97 találat a(z) közhasznú alapítvány cimkére
Alapítvány – étkeztetés adókötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Közhasznúnak nem minősülő alapítvány, amelynek (többek között) a gyermekek táboroztatása, kulturális és sportprogramok szervezése, lebonyolítása tartozik a közérdekű célja közé, és ennek kapcsán térítésmentes étkezést is biztosít a gyermekek számára, a beszerzett élelmiszereket hogyan tudja elszámolni, illetve keletkezik-e adófizetési kötelezettsége? Köszönettel.
Jogi személy alapítványa
Kérdés
Tisztelt Szakértő Hölgy/Úr! Ügyfelem oktatással foglalkozó kft., és fontolgatja, hogy a tehetséges fiatalok támogatására létrehoz egy alapítványt, amelyben közhasznú célokat jelöl meg, és, ha majd megfelel a feltételeknek, kéri a közhasznúságot. Azt szeretném tudni, hogy számvitelileg és adózásilag ez mit jelent a kft. könyvelésében? Ha a kft. támogatja a saját alapítványát, a kapcsolt vállalkozásokkal kapcsolatos szabályokra figyelemmel kell lennie? Ha majd elnyeri az alapítvány a közhasznúságot, a kft. igénybe veheti-e az alapítványnak adott adományok utáni adókedvezményeket? Esetleg tudna ajánlani szakirodalmat erre a speciális esetre? Köszönettel: Kauker Zsoltné
Szja 1 százalékának elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közhasznú alapítvány a részére felajánlott szja 1 százalék összegét teljes egészében adótartozásra "használta" fel, illetve az adóhivatal átvezette a tartozásra. A KOZ nyomtatványon elsődlegesen cél szerinti tevékenységre kell felhasználni, és csak a cél szerinti összeg 25 százalékát lehet működési költségre felhasználni. A személyi jellegű ráfordítások azonban működési költségnek minősülnek, a bérjárulék pedig személyi jellegű ráfordítás a számviteli törvény szerint. Az átvezetett járulékok között azonban olyan is szerepel, amit a munkavállalótól levontak, tehát még nem is személyi jellegű ráfordítás. Ebben az esetben hogyan kell kitölteni a KOZ nyomtatványt? Mi a cél szerinti és mi a működési költség? Válaszát előre is köszönöm.
Közhasznú alapítvány Sztv. szerinti kiegészítő melléklete
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy közhasznú alapítvány esetében a PK-142 kiegészítő mellékletén (amit a civiltörvény ír elő a támogatások bemutatásáról) túl, kell-e a számviteli törvény által előírt szöveges kiegészítő mellékletet készíteni? Az alapítvány természetesen kettős könyvvitelt vezet, és egyszerűsített éves beszámolót készít. Köszönettel.
Közhasznú szervezetek szja 1 százalék tartalékolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Óvodai közhasznú alapítványt könyvelek. Ezzel kapcsolatosan a következő a kérdésem. A NAV által folyósított 1 % szja összegét mennyi ideig lehet tartalékolni? Jól tudom, hogy a kiutalástól számított 3 évig? Válaszukat köszönöm!
Közhasznúság elveszítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy közhasznú alapítvány 2014-ben elvesztette a közhasznú státuszt. Az arról szóló végzés kelte és a hatálybalépés (06.01.2014) közötti időszakra milyen státuszban van a civil szervezet? Az abban az időszakban kiadott (jóhiszeműen) cél szerinti támogatásokat, amelyek addig adó- és járulékmentesek voltak, érinti-e a közhasznúság elvesztése, hisz továbbra is a "cél"-t szolgálják. A kérdés másik fele, hogy számvitelileg milyen változást okoz ez az alapítvány életében? Segítségét előre is köszönöm!
Alapítványi közhasznú támogatás
Kérdés
Jár-e adójóváírás az alapítványnak felajánlott közhasznú támogatásért magánszemély, illetve cég esetében? Várom válaszát.
Adózás közhasznúság elvesztése esetén
Kérdés
Egy korábban közhasznú alapítvány októberben (!) aláírt és kézhez kapott bírósági végzés szerint május 31-ével elvesztette közhasznú jogállását. Az eltelt időben az alapítvány sok (száznál több) nyugdíjasnak nyújtott pénzbeli és nem pénzbeli segélyt, amely így utólag - szerintünk - adókötelessé válik. Kérdéseim az adózásra (bevallás, adófizetés) vonatkoznak. 1. Tekintettel arra, hogy a segélyek korábban adómentesek voltak, így az alapítvány nem rendelkezik a segélyezettek adózásához szükséges valamennyi adattal. Utólag szükség van-e valamennyi adat beszerzésére (anyja neve, adóazonosító stb.)? Vannak a segélyezettek között olyanok is, akik valószínűleg nem is rendelkeznek adóazonosítóval. 2. A pénzbeli segélyek kifizetésénél nem történt meg az adóelőleg megállapítása és levonása. Ezt utólag hogyan lehet rendezni? Például felbruttósítva az összegeket, és ehhez új kuratóriumi döntést kérve? 3. A nem pénzbeli segélyek (például ingyenes gyógyszerjuttatás) esetén megoldható-e, hogy a közterheket teljes egészében az alapítvány fizesse? Ha igen, akkor azt hogyan teheti (adók alapja, mértéke, járulékok). A juttatásban részesülők azonosításához szükséges adatok rendelkezésre állnak. 4. Amennyiben az alapítvány a nem pénzbeli segélyeket adományból juttatta, annak adóalap meghatározásakor lehet-e az adományozó által megadott értékkel számolni, vagy piaci értéket kell kalkulálni?
Így spórolhat adót a selejtezéssel: semmit nem lehet csak lazán kidobni!
Cikk
Az idei évből még több mint egy teljes negyedév van hátra, de nem árt már most készülni az év számviteli zárására, és picit előre dolgozni. Érdemes körülnézni a raktárban és feltérképezni a felesleges eszközöket, eladhatatlan árut. Az alábbiakban ez utóbbival kapcsolatban adunk tippeket.
1 százalék gyűjtése
Kérdés
Tisztelt Cím! Az általunk könyvelt alapítvány 2014. 06. 30-ig közhasznú jogállású volt. 2014. 06. 30-án nem tudja megerősíteni közhasznú jogállását, mert nincs megfelelő támogatottsága a törvény kitételei szerint, továbbá nincs 1 millió forint bevétele sem. Kérdésem, hogy a jövőben gyűjtheti-e az szja 1 százalékát?
Közhasznú minősítés évközbeni megszüntetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közhasznú minősítésünket a bíróság megszüntette azzal indokolva hogy a közhasznú minősítés beérkezésének napja 2014. június 2-a volt. Ezzel kapcsolatban tájékoztatjuk Önt, mielőtt postáztuk volna, megkérdeztük a bírósági ügyintézőt, hogy személyesen vigyük be a nyilvántartásba vételhez szükséges dokumentumot, vagy elég ha azt 2014.05.31-én postára adjuk. Azt a választ kaptuk, hogy elegendő postán feladni, mely igazolja a feladás tényét. A honlapon az alábbi szövegezés szerepel: "Fontos, hogy a 2012. január 1-je előtt közhasznúnak, vagy kiemelkedően közhasznúnak minősített szervezetek 2014. május 31-ig kezdeményezhetik a Civil törvény szerinti közhasznú szervezetkénti nyilvántartásba vételüket." Ezt mi úgy értelmeztük, hogy ha május 31-én postára adjuk, akkor befogadják, sajnos ez nem így történt. Várom mielőbbi válaszát, ugyanis nekünk fontos a közhasznú minősítés. Kérem szíveskedjen tájékoztatni arról is, hogy ha ezt nem sikerül visszaszereznünk, milyen hátrányok érhetik alapítványunkat!
Szálláshely kiadása alapítvány által
Kérdés
Általános iskola mellett működő közhasznú alapítvány vagyunk. Alapító okiratunk tartalmazza, hogy alapítási célokat nem veszélyeztető gazdasági tevékenységet is folytathatunk. Azt tervezzük, hogy az alapítvány tulajdonában lévő balatoni táborban az iskolás gyerekeket önköltségi áron nyaraltatjuk, a fennmaradó időben pedig más fizető vendégeket fogadunk. Kérdéseink: 1.) Ahhoz, hogy a fentieket megtehessük, a "gyermek-és ifjúsági táborhely" vagy a "kereskedelmi szálláshely" besorolási kategória a megfelelőbb (melyiknek mi a vonzata), illetve hol, és milyen módon kell ezeket igényelnünk, alkalmaznunk? 2.) Milyen adók vonatkoznak ránk, és hogyan kell adóznunk? A tevékenységünk alapján jár-e részünkre az alanyi áfamentesség, illetve 6 millió forint árbevételig választhatjuk-e azt? 3.) Megtarthatjuk-e attól még a közhasznú alapítványi besorolásunkat, ha az alapítási céljainkat gazdasági tevékenységgel is elősegítjük (nem a profitra, felhalmozásra törekszünk, nem fektetünk be, stb.)? Tisztelettel és köszönettel várjuk mielőbbi válaszukat: A kurátorok
Közhasznú alapítvány támogatása
Kérdés
Ha egy közhasznú alapítvány a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériumtól (ingatlan felújítására) támogatást kap, én úgy olvastam, hogy ezen támogatásokat tőketartalékba kell helyezni, ha feltételhez kötött akkor lekötött tartalékba kell helyezni. Ha ezen összeget tőketartalékba, illetve lekötött tartalékba teszem, akkor az alapítvány veszteséges lesz, ami a közhasznúság megtartásánál problémát okoz. Az erőforrás-ellátottsági mutató egyik eleme. 1. Kérdésem, hogy 2013-ban is kötelező-e ezen támogatásokat tőketartalékba helyezni? 2. A mutató kiszámításánál ezen tételt figyelembe lehet-e venni, mivel ez nem a bevétel része?
Megjelent a májusi Válaszadó
Cikk
Május az adóbevallások hónapja. Az Adózóna már az ezt megelőző időszakban folyamatosan közölt cikkeket a bevallási tudnivalókról. Ilyen hasznos olvasmány lehet a mikrogazdálkodói egyszerűsített beszámolóról készült írásunk, amelyből nemcsak azt tudhatják meg, ki választhatja ezt a lehetőséget és mekkora adminisztrációs könnyebbséget eredményez ez az adózóknál, hanem azt is, hogy az ilyen beszámoló mennyiben módosít az eredményen, illetve a fizetendő adó összegén.
Közhasznú egyesület
Kérdés
Tisztelt szakértő! Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló által 2014 .áprilisban írt "Közhasznú alapítvány: most mindent megtudhat a működtetéséről" című írása nyomán az lenne a kérdésem, hogy egy közhasznú egyesületre is azok a jogszabályok és előírások vonatkoznak, mint az alapítványra? Köszönöm.