járulékokat és adót kell megfizetni a magyarországi munkaviszonyából származó bére után, és azt milyen módon kell bevallani, bejelenteni? Előre is köszönöm válaszuk: Üdvözlettel: Szabó Kinga

Külföldi munkavállalás egyéni vállalkozó esetén Kérdés

Katás egyéni vállalkozó alvállalkozói szerződést kötött egy budapesti székhelyű céggel építőipari munkák elvégzésére. A munkavégzés helye Hollandiában lenne. Kérdésem: milyen engedélyek, bejelentkezési kötelezettségek vannak ebben az esetben, hogyan járjunk el szabályosan? Segítségüket előre is köszönöm. Tisztelettel: B. Tóth Józsefné

Külföldi telephelyen dolgozó magyar szakember Kérdés

183 napot meghaladóan Németországban dolgozó szakmunkásnak Magyarországon és Németországban is számfejtenek bért. Németországban úgy, hogy a magyar bért is hozzáadják a német bérhez, és úgy vonják le az adót. 183 nap után is vontak le a dolgozótól szja-t Magyarországon, amit évente az szja-bevallásában visszaigényelt a NAV-tól, és vissza is kapta. Most azonban a NAV önellenőrzést kér a kifizetőtől, vele kívánja a többletlevonást rendezni úgy, hogy majd a kifizető rendezze azt a dolgozóival. Ez havonta közel 200 ember 08-as bevallásának önellenőrzését jelentené, amire nincs kapacitás. Van erre Önök szerint megfelelő, normálisnak mondható megoldás? Mi alapján tagadhatja meg a NAV a többletlevonás ilyen módon történő kifizetését? Köszönettel!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink