84 találat a(z) ingatlanbérlés cimkére

Ingatlanbérleti díj áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk bérleti szerződést kötött 2016.10.01-2018.01.31. időtartamra ingatlanbérlésre. Az ingatlant korábban is béreltük már, de eddig havi elszámolásban egyeztünk meg, havonta fizettünk bérleti díjat. Most azonban, 2018. január végéig egy összegben rendeznénk a bérleti díjat, előre fizetéssel, ehhez új szerződés is készült. A szerződés szerint a fizetés esedékessége: 2016.10.15. A bérbeadó az ingatlanbérletet korábban áfakötelessé tette. Jól gondolom-e, hogy a bérbeadónak az áfatörvény 58. § (3) bekezdés b.) pontja alapján kell majd számláznia, vagyis az első 12 havi számláját 2017.09.30-ai teljesítési dátummal kell majd kiállítania, a másodikat pedig 2018.01.31-ei teljesítési dátummal? Kérdés még, hogy mivel a teljes bérleti díjat utaljuk most, az nem minősül előlegnek, hanem csak előre fizetésnek, ami így nem adóztatási pont a bérbeadó részéről sem? Az áfa levonhatósága is a fent leírt teljesítési időpontokhoz fog kapcsolódni? Válaszukat előre is köszönöm.

Közüzemi díj továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy bérelek egy ingatlant, melyben kettő üzlethelység van, közülük egyet használok én, a másikat egy másik vállalkozó. Mindkettő üzlethelység villanyszámlája az én nevemre jön, az összeg egy részét tovább kellene számláznom a másik üzlet üzemeltetőjének. Hogyan működik ez? A tevékenységi köreim közé fel kell-e venni valamit? Hogyan tudom áfa szempontjából továbbszámlázni a részére az összeget? Válaszukat előre is köszönöm.

Nem létező kötelezettség kezelése könyvekben Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyik partnerünk szállodahelyiséget bérelt tőlünk. Mi a közüzemet – jelen példában konkrétan a vizet – a hozzánk beérkezett számla egészében továbbszámláztuk a partner felé. A partner azonban nem nekünk fizette meg az összeget, hanem közvetlenül a vízműnek. Így nálunk úgy látszik, hogy vízműtartozásunk van (természetesen a partner pedig tartozik nekünk a továbbszámlázott összeggel), azonban a vízmű nem követeli rajtunk az összeget, hiszen nekik ki lett fizetve. Hogyan tudnánk ezeket a nyitott szállító tételeket kezelni? Köszönöm a választ!

Bérelt ingatlanon végzett felújítás értékcsökkenése egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az egyéni vállalkozó üzlethelyiséget bérel magánszemélytől. Az üzlet megfelelő kialakítása végett felújítási munkálatokat végeztet az egyéni vállalkozó a bérelt ingatlanon. A kérdésem az, hogy a felújítási munkák végzésének engedélyezése érdekében mire kell feltétlenül kitérni a szerződésben, és az értékcsökkenést hány év alatt, milyen leírási kulccsal alkalmazhatja az egyéni vállalkozó?

Telephely Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kt. a dolgozójától garázst bérel a cégautó tárolására, gazdasági tevékenységet ott nem folytat. Kérdésem, hogy a bérlemény telephelyként bejelentésköteles-e?

Bérbeadott ingatlanon végzett felújítási költség átszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a bérbe adott ingatlanán az ajtót felújította (ajtónyitó automatika került beépítésre). A számla a bérbeadó nevére szól, 300 ezer forint plusz áfa összegben. Megállapodott a bérlőjével, hogy a számla összegének 50 százaléka átszámlázásra kerül részére. Kérdésem: felújítási költségként a bérbeadó milyen összeget aktiválhat? Mi az értékcsökkenési leírás alapja? Az átszámlázott 150 ezer forint plusz áfa összeg árbevétel vagy egyéb bevétel? Mi a gazdasági esemény helyes elszámolásának menete és módja? Köszönettel: Reményi Győzőné

Ingatlanbérlés áfalevonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben a bérbeadó kft. áfásan számláz, miközben egy év után a bérbevevő rájön, hogy a bérbeadó nem választotta az adókötelessé tételt, mit tehet a bérbevevő? Jogosulatlanul vonta le az áfát a bérbevevő? Önrevízióznia kell minden időszakot, ahol levonta az áfát? Köteles meggyőződni a bérbevevő a bérbeadó áfastátuszáról? Köszönöm.

Ingatlanbérlés külföldi személytől Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretnénk a segítségét kérni. Cégünk irodát bérel egy külföldi magánszemélytől Magyarországon. A bérbeadó számlát ad a bérleti díjról, erre adószámot (mint magánszemély) váltott ki. Az átutalásos számlát megkaptuk tőle. Kifizethetjük-e neki a számla teljes végösszegét, vagy – mint kifizetőnek – kötelességünk az szja-t (egyes esetekben az ehót) levonni tőle, és csak a különbözetet utalhatjuk-e át neki? A bérbeadó – úgy tudjuk – nem rendelkezik adóazonosító jellel és taj számmal, nem lakik Magyarországon, tehát jelenleg a havi 08-as bevalláson le sem tudnánk jelenteni. Szeretnénk szabályosan csinálni, ehhez kérnénk szakértői véleményüket, mi a helyes megoldás ez esetben. Köszönjük szépen!

Ingatlanbérlés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cég ingatlant bérel magánszemélytől, havonta fizet neki bérleti díjat, levonja, és befizeti az adóelőleget. A kérdésem az lenne, hogy a magánszemély nevére szóló adókötelezettségeket (például építményadó) elszámolhatja-e a cég, ha a szerződésben úgy állapodnak meg? Előre is köszönöm szépen a segítséget!

Ingatlanon végzett beruházás áfája Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft. ingatlant bérel, melyen 2013. évben körülbelül bruttó 900 ezer forint beruházást eszközölt. A cég felmondta a bérleti szerződését, és a beruházás értékét az ingatlan tulajdonosával meg kívánja téríttetni. 2013. évben a beruházás utáni áfát nem helyezte levonásba, miután a bérelt ingatlan lakásként van minősítve. A beruházás értékét áfásan kell továbbszámlázni? Ha igen, akkor utólagosan levonásba helyezheti a 2013. évi beruházás áfáját? Köszönettel: Novák Eszter

Közüzemi költség elszámolása alapítványnál Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyházi alapítvány ingatlant bérel egy külföldi magánszemélytől (akinek van adóazonósítója), ami bérszámfejtve van, de a közüzemi számlák a bérbeadó nevére szólnak, a számlafogadó átírása nem lehetséges. Hogyan tudom a közüzemi számlákat elszámolni, ha minden számla az ingatlantulajdonos nevére szól, és az alapítvány fizeti ki a számlákat (víz, villany, gáz, szemétszállítás)? Van-e valami lehetőség arra, hogy elszámolható költsége legyen? Válaszukat előre is köszönöm.

Bérbevett ingatlan – értéknövekedés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 100 százalékos állami tulajdonú társaságtól magánszemély ingatlant bérelt. A bérleti szerzés lejártakor a szerződő felek elszámolnak egymással. A bérbeadó a bérlő részére a szerződés lejártakor a bérlő által elvégzett beruházások miatti értéknövekményt köteles megtéríteni. A beruházás építésiengedély-köteles ingatlanbővítésnek minősült. Kérdésként merül fel, hogy a magánszemélynek fizetendő értéknövekmény összege a magánszemélynél milyen jövedelemnek minősül, és a kifizető társaságnak milyen adó- és járulékfizetési keletkezik, a magánszemélytől milyen adót, járulékot kell levonni? Válaszukat előre is köszönöm: Bácsi Ferencné

Ingatlan-bérbeadás és -bérlés, költségelszámolás, adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély adószám nélkül adna ki ingatlant, miközben bérel egy szobát egy másik városban: – A bérbeadott ingatlan után a megőrzött összes számlával igazolt rezsiköltséget elszámolhatja, és levonhatja a bevételéből? – Ha a bérbeadott ingatlantól eltérő városban bérel egy szobát, akkor annak bérleti díja elszámolható? Amennyiben többen bérlik a kiadó lakást, akkor csak a nevére kiállított arányos bérleti díjról szóló számlával alátámasztott költség számolható el? Ugyanitt rezsiköltség is elszámolható? – Maximum a bérbeadásból származó bevétel erejéig számolható el költség vagy több költség is elszámolható, mint bevétel (ide értve a rezsit és bérelt szoba költségét is)? – Hogyan végzi a magánszemély a valóságban a költségek elszámolását (adózáskor feltünteti a költségeket az adóíveken a megfelelő szakaszokban, így azt az adóköteles bevételből levonják?) – Egy magánszemély legegyszerűbben milyen módszerrel állíthat ki számviteli bizonylatokat (formai, alaki követelmények vannak?) a bérlő felé, és milyen formában kell megőrizni ezeket? – Az adóelőleget a munkáltatón keresztül vonja le az adóhatóság ilyen esetben? A munkáltatónak/adóhatóság felé ilyen esetben milyen dokumentumokat és mennyi időnként kell benyújtani? Például: bérbead 50 ezer forint bérleti díj plusz 50 ezer forint rezsiköltséggel, illetve bérel 45 ezer forint bérleti díjjal. Ilyen esetben hogyan alakul a költségelszámolás és adózás? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!

Magánszemélytől bérelt ingatlannal kapcsolatos kifizetői feladatok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk magánszemélytől bérli irodáját, ennek adózásával bevallásával kapcsolatosan szeretnék tanácsot kérni. Kötelező-e nekünk levonni az adókat, ha igen, miért, és hol van ez leírva? Milyen adókat kell levonni a bérleti díjból, milyen nyilatkozatokat kell ezzel kapcsolatosan beszerezni a bérbeadótól? Hogyan működik a költségelszámolás és az adózási rendszer, illetve hogyan, és melyik nyomtatványon kell ezt bevallani (a 08-as bevallással próbálkoztam, de mindig hibát jelzett, így feladtam)? Köszönöm szépen a segítséget! Krcsik Eszter

Ingatlanbérlés Kérdés

Cégünk ingatlant bérel, istállókat, technológiával együtt. A bérbeadó nem jelentkezett be az ingatlan-bérbeadás tevékenységre az áfa hatálya alá. De mivel technológiával együtt történik a bérlés, ezért áfásan számlázza a bérleti díjat. Helyesen jár-e el?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Vagyonkezelési díj kiegyenlítése kezelt vagyonból

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Nulla forintos számla befogadása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink