88 találat a(z) ingatlanbérlés cimkére

Bérbevett ingatlan – értéknövekedés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 100 százalékos állami tulajdonú társaságtól magánszemély ingatlant bérelt. A bérleti szerzés lejártakor a szerződő felek elszámolnak egymással. A bérbeadó a bérlő részére a szerződés lejártakor a bérlő által elvégzett beruházások miatti értéknövekményt köteles megtéríteni. A beruházás építésiengedély-köteles ingatlanbővítésnek minősült. Kérdésként merül fel, hogy a magánszemélynek fizetendő értéknövekmény összege a magánszemélynél milyen jövedelemnek minősül, és a kifizető társaságnak milyen adó- és járulékfizetési keletkezik, a magánszemélytől milyen adót, járulékot kell levonni? Válaszukat előre is köszönöm: Bácsi Ferencné

Ingatlan-bérbeadás és -bérlés, költségelszámolás, adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély adószám nélkül adna ki ingatlant, miközben bérel egy szobát egy másik városban: – A bérbeadott ingatlan után a megőrzött összes számlával igazolt rezsiköltséget elszámolhatja, és levonhatja a bevételéből? – Ha a bérbeadott ingatlantól eltérő városban bérel egy szobát, akkor annak bérleti díja elszámolható? Amennyiben többen bérlik a kiadó lakást, akkor csak a nevére kiállított arányos bérleti díjról szóló számlával alátámasztott költség számolható el? Ugyanitt rezsiköltség is elszámolható? – Maximum a bérbeadásból származó bevétel erejéig számolható el költség vagy több költség is elszámolható, mint bevétel (ide értve a rezsit és bérelt szoba költségét is)? – Hogyan végzi a magánszemély a valóságban a költségek elszámolását (adózáskor feltünteti a költségeket az adóíveken a megfelelő szakaszokban, így azt az adóköteles bevételből levonják?) – Egy magánszemély legegyszerűbben milyen módszerrel állíthat ki számviteli bizonylatokat (formai, alaki követelmények vannak?) a bérlő felé, és milyen formában kell megőrizni ezeket? – Az adóelőleget a munkáltatón keresztül vonja le az adóhatóság ilyen esetben? A munkáltatónak/adóhatóság felé ilyen esetben milyen dokumentumokat és mennyi időnként kell benyújtani? Például: bérbead 50 ezer forint bérleti díj plusz 50 ezer forint rezsiköltséggel, illetve bérel 45 ezer forint bérleti díjjal. Ilyen esetben hogyan alakul a költségelszámolás és adózás? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!

Magánszemélytől bérelt ingatlannal kapcsolatos kifizetői feladatok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk magánszemélytől bérli irodáját, ennek adózásával bevallásával kapcsolatosan szeretnék tanácsot kérni. Kötelező-e nekünk levonni az adókat, ha igen, miért, és hol van ez leírva? Milyen adókat kell levonni a bérleti díjból, milyen nyilatkozatokat kell ezzel kapcsolatosan beszerezni a bérbeadótól? Hogyan működik a költségelszámolás és az adózási rendszer, illetve hogyan, és melyik nyomtatványon kell ezt bevallani (a 08-as bevallással próbálkoztam, de mindig hibát jelzett, így feladtam)? Köszönöm szépen a segítséget! Krcsik Eszter

Ingatlanbérlés Kérdés

Cégünk ingatlant bérel, istállókat, technológiával együtt. A bérbeadó nem jelentkezett be az ingatlan-bérbeadás tevékenységre az áfa hatálya alá. De mivel technológiával együtt történik a bérlés, ezért áfásan számlázza a bérleti díjat. Helyesen jár-e el?

Ingyenes/térítésmentes bérlemény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány (mely vállalkozási tevékenységet nem végez) és egy másik kft. önkormányzati tulajdonú ingatlanban végzi tevékenységét. Az önkormányzat térítésmentesen adja bérbe az alapítványnak és a kft.-nek is ezeket az ingatlanokat. (Erről van bérleti szerződés, kizárólag a rezsiköltséget kell fizetniük irodahelyiségek, üzlethelyiségek után.) Kérdésem, hogy mind az alapítványnál, mind a kft.-nél hogyan kell ezt számvitelileg elszámolni? Illetve áfában kell-e számolni valamivel? (Az alapítvány áfamentes, a kft. az általános szabályok szerint adózik). Köszönöm!

Bérleti jog megváltása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy lengyel cég ingatlant bérel egy magyar ingatlannal rendelkező társaságtól. A magyar társaság időközben értékesítette az ingatlant, így a bérleti szerződésben meghatározott feltételek alapján bérleti jog megváltása címén egyfajta kárpótlást fizet bérlőjének. Kérdésem az lenne, hogy ez a bérletijog-megváltás milyen áfakötelezettséget teremthet a magyar cég részéről, illetve a társasági adó ezt elismert költségnek tekinti-e? A magyar társaság az ingatlan-értékesítés és bérleti díj szempontjából az adófizetési kötelezettséget választotta. Válaszukat előre is köszönöm.

Bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk ingatlant bérel az egyik egyházközösségtől, a bérbeadótól áfamentes számlát kapunk. A bérleti díj éves összege meghaladja az 1 millió forintot. A kérdésem arra irányul, hogy a számlájukból le kell-e vonnunk a 16 százalék adóelőleget, illetve a 14 százalékos ehót? Válaszát köszönöm.

Iskola áfaelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Az alábbi témában szeretnék segítséget kérni. Alapítvány által fenntartott, önálló adószámmal rendelkező iskola oktatási célra venne bérbe épületrészt. Ha a bérbeadó áfás számlát ad részükre, ennek áfáját visszaigényelheti-e az intézmény? Áfás körben van az étkeztetéssel kapcsolatban, de egyéb áfát (például beruházás) nem számolt/igényel vissza soha, ez így jó? Segítségét köszönöm! Tünde

Terhelt ingatlan könyvelése Kérdés

Üdvözlöm Önöket! Egy társaság 40 egységet fizet egy ingatlanért, amelyen 100 egység zálogjog van bejegyezve, amelyet nemsokára ki kell fizetnie a végrehajtó felé. Hogyan alakul az ügylet könyvelése, mi lesz a beszerzési ár?

Ingatlanbérlés Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Nem egyéni vállalkozóként működik, hanem magánszemélyként, ezért volt furcsa nekünk is. Korábbi kérdésem: Egy ingatlant bérlünk magánszemélytől, eddig áfamentesen számlázott, és fizettük az szja-t és az ehót is helyette. Januártól azonban áfásan állította ki a számlát. Ilyenkor ugyanúgy kellene fizetni utána az szja-t és az ehót? Vagy hogyan tudunk jogszerűen eljárni? Az Ön válasza: A pontos válaszhoz tisztázni kellene, hogy mi az oka a bérbeadó áfás számlájának. Lehetséges, hogy ezen túl egyéni vállalkozóként folytatja a bérbeadási tevékenységet?

Ingatlanbérlés Kérdés

Üdvözlöm! Egy ingatlant bérlünk magánszemélytől, eddig áfamentesen számlázott, és fizettük az szja-t és az ehót is helyette. Januártól azonban áfásan állította ki a számlát. Ilyenkor ugyanúgy kellene fizetni utána az szja-t és az ehót? Vagy hogyan tudunk jogszerűen eljárni?

Ingatlan bérleti díj áfája Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy rendezvényszervező cég bérelt ingatlanban tevékenykedik. A bérleti díjról áfamentes számlát kapnak. Ők egyéb esetben az általános szabályok szerint adóznak. Kérdésem az, hogy ha ezt a bérelt ingatlant alkalmanként bérbe adják különböző eseményekhez (például esküvő, céges összejövetel stb.), akkor nekik kell-e áfát felszámítani? Tudom, hogy az ingatlanbérleti díj alap esetben áfamentes tevékenység, de egy válaszban azt olvastam, hogy akkor a bérbeadáshoz kapcsolódó beszerzések után sem vonhatják le az áfát. Ez elgondolkodtatott, és nem tudom, ebben az esetben ez konkrétan mit jelent. Válaszukat nagyon köszönöm. Hadd ragadjam meg az alkalmat, hogy megköszönjem az előző két kérdésemre adott válaszukat is. Tisztelettel: Asbóth Istvánné

Ingatlanbérlés megszűnése beruházás után: ki fizeti az adókat? Cikk

Gyakori, hogy a társaságok magánszemélytől bérelt ingatlanon jelentős összegű beruházást végeznek. Hogyan kell elszámolni a bérleti időszak lejártát követően? Kinek, milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik? Olvasónk kérdésére dr. Verbai Tamás szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink