93 találat a(z) ingatlanbérlés cimkére

Bérelt ingatlanon végzett felújítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A tulajdonos-ügyvezető tulajdonában lévő ingatlan a kft. székhelye, a cég bérleti díjat nem fizet a magánszemélynek. A cég fűtő-hűtő berendezést vásárolt, mely beépítésre került. Kérdésem, hogy elszámolható-e a cég beruházásai között?

Bérelt ingatlanon végzett felújítás bérleti díjba beszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. vendéglátó egységet bérel havi 115 ezer forint plusz áfáért. A bérleti szerződésben megegyeztek a bérbeadóval az épület felújításában és abban, hogy havi 35 ezer forint értékben, számlák igazolása mellett, havonta jóváírja a felújítási költséget a bérbeadó a bérleti díjban. (A bérleti szerződés 2020-ig szól, majd vagy elszámolnak a fennmaradó összeggel vagy újabb 5 évre bérlik az ingatlant.) Egy évre rá módosították a szerződést, hogy a felújítást elvégezték, 2,5 millió forint plusz áfa értékben ezt a bérbeadó elismerte, mást nem módosítottak a szerződésen. A kérdés az lenne, hogy jó-e az, ha továbbra is havi 35 ezer forint plusz áfával történik a számlázás (a felújítás jóváírásáról számlák igazolása nélkül) a bérbeadó felé, vagy egy összegben ki kellett volna állítani a számlát a bérbevevőnek a szerződésmódosítás aláírásakor? És ha igen, akkor ezt havonta hogyan lehet jóváírni (milyen bizonylat alapján)? Köszönettel: Kovács Edit

Számlaadási kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk ingatlant bérel munkavállalói részére. Az eltöltött éjszakák ára bérükből levonásra kerül a nyilatkozatuk alapján. A bérbeadó havonta számlázza nekünk a bérleti díjat. Kérdésem: cégünknek van-e számlaadási kötelezettsége munkavállalói részére? Ha igen, miként számlázunk? Köszönettel.

Drasztikus változás júliustól: székhelyszolgáltatók húzhatják le a rolót? Cikk

Egy július 1-től hatályos minisztériumi rendelet várhatóan ellehetetleníti Magyarországon a legtöbb, professzionálisan működő székhelyszolgáltató működését. Az új szabályozás ugyanis előírja, hogy székhelyszolgáltatás alapjául a jövőben csak olyan ingatlan szolgálhat, amely a székhelyszolgáltató kizárólagos tulajdonában áll. A legtöbb professzionális székhelyszolgáltató azonban ma Magyarországon bérelt irodában nyújtja ezeket a szolgáltatásokat – hívja fel a figyelmet a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.

Ingatlanbérlés – járulékos költségek Kérdés

Egy társaság ingatlant bérel egy belföldi adóalanytól (kft.) áfásan. A bérbeadó a bérleti díjon felül, külön számlán kiszámlázza szintén áfásan a bérlemény "járulékos" költségeit, de nem beépítve azt a bérleti díjba, hanem pl. továbbszámlázott szolgáltatás, építményadó, épületüzemeltetési díj stb. Az Áfa tv. szerint mint járulékos költségek ezek is áfásan merülnek fel, de helyesen jár-e el a bérbeadó, hogy ezeket a díjakat nem építi bele az ingatlan bérleti díjába, hanem külön számlát állít ki róla? Hogyan kell könyvelni ezeket a költségeket? A bérleti díj "részeként" az 522-es főkönyvi számon, vagy ahová egyébként kellene besorolni, ha azt mi közvetlenül fizetnénk (pl. biztosítás 533, építményadó 86721 stb.)?

Raktárlétesítés bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk átmeneti jelleggel raktárt bérelt egy szomszédos városban, termelő tevékenységet ott nem folytatunk. Kérdésem az lenne, hogy helyi adó szempontjából be kell-e ott jelentkezni, illetve a NAV-hoz be kell-e jelenteni, ha előreláthatólag év végéig fogjuk bérelni?

Ingatlan bérlése magánszemélytől Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy kft. ingatlant (üzlethelyiséget) bérel egy magánszemélytől, abban az esetben a kft.-nek van bármiféle bejelentési, adózási kötelezettsége a bérbevétellel kapcsolatban az adóhatóság felé? Köszönöm válaszát!

Ingatlanbérlet, szállás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozás több lakást bérel olyan városokban, ahol projektek megvalósítása folyik. Ezekben időszakonként alkalmazottak lakhatnak, időszakonként külföldi partnerek, külföldi cégtulajdonosok elszállásolása történik bennük. Milyen közteher-fizetési kötelezettség terheli a vállalkozást idén egyik és másik esetben, illetve hogyan változhat ez 2017-ben?! Milyen adminisztrációt kötelező vezetni?! Köszönettel.

Díjbekérő Kérdés

Tisztelt Válaszadó! A következő a problémánk. Van egy kft., amelytől bérlünk egy lakást. A bérleti díjról szépen kiállítja a számlát, viszont a víz-, áram-, gáz-, közös költségekről csak díjbekérőt állít ki, mögé csatolva a számlamásolatokat. Viszont részünkre ezekről számlát nem hajlandó kiállítani. Azt mondja, hogy nem tud róluk számlát adni. De akkor ezt hogyan könyvelhetem le? Hogyan kérhetem vissza az áfát? A díjbekérő alapján kifizetett összegről ad egy nyugtát. Szerinte ez így szabályos, és mást nem hajlandó adni. Köszönöm a segítséget. Ildikó

Ingatlanbérleti díj áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk bérleti szerződést kötött 2016.10.01-2018.01.31. időtartamra ingatlanbérlésre. Az ingatlant korábban is béreltük már, de eddig havi elszámolásban egyeztünk meg, havonta fizettünk bérleti díjat. Most azonban, 2018. január végéig egy összegben rendeznénk a bérleti díjat, előre fizetéssel, ehhez új szerződés is készült. A szerződés szerint a fizetés esedékessége: 2016.10.15. A bérbeadó az ingatlanbérletet korábban áfakötelessé tette. Jól gondolom-e, hogy a bérbeadónak az áfatörvény 58. § (3) bekezdés b.) pontja alapján kell majd számláznia, vagyis az első 12 havi számláját 2017.09.30-ai teljesítési dátummal kell majd kiállítania, a másodikat pedig 2018.01.31-ei teljesítési dátummal? Kérdés még, hogy mivel a teljes bérleti díjat utaljuk most, az nem minősül előlegnek, hanem csak előre fizetésnek, ami így nem adóztatási pont a bérbeadó részéről sem? Az áfa levonhatósága is a fent leírt teljesítési időpontokhoz fog kapcsolódni? Válaszukat előre is köszönöm.

Közüzemi díj továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy bérelek egy ingatlant, melyben kettő üzlethelység van, közülük egyet használok én, a másikat egy másik vállalkozó. Mindkettő üzlethelység villanyszámlája az én nevemre jön, az összeg egy részét tovább kellene számláznom a másik üzlet üzemeltetőjének. Hogyan működik ez? A tevékenységi köreim közé fel kell-e venni valamit? Hogyan tudom áfa szempontjából továbbszámlázni a részére az összeget? Válaszukat előre is köszönöm.

Nem létező kötelezettség kezelése könyvekben Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyik partnerünk szállodahelyiséget bérelt tőlünk. Mi a közüzemet – jelen példában konkrétan a vizet – a hozzánk beérkezett számla egészében továbbszámláztuk a partner felé. A partner azonban nem nekünk fizette meg az összeget, hanem közvetlenül a vízműnek. Így nálunk úgy látszik, hogy vízműtartozásunk van (természetesen a partner pedig tartozik nekünk a továbbszámlázott összeggel), azonban a vízmű nem követeli rajtunk az összeget, hiszen nekik ki lett fizetve. Hogyan tudnánk ezeket a nyitott szállító tételeket kezelni? Köszönöm a választ!

Bérelt ingatlanon végzett felújítás értékcsökkenése egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az egyéni vállalkozó üzlethelyiséget bérel magánszemélytől. Az üzlet megfelelő kialakítása végett felújítási munkálatokat végeztet az egyéni vállalkozó a bérelt ingatlanon. A kérdésem az, hogy a felújítási munkák végzésének engedélyezése érdekében mire kell feltétlenül kitérni a szerződésben, és az értékcsökkenést hány év alatt, milyen leírási kulccsal alkalmazhatja az egyéni vállalkozó?

Telephely Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kt. a dolgozójától garázst bérel a cégautó tárolására, gazdasági tevékenységet ott nem folytat. Kérdésem, hogy a bérlemény telephelyként bejelentésköteles-e?

Bérbeadott ingatlanon végzett felújítási költség átszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a bérbe adott ingatlanán az ajtót felújította (ajtónyitó automatika került beépítésre). A számla a bérbeadó nevére szól, 300 ezer forint plusz áfa összegben. Megállapodott a bérlőjével, hogy a számla összegének 50 százaléka átszámlázásra kerül részére. Kérdésem: felújítási költségként a bérbeadó milyen összeget aktiválhat? Mi az értékcsökkenési leírás alapja? Az átszámlázott 150 ezer forint plusz áfa összeg árbevétel vagy egyéb bevétel? Mi a gazdasági esemény helyes elszámolásának menete és módja? Köszönettel: Reményi Győzőné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyszeri belépési díj áfabesorolása

Nagy Norbert

adószakértő

Családi kedvezmény

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink