65 találat a(z) közös költség cimkére

Közös költség továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott Kft. ingatlan-bérbeadást számláz 27 százalék áfával. Kérdésem, hogy új bérlő esetén, ha szerződés alapján az első havi közös költséget, mint a birtokbavétel feltételeként megfizeti bérbeadó részére, úgy azt számláznia kell-e, illetve, ha igen, akkor ugyanúgy 27 százalék áfával vagy más módon? Későbbiekben a bérlő szerződés szerint közvetlenül a társasház részére fizeti majd a közös költséget. Válaszát előre is köszönöm szépen.

Bérleti díj + közös költség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. egy magánszemélytől bérel ingatlant. A bérleti szerződésben rögzítésre került, hogy a bérleti díj 85 000 Ft, a közös költség pedig 5000 Ft, amit a bérlő kft. egyösszegben utal át a magánszemély részére. A közös költséget a magánszemély utalja tovább a társasház részére. A magánszemély 10%-os költséghányad alkalmazását választotta. Ebben az esetben az szja és eho alapja csak a 85 000 Ft-os bérleti díj, vagy a 90 000 Ft-os egyösszegű díj? Válaszát előre is köszönöm!

Közös költség továbbszámlázása Kérdés

Az alábbi linken található válasszal kapcsolatban szeretnék egy kérdést feltenni: http://adozona.hu/kerdesek/2014_4_24_Kozos_koltseg_kiszamlazasa_xto A közös költség továbbszámlázása esetén a közös költség összege lesz a bruttó összeg, vagy az lesz a nettó összeg, és arra számolódik rá a 27 százalék áfa? Köszönettel: Schnierer Ildikó

Közösköltség-tartozások: sok hátulütője van az új szabályoknak Cikk

A közösköltség-tartozás behajtásának nehezebbé válása további terheket róhat a többi tulajdonosra és a leendő lakásvásárlókra – hangsúlyozzák a Házfórum társasházszakmai fórum szakértői.

Társasház közös költsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hatlakásos társasházban, amely adószámmal nem rendelkezik a lakók együttes hozzájárulása alapján 2000 forint/család közös költséget kell fizetni például a közös kerthelyiség locsolása, folyósó fűtése, karbantartás stb. miatt. A pénzt két lakó által kimondottan erre a célra megnyitott bankszámlára fizetik a családok. Kell-e ezután illetéket fizetni, illetve ha egy család időközben elköltözik, akkor kérheti-e visszamenőleg a költségek levonása után fennmaradó összeget, hiszen ha ő elköltözik, akkor a következő lakó szintén fizeti a közös költséget. Előre is köszönöm a válaszukat.

Közös költség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély vállalkozás részére adja bérbe lakóingatlanát. A közüzemi számlákat átíratták a bérbevevő nevére, melyet ez alapján elszámol. A közös költséget – a bérleti szerződésben leírtak szerint – a bérbevevő átutalással rendezi közvetlenül a társasház felé. Kérdésem az lenne, hogy ez esetben a közös költséget a magánszemély bérleti díjból származó bevételeként kell figyelembe venni? Ha igen, akkor van-e bármilyen megoldása annak, hogy ez után ne kelljen adózni, úgy mint az átíratott közüzemi számlák esetében, 10 százalék költséghányad választásával? Köszönettel:

Mikor kettős a társasház könyvvezetése, és mikor nem? Cikk

Társasházunk több mint 500 albetétes. Az éves közösköltség-előírás meghaladja az 50 millió forintot. Közös terület bérbeadásából nincs bevételünk. Kérdésem: kötelező-e a kettős könyvvezetés. Olvasónk kérdésére Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszol.

Társasház kettős könyvvezetése Kérdés

Társasházunk több mint 500 albetétes. Az éves közösköltség-előírás meghaladja az 50 millió forintot. Közös terület bérbeadásából nincs bevételünk. Kérdésem:kötelező-e a kettős könyvvezetés?

Társasházi közös költség továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunknak egy társasházban van üzlethelyisége, melyet bérbe adtunk. Bérleti szerződésünk értelmében a felmerült költségeket továbbterheljük a bérlő felé. A társasházi közös költséget a lakógyűlés határozata alapján fizetjük. Kérdésem arra vonatkozik, hogy ezt a közös költséget hogyan tudjuk továbbhárítani a bérlőnk felé? A bérbeadásunk adóköteles tevékenység. Számlát kell kiállítanunk a költségről és az áfát felszámítani? Ez továbbszámlázott szolgáltatásnak minősül-e?

Új társasházi szabály: a tisztességesen fizetők húzhatják a rövidebbet Cikk

Megváltozott a közösköltség-hátralék biztosítékául szolgáló jelzálogjog bejegyzések eljárási rendje, ezután csak akkor lehet jelzálogjoggal biztosítani a társasházi közösköltség-tartozást, ha az elindított fizetési meghagyás jogerős és végrehajtható – közölte a Magyar Közös Képviselők Egyesülete (Makke) szerdán az MTI-vel.

Társasház adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk saját tulajdonú ingatlannal rendelkezik egy irodaházban. Az irodaházban a többi tulajdonos is társas vállalkozás. Az irodaház társasházi formában működik. A működési és fenntartási költségekről áfás számlát állít ki a tulajdonosok részére. A társasház adószáma alapján (2) az általános szabályok szerint állapítja meg az általános forgalmi adót. A számlázás alapja a tulajdonosokkal kötött megállapodás, valamint a ténylegesen felhasznált energia (áram, víz, gáz..stb.), illetve az egyéb karbantartási szolgáltatás. A közös költségekről, illetve a biztosítási díjról díjbekérőt kapnak a tulajdonosok a társasháztól. Ügyfelünk a saját tulajdonú ingatlanát bérbeadással hasznosítja, és a társasháztól kapott számlákban szereplő működési költségeket továbbszámlázza a bérlő felé. Kérem állásfoglalásukat arról, hogy a társasház által alkalmazott számlázás megfelel-e a vonatkozó jogszabályoknak. Tisztelettel: Balázs Józsefné Defter Kft.

Társasház – számlázás Kérdés

Társasháznak – aminek a közös képviselője vagyok – legalább 1/3-a önkormányzati tulajdonban van. Az önkormányzat a közös költségről számlát kér a társasháztól. Kérdésem: állíthat-e ki erről számlát a társasház? Ha nem, milyen számviteli bizonylatot adhat ki, amit a tulajdonos el tud számolni? Tisztelettel: közös képviselő

Bérelt iroda fűtési díja Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft. székhelye (irodája) már több mint 10 éve az egyik tulajdonosától bérelt, soklakásos társasházban lévő lakásban van. A tulajdonos és a bérlő kft. a következő költségeket fizetik a lakás után a társasház számára: (1) közös költség – ezt a tulajdonos fizeti, (2) fűtési költség – ezt eddig a kft. fizette a társasház által a kft. nevére kiállított számlát helyettesítő okmány alapján, (3) a kft. feltételezett ügyfélforgalma alapján költségtérítés – ezt a kft. fizeti a társasház által a kft. nevére kiállított számlát helyettesítő okmány alapján. Az idei évtől kezdve a társasház a fűtési díjról nem állít ki számlát helyettesítő okmányt a kft. részére. Kérdésem, hogy a kft. fizetheti-e a fűtési díjat továbbra is, tehát, hogy készpénzes fizetés esetén a befizetési csekk igazoló szelvénye, illetve átutalás esetén a bankkivonat alapján a fűtési díj lekönyvelhető-e a kft. költségei között? Köszönettel.

Egyéni vállalkozó közüzemi költség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban kérem válaszukat, hogy egy személyi jövedelemadó hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó a székhelyéhez tartozó közüzemi díjak (víz, gáz, villany stb.) díj hány százalékát számolhatja el maximum az egyéni vállalkozásában, ha a székhely ingatlan a magánszemély tulajdonában van (nincs a vállalkozásban). A vállalkozó ebben az ingatlanban lakik, és vállalkozói tevékenységet is végez ott, ékszereket javít. A székhely címen lévő ingatlan társasházban található. Ezzel kapcsolatban kérdezném, hogy a közös költség hány százaléka számolható el, ha egyáltalán elszámolható költségnek minősül? Az szja törvényben csak az Internetre vonatkozóan látok konkrét 50 százalékos elszámolhatósági hányadot. Előre is köszönöm a válaszukat!

Közös költség szja Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Egy vállalkozás lakást bérel iroda céljára magánszemélytől. Bérleti díjról számlát kap 10 százalék költséghányad-nyilatkozattal. A szerződés szerint a közös költséget a vállalkozás fizeti. Bevétele-e ez a közös költség a magánszemélynek? Kell-e szja-előleget levonni belőle? Ezt is ki kell számláznia a magánszemélynek? Válaszukat előre is megköszönve: Simon Anikó

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink